V Šikmý ulici

V Šikmý ulici https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/263081/v-sikmy-ulici-263081.jpg 5 3 3

Soubor kratičkých příběhů psaných svérázným poetickým stylem, které se většinou odehrávají v Šikmé ulici a jejím okolím. Na malém prostoru a úsporným způsobem autor popisuje svět mezi Fuksovými sady, několika ulicemi a hospodou U bojovníka. Čtenáři svěřuje nálady, pocity a myšlenky, které se ho přitom zmocňují. Činí tak s důrazem na skromnost a neokázalost. Někdy jde jen o zábavný postřeh, jindy o hlubší, meditativní podtext. Okouzlení ženským tělem, sexualita a erotika jsou přitom častým námětem jeho básnivých vyprávění. Vede je běžným hovorovým jazykem, který sem tam přechází do argotu. Nejedná se ale jen o nějaký místní dekameron. Ve stručných historkách zní i kritický tón vůči přítomnosti, z níž se vytrácí lidskost.... celý text

los
03.08.2023 4 z 5

kontemplativní reflexe města, volně řazené v chronologii jednoho roku, a neobyčejné průhledy do osudů obyčejných lidí; poetika bídy, soužení a chátrání; figurky rotující na orloji životaběhu (postel - směna - hospoda - postel)

hned první črta s názvem Co se nestalo - mno, kdo umí tak trefně popsat hořící svíčku?

iceVS
12.06.2022 5 z 5

Mraky jsou z citrónový zmrzliny.
Vod krámu s kytkama nás zdraví sto dvacet kilo květinářky.
Jako bych si podřezal žíly. Vytrácí se to a mizí.
Dvě reprodukce Edwarda Hoppera.

Každá tahle věta má na mě absolutně obluzovací kouzlo.