Kašmírový šál

Kašmírový šál https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/169389/mid_kasmirovy-sal-SYn-169389.jpg 4 249 81

Uhrančivý příběh… Potěšení z četby od začátku až do konce! Novomanželka Nerys Watkinsová opouští velšský venkov a následuje manžela do misie v Indii. Přímo v srdci Kašmíru objevuje nádherné město na jezeře – Šrínagar –, kde Britové žijí na luxusních dřevěných hausbótech, tancují, flirtují a zaměstnávají je jen klepy o sousedech. Dokonce i Nerys tu navazuje milostný vztah se zajímavým mužem s tajemnou minulostí… Jenže pak propukne válka a frivolnost nahrazuje strach žen, jejichž muži musejí odejít na frontu. Když se Nerys vrací po válce do Walesu, je z ní rozhodně jiná žena než ta, která se odtud před lety vydala do světa. Uběhnou dlouhé roky a Mair Ellisová vyklízí dům svých zemřelých rodičů. V zásuvce najde nádherně vyšívaný orientální šál. Vydává se do Kašmíru po stopách své babičky a spřádá nitky neuvěřitelného příběhu.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)

The Kashmir Shawl , 2011

Joyce24
27.12.2019 4 z 5

Hodně dlouho trvalo než jsem se do knížky začetla, ale pak mě tak zaujala, že jsem byla zvědavá, jak celé pátrání v minulosti dopadne a co odhalí. Je zde popsána krásná indická příroda a současně těžký život tamních obyvatel.

FejKýý
11.11.2019 3 z 5

Tak kde začít.. Ze začátku jsem chtěla dát dvě hvězdičky, pak tři až čtyři, nakonec zůstaneme u tří.. Do čtení jsem se, ze začátku bohužel strašlivě moc nutila a některé dlouhé popisy přeskočila a taky to ničemu nevadilo, pořád jsem věděla oč běží (když to shrnu na celou knihu stejně to bude asi jen max 5 stran, co jsem nepřečetla). Nějak kolem strany 200, se to změnilo a konečně mě to vtáhlo do děje a kniha začala být více čtivá a bavila mě zhruba tak do strany 350, konec zase utrpení a těšila jsem se až dočtu.
Pozor SPOILER!
Zdá se mi že spisovatelka buď nechá všechny umřít nebo nejsou v pořádku jak psychicky tak fyzicky. Nakonec mě samotnou překvapilo, že někdo vůbec přežil..

Takže, dalo se to ale znovu bych do toho nešla.. Pro mě to moc nebylo, jinak příběh, byl zajímavý a dost smutný.

Kája836
05.08.2019 2 z 5

Možná, že jsem knihu začala číst v nesprávný čas ale pravdou je, že mne příběh zaujal až v jeho druhé třetině. Do té doby jsem mnohokrát přemýšlela, že knihu odložím ale neměla jsem na to srdce. Vůbec jsem se nemohla začíst.
Ke konci druhé třetiny mne ale příběh nějako připoutal a naopak jsem nemohla přestat číst. Když se podívám zpětně, šlo o moc pěkný příběh plný cestování, lásky a ztrát.
Co mě na knížce nejvíce vadilo byly příliš dlouhé kapitoly a jednotlivé dějové linie byly odděleny pouze vynechaným řádkem stejně jako byly oddělené dny v jednom příběhu. Chvílemi jsem tedy nevěděla jestli čtu už o Mair nebo jsem se přesunula pouze do druhého dne příběhu Nerys.

Sotek43
07.07.2019 5 z 5

Začátek me moc nechytil, ale potom dostala spad

Babo
07.06.2019 4 z 5

Jsem trochu na rozpacích. Kniha se určitě četla dobře , jinak bych ji odložila,protože si říkám proč ztrácet čas čtením něčeho ,co mě nebaví , když je tolik knih ke čtení.
Na této knize mě lákala představa pro evropana exotické země jako je Indie .
Indie je tak rozporuplná země se svými kastami , s nepředstavitelnou chudobou na jedné straně a paláci na druhé .
Bylo to spíš o ztracené koloniální zemi .Osudy jednotlivých postav přebily to co jsem čekala . Návštěvu zajímavé země . Dávám sice 4* , ale je to spíš na 3,5.

Shery
11.05.2019 5 z 5

Velmi hezký příběh, přečetla jsem jedním dechem. Doporučuji :-)

Adriana.82
14.04.2019 5 z 5

takové pohlazení po duši :)

Kekik
11.02.2019 4 z 5

Trvalo mi poměrně dlouho, než jsem příběhu, který je psán ve dvou časových linií, přišla na chuť. Začetla jsem se až někde kolem 150-té strany. Což vzhledem k formátu knihy bylo náročné.
Mám ráda krátké kapitoly. Zde jsou dlouhé, velmi dlouhé (421 stran v 19 kapitolách). Většinou mi střídání času v knihách nevadí, ale zde mi to hlavně ze začátku dost narušovalo čtení. Když už jsem se jakž takž začetla, přišel konec a zase jsem se musela ponořit do druhého příběhu. Za to zřejmě můžou právě ty extra dlouhé kapitoly. Dějová linka z minulosti mě uchvátila mnohem více. Dalším problémem pro mě byly velmi detailní popisy. Ale na druhou stranu autorka krásně vykreslila krajinu, přiblížila kontrast mezi chudobou a bohatstvím, ukázala mi, jak se žije v Indii. Putování Mair za historií šálu a sledování života Nerys a jejích přátel bylo úchvatné. Jsem ráda, že jsem vydržela, a přečetla si Kašmírový šál.
Červenou knihovnu a hollywoodský konec nečekejte. Tohle je velmi krásný, uvěřitelný, místy velmi smutný příběh.

Termina
25.01.2019 4 z 5

Podle mě krásně vykreslená krajina i podmínky žití v té době .. asi by to byl hezký námět na film :)

Eeli
29.12.2018 5 z 5

Tato kniha zanechá hluboký dojem. Střídavá vypravovaní Nerys a její vnučky Mair dávají dohromady okouzlující příběh lehce romantické povahy (není nijak přeslazený), který čtenáře zavede do Indie v době 2. sv. války, kdy a kde se odehrává stěžejní dějová linka. Díky autorčiným líčením Vám před očima vyvstanou obrazy místní krajiny a její exotické krásy, ale i nuzné poměry a bída. Je zde popsána výroba a zpracování kašmíru, činnost misionářů, život Evropanů v Indii i život místních - prvky, které ji činí zajímavou. Postavy (minulé i současné) v knize nejsou nijak černobílé, mají své slabé i silné stránky. Autorka je velmi dobrá vypravěčka a kniha se příjemně čte, i když ne vždy vypráví o příjemných věcech.

Jido
17.12.2018 3 z 5

Knihu jsem si pořídila na základě zdejších recenzí a musím bohužel říci, že mě až tak nenadchla... Na jednu knihu příliš mnoho náhod a předvídatelný děj.

Irsaf
28.11.2018 4 z 5

Nebylo to nejhorší čtení.

kamibe
21.11.2018 3 z 5

Přečetla jsem na doporučení své kamarádky, která odhadovala, že by se mi to mohlo líbit. No, odhadla to jen z malé části. Pro mne byl příběh líčený velmi zvolna, někdy až zdlouhavě, a i když mám ráda dobré popisy, tak zrovna tady mi to nějak nesedlo. Zaujalo mě pouze líčení kolem horolezectví a tkaní, protože jsem k obojímu ve sém životě někdy přičichla. Bavilo by mě koukat na lidi, kteří umí takový šál vyrobit. Přiznávám, že jsem složitý příběh plný různých zákrutů a někdy náhlých výměn v čase přečetla s mnohým přeskakováním. Také mě iritovala hrubka na s.30 (vysutá hrazda!) a rozdělování slov stylem přít-elkyně, nad-ané, nej-evil, které mi připadalo opravdu ďábelské! Dala bych knize dvě hvězdy, ale neumím tady najít, kde se přidávají. Nějak se to proměnilo a hvězdy prostě nevidím.

certik003
02.11.2018

Příjemné čtení ve dvou časových rovinách z exotické Indie. Víc se mi líbila dějová linka o babičce. Líbilo se mi sledovat, jak Nerys a její přítelkyně postupně díky okolnostem vyzrávají z bezstarostných dívek na silné ženy. Zajímavý byl taky popis cestování a život obyčejných lidí, nejenom v minulosti, ale i v současnosti.

danka13
11.09.2018 4 z 5

Asi jsem od této autorky čekala víc, ale nakonec jsem byla spokojená. Řekla bych, že příliš mnoho náhod s dobrým koncem.

Haha299
11.09.2018 4 z 5

Pěkný odpočinkový příběh vyprávěný ve dvou časových rovinách, které se prolínají. Příjemná romantika z exotického prostředí.

medlovice
07.08.2018

Knižka vhodná pro čtenáře, co nikam nespěchá a chce si vychutnat příběh. Mě nalákal zajímavý název a krásný obal. Dokonale vypravěčsky zvládnuté popisy cest v Indii , to vše musela autorka prožít, všechno je tak autentické a pravé, že se do příběhu začtete a zapadnete mezi postavy. Nikam nespěchat a snít , pročítat všechny ty vjemy a barvy a vuně a naslouchat společenské konverzaci. Já ji četla dlouho , mám raději akci a spád v ději ale budu ji nabízet dalším. Ten šál bych chtěla mít.....

85098211
24.05.2018 3 z 5

Nevím, čím to, ale kniha mne zaujala jen velmi málo. Sem tam se objevil jakýsi záblesk zajímavého děje, ale celkově to byl spíš průměr. Rozhodně se nejednalo o "uhrančivý příběh", jak se píše v anotaci. Na to knize chyběla čtivost, která by čtenáře dokázala strhnout do víru dění. Ale za originální téma hodnotím třemi hvězdičkami ;-).

Nočnípták
05.05.2018 5 z 5

Kašmírový šál jsem četla asi před rokem. Kniha se mě líbila, ale nebyla to žádná bomba. Aspoň jsem si to tehdy myslela. Proč však na ni potom tak často myslím? Proč o ní stále přemýšlím? Co to jen v ní bylo za kouzlo? Došla jsem k názoru, že vypravěčský um spisovatelky. A nemělo by to tak být vždycky? Každá kniha by v nás měla zanechat stopu, třeba jen malý otisk. A tahle je z těch co zanechá. Ve mě zanechala spokojenost a souznění s příběhem vnučky i babičky a nesplnitelnou touhu poznat Kašmír a Šrínagar čtyřicátých let 20.století.
POZOR, není to žádná červená knihovna jak by se mohlo zdát z recenze ke knize. Kdybych tenkrát četla tuhle recenzi, tak jsem se do čtení vůbec nepustila.

Tessie15
15.04.2018 5 z 5

Úžasná kniha. Líbilo se mi propojení minulosti a současnosti. A k tomu ten neuvěřitelný popis Indie, období války a všech změn, které s válkou a hlavně po ní nastaly. Rozhodně stojí za přečtení.