Kapradinový vrch

Kapradinový vrch https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34427/bmid_kapradinovy-vrch-kgp-34427.jpg 5 11 2

Druhý výbor z básní Dylana Thomase pořízený Jiřinou Haukovou, rozšířený a přepracovaný, s doslovem překladatelky. Sbírka veršů předčasně zemřelého anglického básníka složité, často víc rozumem než citem nesené obraznosti, která čtenáře unáší, ale i nutí prodírat se slovy a představami k postižení myšlenkového jádra básně.... celý text

BaolabB
30.10.2021 5 z 5

Neskutečný básník a tato sbírka je jedna z jeho nejlepších, které se mi dostaly do rukou! Krásné vydání z roku 65 nalezeno nedávno na rodinné půdě a velká radost číst. Takto už dnes píše málokdo, ale takto asi ani tehdy nepsalo mnoho lidí. Thomas byl génius, kterého je třeba si připomínat...

Pablo70
23.11.2020 5 z 5

Thomasovy básně jsou úžasné jako život. A Jiřina Hauková je skvěle přeložila. Měla štěstí, když Dylan Thomas přijel v roce 1949 do Prahy, mohla ho provázet. Byl počátek února a Thomas měl na sobě nový "flying coat" /létající kabát/ a boty okované cvočky a stále prý klouzal a padal, až vypadal jako sněhulák. Společně navštívili i básníka Vladimíra Holana. Ačkoli Holan neuměl anglicky, velmi si s Thomasem rozuměl a oba prý "ukazovali rukama, jak je kdo veliký básník". :-))
Ač se Thomas brzy upil k smrti, Hauková o něm píše v doslovu s láskou: "Často se traduje, že Thomas byl nezodpovědný výtržník, ale nám se ukázal jako člověk nesmírně přátelský, srdečný, čestný a jemný. Zhroutil se pod tíží života."
Časem Thomase přeložil znovu Pavel Šrut (a dobře), Kapradinový vrch je však stále výborný a nese pečeť autentického setkání s básníkem.
Zkuste porovnat její překlad Hrbáče v parku s překladem Šrutovým! A pokud máte tohoto básníka v oblibě, určitě si přečtěte alespoň její doslov!

výbor z díla velšská literatura

Dylan Thomas
velšská, 1914 - 1953