Kamenný most

Kamenný most https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138302/mid_kamenny-most-6Gc-138302.jpg 4 30 6

Jaroslav Seifert, přední český básník a první nositel Nobelovy ceny za literaturu, ukončil svou alegorickou protiokupační tvorbu sbírkou Kamenný most. Jedná se o pět romancí oslavující krásu Prahy.

adaben
17.04.2024 4 z 5

Když pobývá člověk na jaře v Praze, není snad vhodnější náladové četby, než Seifertovy verše o Praze. A to přesto, že oproti svým pozdějším rýmům, v nich lyricky zpívá někdy na dnešní dobu až příliš.

Maki229
13.02.2024 5 z 5

Libě znějící verše, krásné zacházení s naším mateřským jazykem.
Vše umocňuje vydání z r.1944 s ilustracemi Karla Svolinského.
Vzpomínám si, jak nám na základce na druhém stupni třídní češtinář říkal: "Když nebudete číst poezii a dostane se k Vám Jaroslav Seifert, přečtěte si ho, stojí za to." A mně nezbývá než to potvrdit. Verše pana Seiferta se s láskou čtou i v dnešní době.

"Čas, který jde a všechno boří,
tichý jak peří nočních sov,
má klíče k radosti i hoři,
k úsměvu dívek, pláči vdov.
Ovoce dní je na ošatce
a zardívá se, chutná sladce
den nakrojený v orloji.
Čas klíč má k radosti i hoři
a otvírá nám obojí."

jes09
15.07.2020 5 z 5

Moc krásné básně plné lásky.

čuřil
27.12.2019 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších básnických sbírek, které jsem četl.
Opravdu nádherné básně. Doporučuji.

anna2328
25.11.2018 5 z 5

Kdo někdo žil v Praze, měl by si ji přečíst. Je plná lásky k životu a k městu a zejména hluboké životní zkušenosti.

ladyfromskye
15.02.2014 5 z 5

Pro toho, kdo má Prahu rád, může se tato sbírka stát jednou z těch nejkrásnějších, která kdy Prahu oslavovala, a to i přesto, že byla původně psána pro celý národ, který v době války tak moc potřeboval povzbudit a pohladit po ztrápené duši.