Chladný den pro vraždu

Chladný den pro vraždu https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/405076/bmid_chladny-den-pro-vrazdu-1jB-405076.jpg 4 305 114

Kate Shugaková série

SEVERSKÁ KRIMI Z OPRAVDOVÉHO SEVERU… Kate Shugaková se po odchodu z kanceláře návladního v Anchorage vrací do rodného kraje na odlehlém severu Aljašky, aniž by tušila, že vzápětí dostane příležitost prokázat své detektivní schopnosti. Když se ztratí jeden z rangerů, místní si s tím nedělají velkou hlavu. Zřejmě už leží někde pod vrstvami sněhu, a ten jeho tělo vydá až s jarním táním. Jenže pak beze stopy zmizí i Katein bývalý kolega, který se rangera vydal hledat, a to Kate nemůže nechat jen tak… Stopy vedou k aleutské komunitě, v níž Kate vyrostla, a tak dobře ví, že zdejší lidé mezi lží a loajalitou a také mezi spravedlivou odplatou a chladnokrevnou vraždou často nevidí velký rozdíl.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Mystery Press

A Cold Day for Murder , 1992

Terez25
30.09.2019 2 z 5

Tak Dana Stabenow na mě dojem neudělala. Nebylo to ani drsným prostředím Aljašky, to právě naopak. A nebylo to ani postavami v čele s hrdou Aleutkou. Ale příběh si mou pozornost nedokázal udržet, byl mdlý a nezáživný.

ctenarkaEva
29.09.2019 4 z 5

Pozvolně plynoucí, více popisná detektivka ze zajímavého prostředí Aljašky. Na svou dobu (byla napsaná v roce 1992) fajn příběh i sympatická hlavní hrdinka se svým psem Obludou. Jak už napsal někdo přede mnou, je to taková jednohubka na jedno odpoledne.

cedos
21.09.2019 5 z 5

Náhodná koupě a nelituji, příjemná, nijak brutální, ale emotivní detektivka z drsné Aljašky. Už se těším na další knihu autorky - Devátá oběť.

Šánka
19.09.2019 4 z 5

První díl nové detektivní série, ( napsané ale téměř před třiceti lety) a vypadá velice slibně. Je to psáno stylem starých dobrých detektivek, kdy ještě ze všeho nestříkala krev a podrobné popisy brutalit byly snad jen v hororech.
V začátku jsem trošku tápala ve jménech, možná to bylo tou aljašskou zimou :-), ale jak jsem se chytla, už to jelo. Mám ráda detektivky z malých městeček, z malých komunit, kde se lidé znají, vše je takové kamarádské, jenže....jako všude i tady to zlo číhá.
Pokračování si rozhodně ujít nenechám a další Kate bude patřit mezi mé oblíbené detektivy.

astra3
16.09.2019 5 z 5

Začátek trochu rozpačitý, ale konec dobrý. Určitě si přečtu další díl. Je to taková jednohubka na jedno odpoledne.

zuzana2599
22.08.2019 4 z 5

Určitě dobrá detektivka z atraktivního a ledového severu, z Aljašky. Příběh má zajímavý a nevšední děj a jako bonus k hlavní hrdince Kate se zde objevuje sympatický psí hrdina velkých rozměrů Obluda. Určitě sáhnu i po dalším příběhu této série.

kneslova
04.08.2019 5 z 5

Velmi dobrá a příjemná detektivka, velice svérázné a sympatické osazenstvo příběhu, exotická Aljaška jako dějiště, pravý detektivní příběh, těším se na další knihu

Dela111
27.07.2019 5 z 5

Toto vypadá na začátek velmi dobré série, i když u nás vychází poněkud se zpožděním ;-). Je to klasická detektivka s thrillerovými prvky navíc a až románově zpracovaná. Má zajímavý a živý děj, přiměřeně napětí, odhalování rozuzlení je postupné a nakonec do sebe vše logicky zapadne.
Velkým plusem jsou postavy a to nejen hlavní hrdinka. Je tu sympatické i další obsazení, ale také je tu i dost svérázů, což se dá v tak tvrdém kraji čekat. Charakteristiku postav zvládla autorka na výbornou, včetně úžasné Katiny feny Obludy, kříženky huskyho a vlka. Je tu i spousta dialogů, které pobaví a především k těmto lidem naprosto sednou. A tady už narážím na další obrovský bonus a to je prostředí - rezervace na odlehlém severu Aljašky a její skvostné popisy.
Můžu jen doporučit a já už se těším na další díl.

trudoš
30.06.2019 5 z 5

Tohle je kniha přesně podle mého gusta. Svižná a drsná, přičemž jestli vznikla před jedním rokem nebo třiceti lety, na ní nepoznáte. Proč? Protože aljašské divočině je úplně jedno, kterým směrem se ubírá náš kalendář. Tady se zastavil čas už před tisíci lety a zdejší lidi zajímá maximálně to, jak přežijí nadcházející zimu. Podle toho také Dana Stabenow konstruuje svou detektivku, osekanou na nejnutnější propriety - řízná hrdinka, jednoduchá zápletka, obvyklí podezřelí. Zároveň z toho ale čiší důvěrná znalost prostředí, láska k přírodě a především střízlivý pohled na realitu. Přitom čtenáře nezatěžuje přecitlivělými dramaty, moralistickými světonázory a už vůbec ne překombinovanou řezničinou, v níž by těžko hledal logiku i Hannibal Lecter. Což pro mě, přiznám se, bylo neuvěřitelně osvěžující a už vůbec bych to nečekal u spisovatelky. Cynické kulisy indiánské rezervace, v níž zákonitě platí úplně jiná pravidla, než v okolním „civilizovaném“ světě, tomu dodávají charismatický přesah.

klaraj093
28.06.2019 3 z 5

Úplně špatné čtení to nebylo,ale čekala jsem od toho dle hodnocení více.. Neshledala jsem na této knize nic výrazně zajímavého. Nula napětí, v podstatě mi přišlo že hlavní hrdinka jezdí jen z místa na místo a najednou je jasný kdo je vrah a konec.. Žádná mrazivá vražda.. Pro mě celkem nuda..

Gewinner
26.06.2019 5 z 5

Výborná detektivka z prostředí Aljašky - zajímavé prostředí, svérázné postavy. Těším se na další díl!

Knižní střípky
23.06.2019 3 z 5

Horká novinka u nás (v originále totiž vyšla již před 27 lety) nebo spíše chladná? Ať je to jak chce, kniha Vás v těchto šílených vedrech vskutku ochladí.
Hlavní hrdinka Kate se vrací zpět do svého rodného kraje na severu Aljašky. A chtě nechtě se připlete k vyšetřování záhadného zmizení amerického rangera, kterého se vydal hledat před časem již kolega Kate. Ani jeden z nich se zatím nevrátil. Kate je velice brzy jasné, že je na stopě zločinu. Jak moc je zločin spjat s místní komunitou Indiánů a potažmo s rodinou hlavní hrdinky se dozvídáme pěkně pomalu postupně spolu s Kate.
Kniha je pro toho, kdo má rád i klasické pozvolné a více popisné detektivní příběhy. Není to thriller, který Vás přiková k židli, ale je to slušná detektivka. Mně se na ní nejvíce líbilo pro mě hodně oblíbené prostředí Aljašky, ta kvanta sněhu a šílená zima mě až magicky přitahuje. Rozhodně si koupím další díl, až u nás vyjde.

pankaplan
22.06.2019 3 z 5

27 let po prvním vydání vyšel český překlad detektivky, která v roce 1993 získala „Edgara“, což je ve světě detektivní literatury cena slavná stejně jako Oscar.

Českého překladu se ujala Alžběta Lexová a knihu vydal Mystery Press.

Nevelký rozsah knihy svádí k tomu vzít si ji někam na pláž nebo na koupaliště na deku. Odehrává se na Aljašce, odkud je i samotná autorka a toto je podle mě první benefit knihy. Kolik aljašských detektivek znáte?

Další benefit knihy je bezesporu ohromná čtivost. Příběh je sice na poměry současné detektivky dost strohý a vlastně příliš přímočarý, ale konzumní detektivce „na jedno použití“ se to dá odpustit. Autorka píše svižně, neunavuje nás dlouhými popisy, ke kterými samozřejmě magické prostředí Aljašky dost svádí (přesto se některým popisům nevyhne, ale to je spíš další plus).

Je to první díl dlouhé série příběhů s Kate Shugakovou, druhý v češtině vychází už na podzim. Michael Connelly na obálce křičí, že to je Originální hlas v šedi současné krimi. No, nutno si uvědomit, že kniha vyšla v roce 1992 a dnešní krimi je opravdu někde jinde. To, co Connelly možná tehdy myslel upřímně dnes opravdu neplatí.

Takže když to shrnu: aljašská detektivka se povedla, prostředí VELMI zajímavé a působivé, postavy a jejich motivace také, ale doufám, že v dalších dílech Dana Stabenow ukázala větší cit pro zápletku a budování napětí. Já se na další díly rozhodně těším.

Hodnocení: 70%

Roubas
22.06.2019 4 z 5

Jednohubka, které vládne především výborně představené prostředí indiánské rezervace a nejsympatičtější postava, Katina vlčice Obluda. Tohle prostředí zapadané sněhem, kde první soused je od vás deset kilometrů a všude jsou jen hory, sníh, lesy a zase sníh, je kouzelné a pro detektivku vytváří bezchybnou kulisu. Samotná zápletka je velice jednoduchá a celé pátrání mi přišlo spíše jako seznamovačka s postavami pro účely dalších pokračování, ale osobně už mám těch psychopatů plné zuby, takže obyčejné lidské pohnutky pro překročení zákona vítám. Je to především neokoukané, hodně se dozvíte o Aljašce a hlavní postava táhne, plus se k tomu pátrá a jezdí na sněžných skútrech. Za mě ano a doufám, že série bude co nejdelší.