Kdyby ze světa zmizely kočky

Kdyby ze světa zmizely kočky https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/517365/bmid_kdyby-ze-sveta-zmizely-kocky-AOA-517365.jpg 4 329 86

Co byste dělali, kdybyste zjistili, že brzo zemřete? A co byste dělali, kdyby se před vámi objevil Ďábel s nabídkou, že vám život prodlouží? Má to však jeden háček. Za každý den života navíc musí ze světa něco zmizet. Přesně v takové situaci se octne hrdina románu Kdyby ze světa zmizely kočky, bezejmenný poštovní poslíček, který žije v malém bytě se svým kocourem jménem Zelí. S otcem si nerozumí a matka mu před pár lety zemřela. Jednoho dne zjistí, že mu kvůli nádoru na mozku již nezbývá mnoho života. Objeví se však Ďábel s nabídkou, která se zdánlivě neodmítá. Hrdina pak každý den musí čelit volbě, co dalšího ze světa nechá zmizet výměnou za kousek vlastního života. Situace na hranici smrti ho donutí přehodnotit nejen cenu každodenních samozřejmostí, ale také svůj dosavadní vlastní život. Kdyby ze světa zmizely kočky, příběh o tom, co je lidském životě skutečně důležité, se dočkal obrovského úspěchu nejen v Japonsku ale i ve světě, kde se dočkal překladu do mnoha jazyků, a nakonec i filmového zpracování v roce 2016.... celý text

Literatura světová Fantasy
Vydáno: , Kontrast

世界から猫が消えたなら (Sekai kara neko ga kietanara) , 2012

april4
20.03.2024 4 z 5

Taková večerní jednohubka k zamyšlení. Nijak výrazně neuchvátí, ale rozhodně nenudí ... a určitě na ni nezapomenu :)

Magrata15
17.03.2024 5 z 5

Moc milá knížka k zamyšlení.
Který předmět, nebo která osoba není v našem životě důležitá? Bez čeho by jsme se obešli a co pro náš život nemá žádný význam?
Kniha byla vtipná a velmi chytrá.
Doporučuji k přečtení.

martineknatasa
13.03.2024 4 z 5

Kniha se mi četla hezky, i slzička ukápla. Téma vážné a k přemýšlení, ale nelituji, že se mi díky čtenářské výzvě dostala do ruky.

1bublina
13.03.2024 2 z 5

Za mě teda nic moc čtení. Bylo psáno hodně jednoduše. Je znát, že autor není spisovatel. Vůbec nebylo popsané, jak se ve světě projevilo, když zmizely konkrétní věci. Dialogy byly špatné. Kdyby kniha nebyla tak krátká, asi bych ji nedočetla.
ČV 2024 - Kniha, která má v názvu “kdyby.

antiope
09.03.2024 4 z 5

Kniha k zamyšlení, chyběla mi ještě jedna kapitola, která by knihu uzavřela.

ikka
08.03.2024 4 z 5

Nemám kočku, ale i tak by mi bylo líto, kdyby zmizely. Kniha se ke mně dostala skrz výzvu a za to jsem ráda, líbila se mi. Kniha je moudrá, ale ne otravným způsobem bez klišé. Je tenká a četla se velmi rychle. Upřímně, svět bez telefonů jsem zažila a klidně bych to vrátila, tedy myslím tím ty mobilní

Natty
06.03.2024 3 z 5

Krátký a jednoduchý smutný příběh, avšak s hlubokou myšlenkou. Bála jsem se chvíle, kdy dojde k samotnému názvu knihy a bylo mi z toho při čtení poněkud úzko. Kniha mě však bavila, takového mluvícího Pana Zelí bych také chtěla mít doma. Co byste vymazali ze světa vy (z toho, co máte rádi), pokud by vám to prodloužilo život o jeden den?

Answera
27.02.2024 5 z 5

Krásné a zároveň smutné čtení, kdy jsem se občas zastavila a přemýšlela, co bych vymazala já. Tato kniha je sice jednoduchá, ale u této knihy jsem i pak přemýšlela co bych mohla změnit i když ještě mám život před sebou…

jaroiva
24.02.2024 5 z 5

Náladově mi to připomnělo sérii z kavárny Funiculi funicula. A podobně se mi to i líbí. Částečně je to ale také momentálním rozpoložením a rodinnou situací.
Řekněme, že mi to trochu pomohlo dokázat se podívat na věci z většího nadhledu. Opět si uvědomit, co je a co není podstatné řešit.

martin6849
23.02.2024 4 z 5

Vlastně ani moc nevím, co o knize napsat. Byla krátká, celkem se mi líbila a věci, nad kterými se hlavní hrdina zamýšlel (a to, proč tak činil), jdou naštěstí mimo mě a doufám, že to tak ještě hodně dlouho zůstane.

Jo a vzhledem k tomu, že děti od kamarádů říkají naší kočce Kukuřice, mi přijdou jména pan Salát a pan Zelí pro kočky super!

Lka
20.02.2024 4 z 5

Knihu jsem si přečetla díky čtenářské výzvě 2024. Četla se hezky, nenudila jsem se. Je to slabá kniha, která vede k zamyšlení. Každý člověk si uvědomí až když má smrt na dosah, co stihnul a nestihnul udělat, co měl udělat líp...

Hall3006
19.02.2024 3 z 5

Útlá knížka psaná jako dopis někomu...to se dozvíte na konci a za ten point dávám třetí hvězdu. Je to spíše kniha na zamyšlení, ale v japonském stylu. Knížka se čte dobře, ale ten svět, kde věci mizí pro další den života vůbec nepocítíte a autor se tomu hezky vyhnul, protože popisuje jen vnitřní svět hlavního pisatele. Ten hodně pláče, protože vzpomíná co vše promarnil a nyní nám dává poučení jak svůj čas a život nemarnit. Jiný způsob, ale stejný cíl jako Půlnoční knihovna či Veronika se rozhodla zemřít. Vybral jsem si jí pro její název hodící se do ČV 2024.
(Obecné zamyšlení bez přímé souvislosti na tuto knihu): Hm, možná bych se měl zamyslet nad svým životem, když mi takové knihy stále padají pod ruku. Jo už vím, neztrácet čas s pokleslou literaturou a konečně číst něco u čeho se jen neodpočívá nebo co nemá až takovou reklamu. Bohužel čím dál častěji se mi stává, že kniha, kterou si nevyberu sám, ale je mi ze všech stran doporučována, mě nakonec zklame.

AlexandraBane
19.02.2024 4 z 5

Pěkný příběh k zamyšlení

katpas76
17.02.2024 4 z 5

Četla se mi dobře, i když jazyk nebyl nikterak košatý. Spíš naopak, poměrně minimalistický.
Příběh se mi líbil, i když byly skutečnosti, které mi vadily (třeba to, že nikomu nechyběly věci, které ďábel smazal u všech předchozích adeptů na smrt?! Nebo proč Zelí občas mluvil a občas mňoukal?!).
Žádnou euforii po přečtení necítím, ale zamyšlení nad pomíjivostí života je to hezké a v současné literatuře jde o netradiční a pro mě ojedinělý počin (rozhodně to není thriller či společenský román pro široké masy, kterými se knihkupectví hemží).
Takže hodnotím 4*.

666Jitka
15.02.2024 4 z 5

Zamyšlení nad smyslem života, nad skutečností, že si jednotlivec spoustu věcí uvědomí až ve chvíli, kdy se dozví, že už mu zbývá velmi málo času. V tu chvíli začneme bilancovat, přemýšlet nad tím, co jsme měli udělat jinak, co jsme pokazili a člověk najednou jasněji vnímá, co je ve skutečnosti v krátkém lidském životě opravdu důležité. Právě takovéto knihy by čtenáře měly přivést k tomu, aby si včas uvědomil, jestli vede spokojený a smysluplný život.

Atara16
10.02.2024 1 z 5

Knihu jsem četla jen díky čtenářské výzvě, mě nenadchla.

CarolC
10.02.2024 4 z 5

Knihu jsem původně kupovala mamce, jako dárek. Když jsem ale zjistila, že se mi hodí do letošní výzvy, přečetla jsem si ji také. Četla se mi moc pěkně. Moc se mi líbí celá ta myšlenka. Jediné co mě vážně štve, je to, jak je kraťoučká. Propracovanější obsah a místy tak rozšířenější vyprávění víc do dloubky by celému příběhu slušel víc.

Maraiser
09.02.2024 3 z 5

No nevím. Ano, kniha je plná zajímavých a pravdivých myšlenek, ale asi nejsem dostatečně duchovně založen, abych si řekl: "Páni!"

Nasko
07.02.2024 3 z 5

(SPOILER) S japonskými autory nemám zase tolik zkušeností. Kromě tady tohohle kousku jsem četla už jen dvě knihy od Murakamiho a musím uznat, že mi stylem psaní oba autoři přijdou maličko podobní. Asi budu muset zkusit ještě třetího na porovnání, jestli je japonský magický realismus prostě "takový", nebo je to jenom souhra náhod.

Mně osobně se na knize strašně líbil samotný nápad, a také postava kocoura a jeho komunikace. Bohužel některá zmizení věcí mi přišla maličko nedomyšlená. Strašně moc věcí v knize bylo zmíněno jen tak letmo, spousta malých epizodek nikam nevede. Záhadně se vytrácí linka se slečnou hlavního hrdiny a pak už o ní nepadne ani slovo, aniž by se situace nějak vyřešila. A konec se dal trochu čekat. Trochu dost.

Rapeh
07.02.2024 3 z 5

Kniha donutí k zamyšlení. Velmi dobře se čte. Sice občas děj nedává smysl nebo máte pocit že jste něco vynechali. Kdyby nebylo čtenářské výzvy tak bych po knize nesahla. Jsem ráda že jsem to udělala.

zfilmováno japonská literatura

Autorovy knížky