Chladný den pro vraždu

Chladný den pro vraždu https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/405076/bmid_chladny-den-pro-vrazdu-1jB-405076.jpg 4 302 114

Kate Shugaková série

SEVERSKÁ KRIMI Z OPRAVDOVÉHO SEVERU… Kate Shugaková se po odchodu z kanceláře návladního v Anchorage vrací do rodného kraje na odlehlém severu Aljašky, aniž by tušila, že vzápětí dostane příležitost prokázat své detektivní schopnosti. Když se ztratí jeden z rangerů, místní si s tím nedělají velkou hlavu. Zřejmě už leží někde pod vrstvami sněhu, a ten jeho tělo vydá až s jarním táním. Jenže pak beze stopy zmizí i Katein bývalý kolega, který se rangera vydal hledat, a to Kate nemůže nechat jen tak… Stopy vedou k aleutské komunitě, v níž Kate vyrostla, a tak dobře ví, že zdejší lidé mezi lží a loajalitou a také mezi spravedlivou odplatou a chladnokrevnou vraždou často nevidí velký rozdíl.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Mystery Press

A Cold Day for Murder , 1992

Ulala
15.12.2019 5 z 5

Zatím fajn, vybrala jsem si první příběh zda mně zaujme. A zaujal. Na Aljašce jsem ještě nebyla a trochu jiný styl psaní mi nevadí, spíše naopak. S aleutskou komunitou se ráda seznámím i v dalších dílech.

alzbeta9452
12.12.2019 5 z 5

Za mě pecka. Svižné vyprávění, sympatické postavy, zajímavé prostředí. Určitě zkusím i další díl..

janina66
11.12.2019 2 z 5

Tak bohužel se mi nepodařilo knihu dočíst. Asi v polovině jsem to vzdala. Prostě mě to nebavilo.

Vesina
04.12.2019 3 z 5

Jedním slovem nuda !! Pro mě až moc klidný průběh bez akce a napětí.

konicekbily
01.12.2019 4 z 5

Poklidné tempo celé knihy napsané stylem klasické detektivky. Prostředí zimní Aljašky je velice poutavé a dobře vykreslené. Navíc nás autorka seznámila s jakousi restitucí původních obyvatel od vlády Spojených států. Dobrá odpočinková četba.

Arwen777
28.11.2019 4 z 5

Jak už tu bylo mnohokrát zmíněno, tato detektivka neosloví milovníky prolévání krve a neustálé akce. Její tempo je poklidné, vyřešení zápletky založené na znalosti lidí, jejich povah a pohnutek a hlavně komunity odlehlé Aljašky. Hlavní hrdinka je sympatická a její vlčice nádherná, prostředí krásně vykreslené a fungování komunity původních obyvatel zajímavé. Mně se kniha líbila, je to oddychovka, která se dobře a rychle čte. Těším se na druhý díl.

berila
28.11.2019 1 z 5

Bohužel, hrozná nuda. Váhám si přečíst další knihu autorky.

Dáma s hrnstjm
27.11.2019 2 z 5

Nudila jsem se až do strany 170... Prostředí krásné, to ano, ale postavy mě nezaujaly a děj vlastně také ne. Vyšetřování je zdlouhavé a všichni muži mají tak podobná jména (a nevýrazně vykreslenou podobu), že jsem se neustále musela vracet a ujišťovat se, kdo je vlastně kdo... Hlavní hrdinka (asi měla působit jako sympatická krutopřísná drsňačka) mi přišla nevýrazná, protivná. Překlad mi přišel místy dost divný, tak nevím, jestli třeba něco nezůstalo "ztraceno v překladu." Jediné štěstí, že kniha není dlouhá, to by bylo úmorné!

Nelly
15.11.2019 3 z 5

Jako detektivní příběh poněkud slabší, na knize byly spíše zajímavé reálie z Aljašky a ze života domorodých obyvatel.

Sirius
12.11.2019 4 z 5

Co o ní říct? Předně to, že má famózní obálku, která vypovídá o obsahu. A celkově grafické zpracování knihy je sympatické. Ještě důležitější je ale skutečnost, že v originále vyšla už v roce 1992... což je na ní vidět, protože je to příjemnej old school, který dost připomene detektivní klasiky. Dana Stabenow už v první detektivce ukázala, že má talent a nebojí se ho použít. Takže nahodí první větu a vy skončíte až u tý poslední. A příjemně si to užijete. Prostředí Aljašky je neokoukaný (pokud jste neujížděli na Bílým tesákovi) a Kate Shugaková si v ničem nezadá se slavnými kolegy - je drsná, nekompromisní (stejně jako její prostředí - pokud máte rádi Aaronovy Skalpy, tohle se vám bude líbit, ačkoliv tu na hnus reality není kladenej tak obrovskej důraz), ale zároveň má silný smysl pro spravedlnost a je sympatická. Na druhou stranu Dana Stabenow nepotřebuje tisíce stránek na zápletku a vymotání se z ní, což je věc, která jde naprosto proti dnešnímu proudu žánru a jeho představitelů (Galbraith, Nesbo, Kepler, Weaver). Je to jako jít řezat rohlík - rychlé a s ničím se nemazající. Prostě stará škola, která si svoji pozornost zaslouží plným právem. Zároveň je otázka, jak tenhle hubeňour zabere v řadě dnešních bichlí, kde se k vrahovi propracováváte stovky stránek. Ale tohle za to stojí. Nemluvě o silný pointě.

Refadora
11.11.2019 4 z 5

Chvílemi se mi trochu pletly postavy, ale to je tak to jediné, co bych knížce vytkla ;-). Autorka mne do příběhu stoprocentně vtáhla, prostředí i postavy byly velmi barvitě a věrohodně popsány. Téma bylo originální a rozuzlení uvěřitelné- i když nešlo o vyšetřování v pravém slova smyslu a zarytí fanoušci detektivek by mohli být trochu zklamáni.

martin3554
10.11.2019 4 z 5

Rychle přečteno. Dobrá krimi z Aljašky.

ArwenAragorn
03.11.2019 4 z 5

Nový díl severské krimi, tentokrát ze severu Aljašky. Kate Shugaková odešla z kanceláře návladního a usadila se na samotě v aljašské divočině. Vyrůstala tady a je srostlá s aleutskou komunitou, kde má spoustu příbuzných. Její přítel Jack Morgan spolu s agentem FBI ji požádají po pátrání po zmizelém rangerovi, který má vysoko postaveného otce a dalším zmizelém, který byl poslán ho hledat.
Jedná se o vyšetřování zmizení dvou osob, ale hlavně je to sonda do života obyvatel rezervace a aleutské komunity. Příběh plyne poklidně a poklidné je i jeho rozluštění.
Moc se mi líbilo atraktivní prostředí, ve kterém se příběh odehrává i spisovatelčin jemný humor. Další pokračování s Kate, touto ráznou, divokou, tvrdou a paličatou ženskou si určitě ujít nenechám. Hvězdička patří poloviční vlčici Obludě, věrné přítelkyni Kate, s ní to bylo skutečně ono. No, a taky mi někoho hodně připomínala.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zimní scenérie, jež se před ním rozkládala, byla až moc bezchybná, uspořádaná, až moc dokonalá na to, aby existovala ve světě plném chybujících, neuspořádaných a nedokonalých lidí.

tami1
03.11.2019 4 z 5

Stará dobrá detektivka bez překombinovaného děje a potoků krve. Komplikovaná povaha hlavní vyšetřovatelky je vyvažována jejím maximálně sympatickým mazlíčkem Obludou.
Děj se odehrává na Aljašce a tak jsem očekávala nádhernou přírodu. Zároveň s nahlédnutím do života obyvatel v této vzdálené zemi se mi dostalo docela drsného pohledu na život původních obyvatel. Jejich neschopnost vyrovnat se s moderním světem mě až zarazila.
Určitě si přečtu další díl.

Pípasek
31.10.2019 5 z 5

Tato kniha stejně jako pokračování Devátá oběť není pro milovníky krvavých thrillerů, ale detektivek s notnou dávkou dobrodružství a nádherné krajiny

Mandlevest
19.10.2019 3 z 5

Nebyl to špatný příběh, ale nějak mě neoslovil. Ani hlavní hrdinka se mi moc pod kůži nedostala. Škoda, prostředí Aljašky a domorodých obyvatel slibovalo napínavé čtení, které se , za mě, nedostavilo.

gordon13
09.10.2019 4 z 5

Lehký, svěží detektivní příběh u kterého jsem se opravdu zasmála, líbilo, těším se na další díl...

katka.oo
09.10.2019 4 z 5

Příjemná detektivka, žadné krveprolití jak je v poslední době zvykem …. sympatické hlavní postavy, sice jsem se ze začátku trochu ztrácela ve jménech, ale další díl si určitě ráda přečtu.

lobotak76
05.10.2019 5 z 5

Po všech překombinovaných na hlavu postavených zápletkách je tohle fakt osvěžující. Jednoduchá dějová linka, sympatické postavy, nadlhed a jízlivý humor a logické vyústění. Já jsem spokojen!

ivana02
05.10.2019 2 z 5

Nádherná obálka a popis přesně podle mého gusta. Přečetla jsem víc než půlku a pak to vzdala. Nebavila mě, děj nic moc, hlavně se řešily problémy místního obyvatelstva, migrace mladých do většího města. Já chtěla detektivku.