Kde zpívají raci

Kde zpívají raci https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447981/bmid_kde-zpivaji-raci-blU-447981.jpg 5 4215 4215

Celá dlouhá léta kolují v poklidném městečku Barkley Cove na pobřeží Severní Karolíny fámy o vlčím dítěti, „holce z bažiny“. Když je roku 1969 objeveno tělo místního krasavce Chase Andrewse, obyvatelé města začnou z jeho vraždy podezírat právě holku z bažiny, Kyu Clarkovou. Jenže Kya vůbec není taková, jak se o ní povídá. Je to inteligentní a citlivá dívka. Žije odkázaná sama na sebe v bažině, které říká domov, jejími nejlepšími kamarády jsou racci a místo školy ji učí okolní příroda. I v jejím životě přichází chvíle, kdy zatouží po blízkosti jiných lidí, dotecích a lásce. Její divoká krása okouzlí dva mladé muže z města a před Kyou se otevírá úplně nový život. Pak se však stane něco nepředstavitelného… Román Kde zpívají raci je překrásnou ódou na přírodu, příběhem opuštěné dospívající dívky, která se učí důvěřovat lidem, a líčením záhadné vraždy s překvapivým koncem. Delia Owensová nám připomíná, že dětství nás všechny poznamená na celý život a že každý z nás podléhá úžasným tajemstvím přírody.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Jota

Where the Crawdads Sing , 2018

sidonka
14.11.2020 5 z 5

Poutavý příběh s krásnými popisy přírody, ale především se silným příběhem, od kterého se nedá odtrhnout,

Šánka
05.11.2020 5 z 5

To je jedinečný příběh, něžný, křehký i silný, takový jako je jeho hlavní hrdinka, holka z bažiny...
V Severní Karolíně v nedotčené přírodě laguny a daleko od lidí, někde až tam, kde zpívají raci, stojí rozpadající se chatrč. Tam v bažinách žije děvčátko Kya. Opuštěná všemi blízkými čerpá sílu z přírody, která jí pomáhá překonat mnohá zklamání i předsudky lidí....A nevzdává se.
Ta kniha je tak krásná a závěr nemohl být napsaný lépe. Nemyslím tím ale dobrý nebo zlý konec, ( to bych neprozradila!), jen prostě takový, který příběh nepokazil.
Velké doporučení !!!

mysterygirl
04.11.2020 5 z 5

Nic podobneho jsem jeste nečetla.. Krasny pribeh...jedna z mala knih, které vam zustanou v mysli a v srdci

ptavichripkaa
03.11.2020 5 z 5

Nádherná kniha. Hodně silný příběh. Kya mě uchvátila svou povahou a jak se dokázala poprat se svým osudem.

kalinkacz
02.11.2020 4 z 5

Zahraniční senzace je konečně u nás... Na tuto knihu jsem byla nesmírně zvědavá, miliony pochvalných recenzí a nádherná obálka... Recenze se v průměru pohybují okolo 4* a 5*, což je poměrné nevídané... Kniha mě mile překvapila... Příběh byl originální, emotivní a závěrem díky detektivní lince i napínavý... Hlavní hrdinka není typickou hlavní hrdinkou - je svá, silná a svérázná... Celou dobu jsem jí fandila a přála si, aby ji ostatní lépe poznali... Pokud máte rádi jedinečné příběhy, které vás dojmou, tak tuto knihu rozhodně zkuste...

Petronela16
02.11.2020 5 z 5

Po prečítaní mi vybuchla najprv hlava, potom srdce,potom celé moje ja.No čistá bomba! Neskutočne krásne dielo, veľa som sa z nej dozvedela o prirode.Užasná sila Kayi,úžasná samota Kayi a napriek tomu úžasná láska k prírode.Ten koniec -to som onemela a zostala v šoku.Napriek tomu, že takýto žáner kníh nie je môj preferovaný, nebanujem ani sekundu čítania.Urcite stojí za prečítanie,budem veľmi pozorne sledovať ďalšie diela autory.Takze dnes za plný počet * a moje obvykle 100 BODOV A TUŠ!

katuska1
02.11.2020 5 z 5

Nádherná kniha,velmi emotivní příběh,její opuštění lidmi jsem cítila až do morku kosti.
Přečteno za 1 den

Dela111
01.11.2020 5 z 5

Kde zpívají raci je jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla, tady opravdu 5* nestačí. Je to příběh o osamělosti, o touze někam patřit, o zklamání z lidí, kteří odchází a zároveň je to obrovská oslava přírody a života v ní. Popisy bažiny a její fauny a flóry jsou mnohdy poetické. Nejsou tu dlouhé únavné filozofické pasáže a není to ani trochu kýčovité, je to naopak opravdové, silné a krásné.

Příběh se odehrává většinou v šedesátých letech minulého století v Severní Karolíně, takže v době plné předsudků vůči všem, kteří nějak nezapadají k většině ve společnosti, v době, kdy černoši měli vlastní školy, kostely, restaurace. Nikoho tehdy nezajímalo, že desetileté děvčátko zůstalo ve zchátralé chatrči uprostřed bažiny samo. Naopak jí ještě opovrhují a je pro ně holka z bažin. Ale vždy se najde aspoň jeden člověk, který má soucit a pomůže...

Pojďte si přečíst úchvatný příběh malé holčičky, která se snaží přežít pomocí sběru mušlí a lovu ryb. Pojďte sledovat, jak mladá žena krmí racky, pozoruje volavky, sbírá ptačí pera, prozkoumává mokřiny a na svém člunu proplouvá temnými lagunami. Není to idyla, je to těžký život a do toho zasáhne někdo další...

Tato kniha je snem o místech někde v dálce, kde zpívají raci, daleko v divočině, kde se divoká havěť ještě pořád chová jako divoká...
Výjimečně mě něco zasáhne tak, jako tento krásný silný příběh. Zaslouží si pomalu číst, vychutnávat si pasáže o přírodě, ale já to nedokázala, chtěla jsem rychle vědět, jak to bude s Kyou dál, takže jsem knihu přečetla během soboty. Konec jsem čekala takový, jaký je a jsem s ním spokojená, dotváří tu opravdovost. Jednou se ke knize vrátím (a to neříkám o mnoha knihách).
Jo - abych nezapomněla - hodnocení je 10* a velké doporučení :-).

kikikrat
31.10.2020 5 z 5

Krásný příběh plný přírody, ktetá byla tak nádherně popsána a která měla velkou roli v celé knize. Hlavní hrdinka, která mi brala dech. Co uděláme ve chvíli kdy nás všichni opustí? Ona se probojovala od malé holčičky po soběstačnou dospělou ženu. A my mohli sledovat tu bolestivou, osamělou cestu plnou naděje a učení. Nechyběla ani láska a spoutu nenávisti k něčemu neznámemu jako je “holka z bažin”. Já si tě Kyo oblíbila hned na začátku a soudní proces prožívala jakobych tam byla s tebou, srdce mi tlouklo a slza mi ukápla. Konec, který následoval mě nutil přemýšlet.
Tato kniha má zkrátka vše a já jsem štastná, že jsem si jí přečetla. Jediné co mi občas vadilo bylo pátrání policie.

Terez25
29.10.2020 3 z 5

Pěkný příběh, krásné popisy přírody a silná hlavní hrdinka. Avšak označení "světová literární událost" mi přijde značně přehnané.
Nevidím v této knize nic moc jiného, než výše uvedené a za nijak zvlášť výjimečnou ji nepovažuji. Jdu proti proudu, ale vím, že za týden už si na ni nevzpomenu.

Květ
27.10.2020 5 z 5

Krásný román, který mi byl doporučený a i já ho můžu doporučit k přečtení. Příběh vlčího dítěte, holčičky, která sama vyrůstala v prostředí bažin. Citová knížka, jemná i drsná, opravdová. Popisy přírody, touha po lásce a sblížení, strach, zklamání a hluboce zakořeněná potřeba přežít. Hlavní hrdinka Kya mi přirostla k srdci, cca v závěrečné třetině už jsem knížku nemohla odložit, soudní proces s Kyou mi dal zabrat a závěr.... Přečtěte si!

Višnička
26.10.2020 5 z 5

Nádherná kniha. Přečtena za dva dny, nešlo se odtrhnout. Unikátní příběh, jedinečný jak svou barvitou popisností, tak charakterem hlavní hrdinky, ve které se spolu snoubí neskutečná bolest a samota s neskutečnou osobní sílou a odvahou a schopností čistého citu, i po tom všem zklamání, které zažila...Příběh mě naprosto pohltil, věřila jsem každé jedno napsané slovo. Čtu opravdu hodně, jsou knihy lepší a horší, ale tato opravdu vysoce vyčnívá a po dočtení ve mě stále rezonuje.

"Po cestě se hnal od oceánu tak silný vítr, že když došla na pláž, aspoň měla někoho, o koho se mohla opřít. Příroda byla jediným kamenem, který uprostřed řeky neklouže"

Atuin
24.10.2020 4 z 5

Nelze říct že by kniha neměla žádnou chemii či citlivý rámec jde o to že někdy je něčeho příliš a skladba by byla věrohodnější a jitřivější v mnohém prozaičtějším poskládání, tím myslím obsah nikoliv formu ta složitá není. Je za tím vidět prostor který zůstal nevyužit a prázdný. Ale špatná kniha to není, jen by mohla říct více nebo lépe.

Douška : překlad excelentní....to mě snad na knize potěšilo nejvíc..To bych osobně ohodnotila zvlášť 5/5. Protože to je úplná radost.

PaníDomu1981
23.10.2020 5 z 5

Připomnělo mi to jednu knihu, kterou mám moc ráda :) Tahle sice nebyla až tak dobrá, ale za přečtení rozhodně stojí a já ji moc doporučuji.

ibs
03.10.2020 2 z 5

Nebolo to zle, ale su aj ovela lepsie knihy. Tie New York Times bestsellery obvykle vela slubia a menej realne daju..

Luca84
17.08.2020 5 z 5

Nejlepší kniha, kterou jsem za poslední roky četla. Tak čistá, skutečná a živelná. Nádherný, silný, bolavý příběh. Kya se stala mojí hrdinkou. V některých věcech mi dokonce otevřela oči. Tuhle holku z bažiny si ponesu v srdci.

Nisus
19.06.2020 5 z 5

Toto je príbeh, na ktorý nezabudnem lebo je jedinečný. Je to životný príbeh Dievčaťa z močiara, jej dospievania a osamelosti, láske a strachu, hlbokej spätosti s prírodou a najmä sile prežiť. Detektívna zápletka neobjasnenej vraždy a nečakané rozuzlenie na posledných stránkach, to ma dostalo. Napísané je to láskavo, nádherne. Odporúčam si prečítať.
Pridávam ešte jeden z úryvkov, ktoré som si vypísala:
“Teraz ma všetky počúvajte, lebo toto je lekcia z ozajstného života. Dobre, no tak sme zapadli, a čo sme urobili? Urobili sme si z toho zábavu a zasmiali sme sa. A o tom sesterstvo aj dievčenské priateľstvo je. Musíme držať spolu aj v bahne, hlavne v tom bahne.”

wiix
04.06.2020 5 z 5

Napriek tomu, že záver knihy a americký súdny proces bol trochu rušivý, kniha bola veľmi citlivá a krásna, taká, ktorá nazerá až na dno duše dievčiny, ktorá žije s prírodou ako panna zázračnica. Trochu mi to pripomínalo Malý strom a také príbehy ja môžem.

soltera
20.04.2020 4 z 5

Bol to zvláštny príbeh. Priznám sa, že nerada čítam knihy kde sa ubližuje deťom alebo ľuďom inej rasy
či presvedčenia miesto toho, aby im pomohli, ľudia sa dištancujú a ubližujú a učia to aj svoje deti. V tejto knihe toho ubližovania bolo dosť a predsa to bol pozoruhodný príbeh životaschopného dievčatka, ženy, ktorej ublížili skoro všetci ľudia, ale bola zžitá s prírodou tak velmi, že jej mnohokrát príroda dala to, čo ľudia nedokázali. Autorka to vyjadrila úžasným spôsobom a ja som nemohla knihu zložiť, kým som ju nedočítala.

Deia
02.01.2020 4 z 5

S Kyou som prežívala úplne všetko a bolo mi jej veľmi ľúto - malé dieťa, ktoré je zrazu ponechané samé na seba. Nevie čítať, nevie počítat, nikto jej nenechal žiadne peniaze, nemá skúsenosti vôbec s ničím. Keď ide do mesta, ľudia sa jej posmievajú. Jediné čo má je bažina okolo nej a v nej žijúce zvieratká. Mňa na knihe veľmi bavili aj opisy prírody, som biológ, tak mi to bolo veľmi blízke. Ale myslím, že to zaujme aj osobu, ktorá biológiu veľmi nemusí.
Je to kniha, ktorá sa vám vážne dostane pod kožu a na Kyin príbeh budete musieť myslieť ešte dlho po prečítaní.