Kaštánek

Kaštánek
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408840/bmid_kastanek-Snj-408840.png 4 1956 1956

Jednoho sychravého podzimního dne najde policie na předměstí Kodaně tělo mladé ženy. Někdo ji brutálně zavraždil a uřízl jednu ruku. Nad obětí visí panáček z kaštanů. Případu se ujímá mladá a ambiciózní vyšetřovatelka Naia Thulinová. Za parťáka dostane vyhořelého kolegu Marka Hesse, kterého právě vyhodili z hlavního sídla Europolu v Haagu a poslali zpět do Kodaně. Brzy přijdou na to, že kaštanový panáček na sobě nese stopu po zmizelé dívce, o které se všichni domnívají, že byla před rokem zavražděna: jedná se o dceru Rosy Hartungové, ministryně sociálních věcí. Případ je dávno objasněný a pachatel se k vraždě přiznal. Krátce nato je ale nalezena další oběť a s ní i další kaštanová figurka se stopou po mrtvé dívce. Thulinová s Hessem pátrají po souvislostech mezi případem dcery ministryně, zavražděnými ženami a vrahem, kterému se daří šířit strach po celé zemi. Hrají o čas. Obávají se, že se pachatel vydal na vražednou misi, která pro něho ještě zdaleka neskončila.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: ekniha , Kniha Zlín

Kastanjemanden , 2018

jiri3644
03.12.2019 5 z 5

Opět vynikající detektivka ze severského prostředí. Kniha má snad jedinou nevýhodu, a to že neuděláte nic jiného. V každém volném čase jsem zasedal ke čtení, abych zjistil, jak se bude příběh vyvíjet..
Fantastický příběh, děj má spád, super překlad.

Nisus
29.11.2019 5 z 5

Tak toto bola kniha! Zatajený dych, zimomriavky, mrazenie na chrbte, dojatie aj znechutenie. Táto kniha mala všetko a bolo to intenzívne. Pri jednej scéne asi v polovici knihy som myslela, že vyskočím z kože a vlasy mi stáli na hlave. Napínavé, akčné, temné, veľmi dobre vystaný príbeh od začiatku do konca. Stránky sú nabité hutným textom, takže kniha je rozsiahlejšia ako sa zdá. Páčil sa mi štýl písania v prítomnom čase.
Hlavné postavy Hess a Naia, on svojrázny podivín a veľký sympaták, ona typická tvrdá, citovo uzavretá policajtka, inteligentná, nie však neomylná. Rovnako reálne je vykreslená postava policajného šéfa Nylandera, kariéristu s pokriveným charakterom.
Rozuzlenie je šokujúce, tu sa to naozaj podarilo tak, že do poslednej chvíle netúšíte, kto za tým všetkým je a prečo a ako sa ukáže, nakoniec nič nie je iba čierne alebo biele.
Skvelá kniha, pre mňa ako matku občas veľmi tažká, ale premyslená do posledného detailu, autor skutočne odviedol kus poctivej práce a fanušíkom trileru nemôžem inak ako odporúčať.

Lixandra
28.11.2019 5 z 5

Moje úplně první severská krimi.
Poslouchala jsem audio verzi a musím říct, že pro mě bylo mnohem lepší slyšet správnou výslovnost dánských jmen než je luštit na papíře. Osobně mi to pomohlo rozeznávat od sebe velké množství postav a neplést si je.
Nápaditá, mrazivá detektivka mě nezklamala, byla dokonce lepší, než jsem očekávala jen z popisku. A po přečtení musím říct, že není nad to ležet večer v posteli se sluchátky v uších a těkat očima ve tmě, jestli si Kaštánek nejde právě pro mě. A taky mi u toho byla děsná zima, jak mě mrazilo.
Hezky promyšlené, vraha jsem měla vytipovaného od jisté pasáže a ukázalo se, že jsem se nemýlila v osobě, ale v logickém řetězci, díky kterému jsem k vrahovi došla. A taky motiv mi nebyl jasný a spojitost s první scénou z knihy. Když potom vyšetřovatelé začali podezřívat někoho jiného, byla jsem neskutečně zklamaná a když se pak ukázalo, že jsem měla pravdu, byla jsem ráda, ale stejně tomu nemohla uvěřit.
Nicméně mě potěšil malý nástin na konci knihy s příslibem nějaké formy pokračování nebo to byla jen taková narážka? Uvidíme.
Z postav mi byl sympatický Hess. Thulinová mi nějak k srdci nepřirostla a vůbec vlastně nikdo další.
Těším se na další autorovu tvorbu, hlavně pokud bude podobně kvalitní jako tento počin.

Didi15
28.11.2019 4 z 5

Dávám za čtyři. Netvrdím, že to není dobře napsano, ale zprvu jsem se nemohla začíst ,od půlky už ano. Vraha jsem netušila ani omylem a za to jsou body navíc .Téma parádní .

Kraken126
24.11.2019 5 z 5

Naprosto skvělé severské krimi. Policajti nejsou ani moc sympatičtí ani nesympatičtí, nechovají se jako idioti.Děj strhující. Jo Nesbo musí být pěkně nasranej, má kvalitní konkurenci.

Opatov
24.11.2019 5 z 5

Netušila jsem, jak děsivě může působit panáček z kaštanů. Skvělý thriller, výborná pointa. Vraha jsem až do konce vůbec netušila. Knížka působí velmi reálně. Perfektní i přes poněkud těžkopádné zakončení, které rozhodne postrádá zdravý selský rozum.

PPardinio
23.11.2019 4 z 5

Kaštánka jsem měl v knihovničce poměrně dlouhou dobu a neustále jsem jeho čtení odkládal. Nakonec jsem mu dal šanci a rozhodnutí nelituji. Příběh byl naprosto parádní a během čtení jsem cítil lezavou severskou atmosféru. Autor mě dokázal rychle zaujmout a od první stránky jsem si oblíbil podivína Hesse, který byl parádním protikladem Thulinové. Oceňuji okořenění drsnějšího provedení vražd za pomoci kaštanových panáčků (super pointa) a snahu upozornit na problémy v pěstounských či rozpadlých rodinách. Knížce bych dal 5 hvězd, ale opět mám problém se závěrem. Ten byl trochu chaotický, hlavní aktéři se chovají jak nesmrtelní blbci (např. vraha na místě očekávám a přesto tam lezu jak malé naivní děcko...), pomalé šíření ohně a pár dalších drobností.

Pavcitko
22.11.2019 5 z 5

Smekám před promyšleností příběhu, do půlky knihy jsem neměla tušení jak by to všechno mohlo souviset. Kniha je velmi čtivá, děj má spád, napětí které vás nenechá v klidu a při čtení poslední čtvrtiny už knihu nezavřete ani kdyby byla půlnoc a budík měl zvonit ve čtyři ráno. Totožnost vraha mi unikala až do samého odhalení a finále také nezklamalo. Za mě pět hvězdiček zaslouženě.

Luci_T
22.11.2019 5 z 5

Skvělý a promyšlený příběh, který mě bavil od začátku do konce. V postavách jsem se sice někdy malinko ztrácela, ale rozhodně můžu doporučit na dlouhé zimní večery. Kaštánek nezklamal.

cornetka
21.11.2019 5 z 5

Severskou literaturu mám ráda a i tento případ se mi líbil..Thulinová s Hessem to neměli jednoduché, ale fandila jsem jim hned od začátku. P

paisr
20.11.2019 5 z 5

Další výborná severská záležitost. Bylo by dobře, kdyby nezůstalo pouze u jednoho počinu autora.

smajiska
20.11.2019 5 z 5

Překvapilo, strhlo, nadchlo! Skvělé ke čtení, napínavé, perfektní.

klarinka9974
18.11.2019 5 z 5

Já jsem se u této knihy nenudila. Nemohla jsem knihu odložit, jelikož byl samotný děj tak napínavý, že jsem se musela co nejdříve dozvědět kdo to všechno dělá. Úžasný motiv, promyšlené zápletky, překvapivé odhalení, mrazení v zádech, děs při pomyšlení nad samotnou situací, netrpělivost, akce, dojetí a todle všechno vás čeká právě v této knize, na kterou si pokaždé vzpomenu při pohledu na kaštan. Samotné odhalení je vážně šok, od začátku do konce nemáte ponětí kdo to má na svědomí a i když obviňujete každého, nakonec přeci jen nebudete chápat. Doporučuju!!!!

ddkk
17.11.2019 5 z 5

Výtečné! Zkušenosti autora vynikajícího seriálu Zločin (škoda, že II. a III. díl u nás v knižní podobě nevyšly) se zúročily. Neotřelá zápletka a překvapivé rozluštění, napínavý příběh, v němž figurují i politici (ale vůbec nevadí), chytré prolínání dějů a komplikované vyšetřování - to vše zvládnuté s naprostou profesionalitou. Výborná detektivka, od které se neodchází...doporučuji.

francouz
15.11.2019 5 z 5

V tomto případě jsem dal na doporučení a musím říci, že to zafungovalo naprosto náramě. nečekal jsem, že to bude taková jízda.
Výborně postavené postavy dvou naprosto odlišných policistů z nichž jeden je zde přece jenom na skok. Tak co by se namáhal.
opravdu sledujete dění se zatajeným dechem a to, že Vám autor předhazuje jednu možnsot pachatele za druhou, tak si říkáte , to snad není možné a ono je.
Vůbec nás nešetří, jede si svoji ligu a já mohu pouze říci, jej, kdy vájde další knížka....

edith79
14.11.2019 5 z 5

Dětské říkanky v dospěláckých knihách působí nesmírně děsivě. To věděla už Agatha Christie. Kaštánku, Kaštánku, ty jsi se mnou zamával. Moc jsem si od této knížky neslibovala a o to víc jsem nadšená. Bylo to napínavé a hrozivé a akční a vůbec to bylo super. Od teď kdykoli uvidím figurku z kaštanů, vzpomenu si na tento vážně hodně povedený thriller.

alexis818
13.11.2019 4 z 5

No,právě dočteno a musím napsat,že to bylo velmi dobré a precizně propracované dílo.Čtyři hvězdy dávám proto,že začátek byl dost zmatený a musela jsem si zvyknout na zvláštní způsob stylu psaní.Jako autorova prvotina zaslouží velké uznání.Doporučuji.

ennlady
13.11.2019 5 z 5

Super knížka pro milovníky detektivek! Prvopočátek v roce 1989 a pak skok do současnosti, v podstatě žádné prolínání více časových rovin, jen příběh, který se vleče celá desetiletí, kdy vrah za sebou zanechává mrtvá těla. Vyšetřování dvou "hlavních" policistů nemá chybu, pomalé zjišťování faktů, někdy krok trochu stranou, a i když už je motiv rozklíčovaný, závěr hodně překvapí (alespoň mě tedy ano). Já doporučuji.

lalaserka
12.11.2019 5 z 5

Děj byl napínavý až do konce. Kaštánky byli velmi originální. Pěkně se to četlo a mělo to spád, nemohla jsem se odrhnout jak mě to pohltilo.

Zara
12.11.2019 5 z 5

Renomovaní autoři jako Nesbo to mají těžké: každá jejich další kniha je posuzována optikou té předchozí a tlak na kvalitu je tudíž enormní.
K naprostých elévům, zvláštˇjde-li o jejich prvotinu, přistupuje čtenář mnohem, mnohem benevolentněji.
"Kaštánek" jakožto příklad druhého zmiňovaného typu je pro mě překvapením roku.
Naprosto srovnatelná, ne-li totožná kvalita s velmistry severského thrilleru, pecka, kterou jsem hltala dnem i nocí.
Nedočkavě vyhlížím další autorův titul.