Kateřina Parrová: Šestá manželka

Kateřina Parrová: Šestá manželka https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/499478/bmid_katerina-parrova-sesta-manzelka-QK2-499478.jpeg 5 117 25

Renomovaná anglická autorka a historička Alison Weirová uzavírá svou šestidílnou sérii o manželkách Jindřicha VIII. příběhem Kateřiny Parrové, královy šesté a poslední ženy, vzdělané a kultivované dámy, která mu byla v posledních letech jeho života příjemnou a laskavou společnicí. Poutavý a fascinující román je živým portrétem této sympatické anglické královny, tajné protestantky, jejíž život se odehrává na pozadí dvorských intrik a náboženských svárů, jimž ji vystavovala bouřlivá doba probíhající reformace. Roku 1542 nechal král Jindřich VIII. popravit svou pátou manželku, mladičkou, vroucně milovanou, avšak prostoduchou a nevěrnou královnu Kateřinu Howardovou. Nedlouho nato, odhodlán se znovu oženit, upřel svůj zrak na dámu o poznání zralejší – dvakrát ovdovělou, vzdělanou a příjemnou Kateřinu Parrovou. Třicetiletá, bezdětná Kateřina, jíž právě zemřel druhý manžel, se svazku s Jindřichem děsí – vždyť nechal popravit dvě ze svých manželek a další dvě zapudil. Navíc je starý a tlustý. A ona miluje Toma, králova švagra, který je mladý a krásný a chce si ji vzít. Krále však nelze jen tak odmítnout, a tak se Kateřina stává proti své vůli královnou, odhodlána být Jindřichovi dobrou manželkou, milující matkou jeho dětem a laskavou paní všem poddaným. Je tu ovšem ještě něco, co ji přimělo říci králi ano: touha hájit novou, reformovanou víru před intrikami katolické dvorské kliky. To se jí málem stane osudným, avšak díky své inteligenci a diplomatickým schopnostem se jí podaří nebezpečnou situaci ustát a krále nakonec ve zdraví přežít.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: ekniha , BB art

Katharine Parr: The Sixth Wife , 2021

lapagerie
12.09.2022 5 z 5

I po šesté jsem nadšená, Alison Weir prostě umí. Tahle série má čestné místo na poličce.

Markett
18.08.2022 5 z 5

Šest tudorovských královen je rozhodně jedinečná série od úžasné autorky.  Všechny díly jsem přečetla jedním dechem, čtení jsem si moc užila a určitě se i něco trošku dozvěděla. Všechny knížky jsou krásně psané, nabité strhujícími příběhy Jindřichových manželek, kde příběhy těchto žen sledujeme od úplných začátků, a proto i chápu tloušťku knih,  ale v tomto případě to rozhodně není na škodu.  Alison jako autorku uznávám a právem řadím mezi své nejoblíbenější autorky.

Poslední manželka, poslední díl, který vyšel nedávno,  a já ho přečetla jedním dechem.
Kateřina Parrová musela být též velmi úžasnou a bystrou ženou, jen škoda, že v životě neměla děti,  a když už se konečně dočkala, tak si dcerky ani neužila.
Kateřiny příběh byl napsaný opravdu krásně, děj plynul a já se dozvěděla opravdu hodně. Její dvě manželství před králem se mi zdála být na tu dobu docela spokojená, myslím, že oba muži si jí vážili.  A pak přišel Jindřich, který se do ní zamiloval, a myslím, že mu Kateřina byla dobrou ženou a hlavně královnou.  Hodně bojovala v otázce náboženství, která v té době byla v Anglii ožehavým tématem, a hodně udělala pro Jindřichovy děti. Líbilo se mi, jak zde autorka popsala hezké vztahy s Marií, Alžbětou i Eduardem.  A ač se Kateřina po smrti krále provdala konečně dle svých představ za svou lásku, určitě to s Thomasem Seymourem neměla vůbec jednoduché. Její život byl opravdu zajímavý,  a mě se Kateřina moc zamlouvá.

Co se celé série týče, rozhodně DOPORUČUJI. Alison je výborná autorka historických románů, píše krásně a poutavě, její vyobrazení všech postav je ohromné a fascinující.  Nenechte se odradit tím, jak jsou knížky silné, určitě stojí za to si je přečíst, protože já sama můžu říct,  že jsem o tomto období přečetla hodně knih, ale tuhle sérii považuji za nejpovedenější.

Rozmarýna Rozm
12.08.2022 5 z 5

Dobře se to četlo. Oceňuji, že v knize jsem se dočetla o životě Kateřiny od dětství do její smrti. Ovšem musím uznat, že část jejího života s Jindřichem nebyla napsána tak skvěle a napínavě jako v knize Zkrocená královna od Philippy Gregory, ve které jsem se o Kateřinu bála, i když jsem věděla, že přežije. Doporučuji k přečtení.

Le Chat
03.08.2022 5 z 5

Povedené zakončení kvalitní série o šesti tudorovských královnách. Rozhodně doporučuji (všech šest dílů), i když za nejlepší považuji ten o Anně Boleynové.

Ladiva
25.07.2022 5 z 5

Zaujímavý a dobre napísaný príbeh poslednej manželky Henricha VIII. Veľmi pútavou formou zachytený nielen život vysokej šľachty, ale aj boj o moc dvoch náboženských prúdov na anglickom kráľovskom dvore.