Karel, co už nemá aťas, paní, co nemůže na nohy, je v depresi a chlastá, a já

Karel, co už nemá aťas, paní, co nemůže na nohy, je v depresi a chlastá, a já https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/495099/mid_karel-co-uz-nema-atas-pani-co-nemuz-Iko-495099.jpg 4 3 3

Šmoulov je příměstský satelit obývaný mladými středostavovskými rodinami. Poněkud výstřední seniorní trojice se v tom uniformním prostředí nudí. Rozptýlení hledá v pozorování Šmoulinek a Šmoulů, zvlášť v čase pandemie covidu - 19, a leccos také podniká, aby stereotypu satelitu unikla. Nakladatelská anotace.

los
08.08.2023 3 z 5

formálně Jemelka tentokrát navazuje na svou prvotinu V Šikmý ulici

krátké reflexe současného světa (odkazy na reálie z období pandemie) z pohledu zapomenutých, sociálně vyloučených existencí - bez obžaloby, jen s jakýmsi tiše smířeným podivením; ve vyprázdněnosti a bezvýchodnosti obou světů, konzumním i bezprizorním, Jemelka nachází překvapivé záblesky soucitu, sounáležitosti a krásy

chápu, že nakladatelství Petr Štengl vzhledem ke svému nekomerčnímu zaměření zjevně nedisponuje finančními prostředky, ale pár stovek na korektora by mohlo vyhradit; všechny knihy z jejich produkce, které jsem měl v ruce, se hemží chybami a překlepy jak pytle plné blech

Dobraadresa
14.05.2022 4 z 5

Krátké Jemelkovy prózky poeticky, ale zároveň nemilosrdně listují životem v příměstském satelitu ("Šmoulově"), kde "Šmoulové" a "Šmoulinky" zoufale žijí svoje vyleštěné sny na pečlivě oplocených pozemcích v domcích s garáží, a trojice outsiderů s nimi jemně a v podstatě nekonfliktně interaguje. Jemelkovy texty mají něco, čím zasáhnou i přes záměrnou absenci souvislého děje a běžných vyprávěcích triků. Zvláštní druh člověčiny. Doporučuju.

iceVS
04.05.2022 5 z 5

Nejdřív máte pocit, že jste rovnýma nohama vpadli někomu do života.
Následuje pocit, že jste rovnýma nohama vpadli někomu rovnou do mozku.
Je to absolutně ulítlý a totálně boží.
A zároveň neuvěřitelně romantický --- "...Ochrnul jsem smutkem, škrtil se beznadějí..., ...pochytej mý touhy..."

Dodnes jsem netušila, že existuje Ivan Jemelka. Ale náramně mě baví.

"...jdu do města. Potká mě nějaká nálevna..."

Jako bych četla Brabence :-D

povídky česká literatura črty

Ivan Jemelka
česká, 1953
2020  64%Partyzán
2016  100%Králíček a Medvídek
2015  93%V Šikmý ulici
2018  80%Nadějný iluze
2021  80%Karel, co už nemá aťas, paní, co nemůže na nohy, je v depresi a chlastá, a já

Kniha Karel, co už nemá aťas, paní, co nemůže na nohy, je v depresi a chlastá, a já je v