Kámen a bolest

Kámen a bolest https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11774/kamen-a-bolest-11774.jpg 5 459 113

Román, který patří na samý vrchol české historické prózy. Autor s hlubokým kulturním zázemím v rodinách Mařáků a Schulzů, s literárním vzorem v dílech Durychových vytvořil na počátku 2. světové války tento slavný životopis Michelangela Buonarrotiho – na pozadí rozsáhlé fresky renesančního života v Itálii a jejího dramatického politického dění zachytil svrchovaný tvůrčí i lidský zápas o svobodu a důstojnost. Jeho interpretaci nebylo možno pokrýt jedinou odborností: bylo k ní třeba historika, literárního historika i uměnovědce.... celý text

Čtec
11.06.2014 5 z 5

Určitě ne každému se musí líbit Schulzův expresivní sloh, ten poměrně exaltovaný způsob psaní, ale já si ho už od první stránky moc užíval. Úplně magicky mne vtáhl do děje a pak jsem těch osm set stran přečetl jedním dechem. Myslím, že ke knize, která popisuje středověk, se velmi dobře hodí.

niknikita
01.05.2014 5 z 5

Můj obdiv patří celému dílu Michelangela Buonarottiho a proto román Karla Schulze je podle mne mistrovské poděkování tomuto úžasnému umělci.

Belatris
29.07.2013 5 z 5

Silné, hutné, těžké jako masa neopracovaného mramoru, ale podmanivé a nezapomenutelné. Spolu s Hledáním ztraceného času od Prousta je Kámen a bolest četba na dlouho, jako dezert, který se nedá zhltnout naráz po velkých kusech, ale je třeba ho vychutnávat po lžičkách a pořádně každé sousto poválet na jazyku, aby se uvolnily všechny chutě. Kniha se rozhodně vejde do top trojky z české tvorby všech dob.

1972Sixo
22.07.2013 4 z 5

Poetika písaného slova, priamo úmerná dobe a dielam veľkých majstrov nielen renesancie. Sonda do hĺbín duše chápania človeka pred poltisícročím je pre súčasníka fascinujúca a pre mňa až nepochopiteľná. Holt, rebríček hodnôt je posunutý na inú stranu spektra ako kedysi. Napriek tomu vďaka, že som mohol žiť v stredoveku aspoň pár týždňov.

Stilico
17.07.2013 5 z 5

Nemusí zde být vše podle skutečnosti, ale co jsem si dohledával jinde, tak odpovídá pravdě. To klobouk dolů. Udělat velice čtivou knihu, která by mohla být zároveň i historickou učebnicí, to se jen tak někomu nepovede. Škoda, že dílo nemohlo být dokončeno.

domov
05.05.2013 5 z 5

Jeden z nejlepších českých románů.

Shardlake
07.04.2013 3 z 5

Kniha se mně líbila obsahem, ale vadily mně určtié části textu v latině bez českého překladu a také jsem čekala, že tam bude pasáž o Sixtinské kapli a malbě Posledního soudu, což mne velmi zklamalo.

juvelinokivi
18.01.2013 5 z 5

Podle mě nejlepší český román. A nádherná čeština.

hortenzie
11.01.2013 5 z 5

Knihu jsem četla jako velmi mladá studentka, velice mne zaujala. Všem, kdo se zajímají o italské umění a život v Římě za doby Michelangela, vřele doporučuji.

kadgam
21.01.2012 4 z 5

Kniha, ku ktorej sa dá vrátiť nielen v čase, ale aj geograficky sledovať stopy slávneho umelca.

anthea
20.11.2011 5 z 5

Nádherná kniha o životě a díle Michelangela Buonarottiho. Pěkný citát: "Vulnera dant formam" - "Jen rány dávají tvar věcem. I životu."

4xab
09.10.2011 5 z 5

Krasne a citlive napsana kniha, pohladi na dusi.

MyMilla
15.01.2011 5 z 5

Velmi citlivě a impozántně napsané dílo, které čtenáře seznamuje s životem a tvorbou jednoho z největších renesančních umělců Michelangela.
Spolu s hlavním hrdinou románu sledujeme události historického a kulturního vývoje válkami súžované Itálie. Autor citlivě přibližuje osudy klíčových hrdinů díla, provází nás temnými zákoutími lidské duše, kde vidíme veškerá trápení, pochybností a vnítřní boj každého jednotlivce.
Celkovou atmosféru dotváří autorův osobitý smysl pro humor a vídění zázraků ve věcech všedních a na první pohled bezvýznamných.
Výjimečné dílo! Vřele doporučuji.