Kde kvete tráva

Kde kvete tráva https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/372962/bmid_kde-kvete-trava-uHP-372962.jpg 4 260 76

V noci na 27. května 1980 proběhl v jihokorejském Kwangdžu nejhorší masakr civilistů nařízený vlastní vládou, jaký moderní dějiny země pamatují. Pod záminkou potírání komunistické diverze schválili čelní představitelé státu vojenský zásah k potlačení lidových nepokojů, které byly ve skutečnosti projevem nesouhlasu s panujícím autoritářským režimem. Román sleduje osudy několika mladých hrdinů, které se oné osudné noci protnou. Ti, kteří přežili, musí čelit pronásledování ze strany státních orgánů i vlastním vzpomínkám na prožité trauma.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

소년이 온다 (Sonjoni onda) , 2014

raduz_
05.09.2019 4 z 5

Když mládeži v 대한민국 pšenka nekvetla.

kejty91
31.08.2019 4 z 5

Přes dvě stě stran toho, jak vlastní země pohřbívá samu sebe. O tom, že vlastně každý stát si sebou nese nějaké provinění. O tom, jak se Jižní Korea stala brutální a málokdo o tom věděl. Autorka zpracovává téma "události 518", která se roku 1980 nesmazaelně vryla do paměti obyvatel. Mnoha pohledy, mužskými, ženskými, mladými, starými je zpracováno téma brutality, která byla využita k potlačení antikomunistické ideologie.
Zdá se být až neuvěřitelné, o kolika masových protilidských činnech se člověk nedozví z učebnice historie na škole.
Politické ideologie jsou založené pouze na moci a násilí a kdo to dokáže nevnímat je vůdcem. Lidé proti lidem páchají tolik zamyšlení hodných věcí, nad kterými zůstává často rozum stát.
Knih na zkoumání zla v lidské povaze je několik ale stále se nedaří říct tomu dost. Najdou se lidé, kteří bezhlavě chtějí dodržovat, co se jim diktuje a najdou se lidé, kteří ve strachu nedokáží být lidmi.
Je diskutabilní, do jaké míry autorka zapojila vlastní spisovatelskou představivost a do jaké míry se zvěrstva děly ale ne jen o tom kniha vlastně je...je to i o těch odvážných mladých, dětech, které chtěli změnit svou budoucnost a nežít v nesvobodě a na to doplatili. Politika, nábožensktví, rasa....tolik abstraktních pojmů lidi rozděluje nebo sdružuje.

mončičáček
08.08.2019 4 z 5

Snad nikdy jsem nečetla 223 stránek takhle dlouho,ale tohle vážně nešlo číst na jeden zátah..Zase část lidské historie,o které se člověk ve škole nedozví,zase jedno drsné otevření očí...I já měla doteď představu,že takováto zvěrstva se dějí výhradně v té severní Koreji...Nikdy mě nepřestane udivovat,co všechno je člověk schopen udělat druhému člověku...

zaneta3009
05.08.2019

Tahle kniha mě fakt nebavila. A ač nejsem zvyklá knihy vzdávat, tady jsem to udělat musela. Takže jsem knihu nedočetla.

Šánka
28.07.2019 5 z 5

Jak obsahem tak formou to bylo pro mne těžké a hutné čtení. A ač je to kniha útlá, četla jsem ji docela dlouho. Přiznám se, že o této tragické historii jihokorejských dějin jsem nic netušila, (ti ,,zlí" pro mě byli na severu).
Příběh, ve kterém se mísí krutost s bezelstností a křehkostí nevinných, příběh zla, které dusí dobro a lidskost v nás....
Není to kniha pro každého, nebude vám u ní dobře, ale za přečtení stojí.

jiri77
19.07.2019 4 z 5

O dějinách Jižní Koreje toho teda moc nevím ,ale že se tam děli takové krutosti ,mě hodně překvapilo. Žádné odpočinkové čtení ale rozhodně kniha,která stojí za přečtení.

Mayaku
06.05.2019 5 z 5

Tohle je hodně hutné čtivo. Velmi naturalisticky a sugestivně podaný příběh, mapující pro mě dosud neznámou a velmi šokující kapitolu v dějinách Jižní Koreje. Vzhledem k událostem, které jsou podkladem této knihy, není její čtení lehké, a několikrát jsem si musela dávat při čtení pauzy, protože je to místy vážně silná káva. Rozhodně stojí za přečtení, ale není to úplně příjemný zážitek.

kacenka72
03.05.2019 5 z 5

Silná kniha, nelehká jak tématem, tak po literární stránce. Ale dostane se pod kůži. Ač mám vystudované mezinárodní vztahy o krutě (až nelidsky) potlačeném jihokorejském povstání jsem se dozvěděla až z knihy. Ve vyprávění se prolíná několik dějových linek, střídá se minulost a přítomnost, i forma. Autorka sama v epilogu dává knize hodně osobní ráz. Nelehké čtení, ale stojí za to.

evask
30.04.2019 2 z 5

Ta knížka je tak zvláštně napsaná, vůbec mně to nesedlo.

mosem
13.04.2019 5 z 5

Zprávy o krutostech, které se odehrávají v Severní Korei, si můžeme takřka denně přečíst v novinách, hovoří se o nich ve zpravodajských pořadech. Jižní Korea je naopak zmiňována jako podnikatelská a technologická velmoc. Snad i pod vlivem průmyslových závodů, které fungují u nás. Tahle kniha najednou ukazuje, že i v tomto státě se ještě v nedávné minulosti odehrávaly příběhy, o kterých se raději mlčí. Je dobře, že vyšla tahle kniha. Těžká, depresivní. Přesto ne hororová, ne brutální. Tyto prvky autorka dávkuje velmi citlivě. Tak aby čtenář cítil tíživost příběhu, ale jeho popis neodrazoval od dalšího čtení. Více naznačeno než popsáno. Příběh je vystavěn poměrně komplikovaně, jako vyprávění několika osob. Přesto je čtivý. Po přečtení několika prvních stran, nebo ještě lépe - po přečtení anotace, si uvědomíte, že je třeba se nejprve seznámit s událostmi, které kniha popisuje. A začít číst znovu. Pak je to příběh ještě děsivější, ale dramatičtější a silnější. A nejsilnější scéna - kupodivu to není scéna s mrtvolami, mučením či zoufalstvím. Pro mne to byla scéna, ve které se odehrává cenzurované divadelní představení.

BarboraZ
08.04.2019 5 z 5

Kniha na kterou jen tak nezapomenu, vybrala jsem si ji náhodně díky ČV 2019. O masakru v Kwangdžu jsem se dozvěděla poprvé, popisy mrtvol a krutostí na mě byly až moc drsné. Hlavní postavy byly sympatické a celkově se mi jejich styl vyprávění líbil.

DomYume
04.04.2019 5 z 5

Opravdu silný příběh, plný krutosti a temných chvil. Knihu jsem četl možná déle než by se na její délku slušelo. Je to složité čtivo, alespoň mně to tak přišlo a jak množí píší, není to kniha do nepohody, nebo jen tak na čtení do autobusu. Od této autorky jsem četl i Vegetariánku, což byla kniha v podobě slabšího odvárku toho co na nás autorka nachystala v této knize. Budu se těšit na další dílo této autorky.

Jitulin90
31.03.2019 5 z 5

Hodně silná kniha, která se dostane pod kůži... rozhodně není pro slabší povahy. Krutost, které jsou lidé schopni, je vykreslena opravdu velmi detailně.

hapac
11.03.2019 4 z 5

Vybráno díky čtenářské výzvě - smutné, tíživé, vždyť se to odehrána teprve nedávno.

morava
10.03.2019 5 z 5

Vlastne ani nevim co napsat. Jeste celou knihu vstrebavam a myslenky litaji sem a tam. Urcite vsak hodnotim toto dilo plnym poctem hvezdicek, a rozhodne doporucuji k precteni, i kdyz jsem si vedoma, ze tato kniha nebude pro kazdeho. Neni to cteni do nepohody . A presto musim napsat, ze se mi kniha velice libila, i pres vechnu tu krutost a depresivitu co v sobe skryva. Libila se mi proto, ze autorka mne proste dostala a zasahla svym stylem psani.

Adell-ka
22.02.2019 4 z 5

Před touto knihou jsem od stejné autorky přečetla Vegetariánku, takže jsem při čtení obě knihy srovnávala. Ačkoli tato kniha zde má lepší hodnocení, mně se lépe četla Vegetariánka. Myslím si, že tato kniha je svým tématem a celkovým zpracováním náročnější a nelze ji přečíst na jeden zátah. Chvílemi jsem se ztrácela v postavách a souvislostech, chvílemi mě čtení ani příliš nebavilo, čímž ale nezlehčuji závažnost události, kterou autorka popisuje. To co se na jaře roku 1980 v Jižní Koreji odehrávalo, je neuvěřitelné až šokující svou brutalitou a autorka ji také velmi autenticky v knize zachytila, nicméně se dle mého názoru jedná o náročnější literaturu.

Ainyska
20.01.2019 5 z 5

O jihokorejském masakru jsem doteď neslyšela. Díky ČV (což je taky účel), jsme se k této knize dostala. Výběru rozhodně nelituji.

Je to velmi silné a těžké čtení, je velmi čtivé, místy šokující. Ovšem člověka jako já, který má načteno hodně z druhé světové, konkrétně období holocaustu, tato kniha tolik svým popisem událostí nešokuje. Rozhodně se mi nezdály zlé sny, ani nic podobného. Je fakt, že knihu jsem odkládala, člověk potřebuje přečtené stránky zpracovat.

Každopádně knihu můžu doporučit, obzvlášť k faktu, že se o tématu moc neví, nebo jsou veřejně dostupné, pouze zkreslené informace.

Dejvid
28.12.2018 5 z 5

Opravdu velmi zajímavě napsané. Každá část knihy, která se věnuje jednomu účastníkovi tohoto málo známého masakru, je psána odlišným jazykem a stylem. Asi nejsilnější mi přišla část Poslední dech, pohled duše, která se nemůže odtrhnout od vlastního rozkládajícího se těla... Oceňuji poslední kapitolu Poznámka autorky, která alespoň trochu uvádí nějaké historické souvislosti, čtenář tak není zcela odkázán na googlení, co se tehdy vlastně stalo.

Poetika_slov
21.12.2018 5 z 5

Hodně silný příběh o Kwangdžu a jeho masakru, který se odehrál v 80. letech 20. století. Autorka poukazuje na tuto událost z různých pohledu lidí, jenž prežili, ale i těch, kteří v této tragédii padli jako zbytečné oběti,

Adriana.82
15.12.2018 5 z 5

Šílené...kruté .... a skvěle napsané .....

politická perzekuce korejská literatura Jižní Korea rok 1980

Han Kang
jihokorejská, 1970
2017  73%Vegetariánka
2018  85%Kde kvete tráva
2019  77%Bílá kniha
2024  0%Nerozcházíme se

Kniha Kde kvete tráva je v