Kirke

Kirke https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/496864/bmid_kirke-uAA-496864.jpg 4 428 107

V paláci boha slunce Helia, nejmocnějšího z Titánů, se narodí dcera. Malou Kirku všichni považují za nedochůdče - nevládne na první pohled zřejmou mocí jako její otec ani zlomyslnou krásou jako její matka. Teprve když se pokusí zahnat samotu mezi smrtelníky, zjistí, že přece jen dostala do vínku jisté nadání - čarodějnou moc, jež jí dovoluje měnit sokyně v příšery a postavit se samotným bohům.Román Kirke skvěle vykreslenými postavami, podmanivým jazykem a stránkami plnými napětí nabízí mistrovsky zpracovaný příběh o rivalitě mezi příbuznými, palácových intrikách, lásce a ztrátě a přináší svědectví o nezdolné ženské síle ve světě ovládaném muži.... celý text

Literatura světová Fantasy Mytologie
Vydáno: ekniha , Slovart (ČR)

Circe , 2018

Sirina
30.06.2020 4 z 5

Kirke jsem si vlastně koupila pro nádhernou obálku a mojí oblíbenou řeckou mytologii. Ze začátku mě tahle dcera titána vytáčela, ale postupně jsem si ji oblíbila. Příběh se dobře četl, i když je v něm minimum dialogů. Pro oživení antické mytologie rozhodně doporučuji.

Alphwen
14.06.2020 5 z 5

Původně jsem po Kirke Madeline Miller nesahala s velkým nadšením. Bála jsem se totiž, že půjde o slaďák pro náctileté dívky a/nebo neoriginální převyprávění známého příběhu, jak to třeba nedávno u severské mytologie opakovaně předvedl Neil Gaiman. Omyl. Po trochu rozpačitém začátku mě Kirke strhla. Největším kladem je zřejmě sama hlavní hrdinka, která je detailně vykreslená, zároveň děsivá i sympatická, božská i lidská. Autorka se obdivuhodně dobře popasovala s jejím "stárnutím" a vývojem v horizontu staletí. Příběh je plný i dalších zajímavých postav, které povětšinou znáte z řeckých bájí, ale díky této knize je možná spatříte v novém světle. A k tomu úžasně bohatý, košatý, zvukomalebný jazyk, který díky Evě Maršíkové vynikne i v českém překladu.

m.and.books
30.05.2020 3 z 5

Od knihy jsem očekávala trochu víc. Každou chvíli někdo přišel, a pak zase odešel. První třetina mě bavila, bylo mi Kirky i docela líto, ale čím více jsem četla, tím méně mi záleželo na tom, co se s Kirkou stane. Děj se podle mého vesměs opakoval a těšila jsem se, až knížku dočtu, což by podle mě úplně být nemělo.

KuroHaru
27.05.2020 4 z 5

Na knihu jsem se těšila, protože mě zaujala svým mytologickým námětem. Proto mě docela mrzí, že musím napsat, že mě nakonec docela nudila. Chyběla mi tam nějaká ta akce a dramatičtější zápletka.

Dragell
29.04.2020 3 z 5

Kirké má před sebou neobyčejný osud, vždyť je dítětem boha a nymfy. Někdo by ji viděl užívat si a navěky hodovat po boku bohů, jenže ne vše může být tak růžové a vysněné, jak chceme. Retelling Madeline Millerové vás vezme na pouť skrze staré řecké báje a pověsti, jejichž ústřední hrdinkou se stane čarodějka Kirké.

Ač nám bohové vždy přišli jako ti, kteří mají lidi rádi a chtějí pro ně to nejlepší, opak je pravdou. Kniha pro nás vykresluje tyhle nesmrtelné bytosti jako krutá znuděná stvoření. Vždyť jsou to právě oni, kdo nechá Prométhea každý den mučit a trhat mu játra orlem. Vždyť díky nim spatřil světlo světa minotaurus. Tomu všemu bude svědky polobohyně Kirké a propluje tak s námi více pověstmi z trochu jiného úhlu, než jak je známe doposud.

Z celého jejího vyprávění můžeme cítit, jak je nešťastná, ačkoliv místy se ozve její božství a také si dokáže krutě zahrávat s ostatními. Vidíme růst malého děvčátka soupeřícího se sourozenci, větší dívku, která touží po lásce, ale i ženu a matku, která umí pečovat a starat. Díky této rozsáhlé pouti jejím životem se může stát příběh místy natahovaný, pomalý a únavný. Přesně to samé jsem cítila i ze samotné Kirké, kterou jako by štěstí míjelo. Celou tuhle atmosféru výborně podtrhuje interpretka Petra Špalková v audioknižním provedení. Navíc vás tam mezi jednotlivým pasážemi čeká příjemná hudba formou sborového zpěvu či strunných nástrojů, která vás doslova zanese na řecké ostrovy.

melonka
25.04.2020 5 z 5

Odposloucháno jako audio kniha. Běžně tento typ literatury "nečtu", ale velmi se mi to líbilo. Pěkné propojení řeckých bají s životem bohyně Kirké. Doporučuji všem. Je to příjemné, úvolňující čtení nebo poslouchání jako audio :)

Tuti
19.04.2020 5 z 5

Jelikož už jsem od autorky četla Achilleovu píseň, nemohla jsem se dočkat i téhle knihy :)
A rozhodně nezklamala! Čtivé, výborný vyprávěcí styl a jako obvykle výborné převyprávění řeckých bájí nenásilnou formou ;-)

Za mě plný počet bodů!

TinaFr
18.04.2020 5 z 5

Příběhy z řeckých bájích a pověstí jsem měla vždy ráda, proto jsem si ani tento nemohla nechat ujít. Celá kniha je napsaná velmi poutavě, a přestože jsem většinu mýtů znala, rozhodně mi to na čtenářském zážitku neubralo. Příběh hodnotím jako maximálně zdařilý a už mám ke čtení připravenou i Achilleovu píseň.

Yoh
10.04.2020 5 z 5

Řeckou mytologii není lehké věrohodně převést do románové podoby, Madeline Miller to ale zase dokázala! Tentokrát tu ale místo lidských let ubíhají celá dlouhá staletí. S Kirčinou nesmrtelností si autorka skvěle poradila, takže nekonečné dny jejího života čtenáři připadají jako pouhé okamžiky. I díky tomu má kniha obrovské kouzlo. Za mě rozhodně *****

whiolet
27.03.2020 4 z 5

Ze začátku to bylo tak skvělé vyprávění, tak jiné fantasy oproti tomu co teď čtu, bohužel jakmile se na scéně objevil Odyseuss kniha spadla do klisoidni roviny a Kirke mě začala nudit.
Škoda myslela jsem,že čtu jednu z nejlepších knížek tohoto roku.

Haniii12
15.03.2020 5 z 5

Jedním slovem - nádhera.

Malinali
10.03.2020 5 z 5

Kniha pro všechny co mají rádi mytologii. Nádherný vzhled knihy zlato-oranžová obálka plná květin, záleží jaké máte vydaní to novější je boží. Občas jsem se ztrácela ve jménech, bylo jich moc :o) a někde mi přišlo, že se autorka až moc rozepisuje popisem krajiny. Ale kniha se četla moc dobře a Kirké jsem si oblíbila hned na začátku, nelitovala jsem jí, protože ona se stala silnou osobností...

bosorka
04.03.2020 4 z 5

Miluju řecké báje už od mala, takže jsem se na Kirke moc těšila. Achilleova píseň se mi líbila asi o chlup víc, v Kirke bylo místy příliš zdlouhavých popisů. Ale i tak mě to hodně bavilo, vlastně taková pohádka. Kirke zasazená do kontextů řeckých mýtů, které jsou pěkně na sebe navázané. Kirke popsaná jako dcera, sestra, milenka a matka. Zvlášť její mateřství mě velmi zasáhlo. Kirke, o níž měl člověk vždy dojem, že to byla drsná a nesmiřitelná čarodějka, najednou vykoukla jako nesmělá zakřiknutá dívka, z níž se silou vůle i přes pár přešlapů stane silná a rázná bohyně. Fakt jsem jí fandila, aby se jí to podařilo.
Poslouchala jsem audioknížku a i díky hlasu Petry Špalkové mi Kirke bylo kolikrát až líto. Vlastně jsem si nikdy neuvědomila, že má Petra Špalková takový posmutnělý hlas. V tomto příběhu to bylo ovšem k dobru věci. Petra Špalková jako by rostla a sílila spolu s titulní hrdinkou.

ElikaS
03.03.2020 5 z 5

Miluji řeckou mytologii, takze knížka se mi moc líbila. Je napsána poutavě a strhla me tak ze jsem ji přečetla za dva dny. Obecne mam rada, knizky, kde je interakce mezi postavy, ale tady mi ani nebavilo, ze vetsina knizky je v podstate popisna s maalem přímých řeči. Knížku rozhodně doporučuji

Pitbullka
25.02.2020 4 z 5

Neobvyklá kniha a pro všechny fanoušky mytologie naprostá nutnost. Navíc vzhled knihy je taky nádherný. Jen pozor na větší počet jmen, občas působí trošku zmateně. Poslední třetina knihy mě teda už příliš nebavila, ale jinak byl příběh dobrý.

Deia
22.02.2020 4 z 5

Kirké je dcéra titana Heliosa, ktorá je vyhnaná, aby osamelo žila na ostrove. Tam sa stane mocnou čarodejnicou. Keďže je nesmrteľná, tak počas svojho života stretne veľa ľudí a aj bohov - Odyssea, Iasona, Herma, Aténu, je pri vzniku Minotaura...
Spočiatku som sa bála, že ma kniha nebude baviť. Prvá časť, keď Kirké ešte žije v paláci, ma veľmi nebavila. Ale akonáhle je vyhnaná na ostrov, tak to (aspoň pre mňa) začne mať spád a číta sa to jedna radosť. Takže kniha ma vážne bavila, len je škoda, že je taká krátka. Už sa teším na ďalšie knihy od autorky (Spev o Achillovi už čaká a snáď čoskoro napíše ďalšie :)).

Remus Hroozley
17.02.2020 4 z 5

Hodně vyprávění a málo přímé řeči, kupodivu mi to ale nevadilo. Bylo to kouzelné!

RemiBlack
02.02.2020 4 z 5

2019/46
Kirké se mi docela líbila. Má nádhernou obálku. Solidní 3,5*.
A pro milovníky mytologie je to must-read. Ten příběh je zajímavý, určitě poznáte styl Madeline Miller, pokud jste od ní již něco četli.
Možná právě to je můj problém - srovnání s druhou knihou paní MIller, Achilleova píseň. Protože Achilles a Patroklos, jejich příběh je úžasný, dokonalý a jedinečný. Oproti tomu je Kirké hrozně obsáhlá a trochu táhlá kniha. Nicméně když od toho srovnání odhlédnu, Kirké má svůj vlastní půvab, který spočívá v jiných věcech.
Přečtěte si ji a rozhodněte sami. :)

Medasek
01.02.2020 5 z 5

Miluji řeckou mytologii, takže jsem si tuhle knihu nemohla nechat utéct.

Tesset
01.02.2020 2 z 5

Mám antiku a obzvlášť řeckou mytologii velmi ráda, ale tohle teda určitě ne. Pro mě to bylo velmi nudně napsáno. Takové nakupení příběhů, kterým ale pokaždé něco chybělo. Téma dobré, ale zpracování mě neoslovilo.