Kam zmizel zlatý poklad republiky

Kam zmizel zlatý poklad republiky https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13694/bmid_kam-zmizel-zlaty-poklad-republiky-LdW-13694.jpg 4 109 109

O tom, jak jsme museli spojencům platit zlatem za to, že naši vojáci mohli po jejich boku umírat ve válce proti Hitlerovi. Reportér televize NOVA odhaluje spletité osudy zlatého pokladu československého státu od vzniku až po jeho rozprodej. Rekapitulace začíná národní sbírkou na zlatý poklad republiky a prostřednictvím širších historických souvislostí (např. Mnichov, působení exilové vlády, hrdinství příslušníků zahraničního odboje) naznačuje pozici Československa po skončení 2. světové války. Znovuobjevený zlatý poklad se v průběhu studené války stal předmětem nekonečných politických jednání, která vyvrcholila návratem zbytku zlata do Československa v roce 1982. Motl odhaluje šokující skutečnost: USA a Velká Británie v rámci vzájemného vyúčtování snížili hodnotu navráceného zlata o náklady na uniformy a výzbroj příslušníků našeho západního odboje. Zaměřuje se rovněž na události roku 1998, kdy tehdejší vedení ČNB vyměnilo drtivou většinu zlatého pokladu s Německem za dluhopisy. Jeden ze státních symbolů tak nenávratně zmizel... ISBN 80-86182-69-X (chybné)... celý text

Bakly492
12.02.2018

Dekuji panu Motlovi za vynikajici praci, diky ktere vznikla tato famozni kniha, kterou bych snad doporucila jako povinnou cetbu ve skolach,aby se nezapomelo...
A vsem zradcum se sebereflexi taky doporucuji.
Clovek zjistuje, ze stejne jako obycejni lidi zustaneme sami, myslim v obecne politicke rovine

voshi
11.02.2018 5 z 5

Doporučuju přečíst. Něco málo jsem o tématu slyšel ale nechtělo se mi tomu věřit, pořídil jsem tedy s napětím knihu. Velmi dobře se čte ale velmi těžko se události popisované přijímají. Během četby se u mě střídal pocit radosti (že se něco takového vůbec podařilo za první republiky uskutečnit), štěstí vzápětí střídala zlost a naštvání, nakonec jsem byl opravdu rozčarován . Kniha je to pěkná, informace podány čtivou a srozumitelnou formou i člověku, který o tématu nikdy neslyšel.

frantisek8863
23.12.2017 4 z 5

Skvělá práce o hledání informací z archívů, výpovědi pamětníků provázející cestou od legionářů, první a druhou republiku, Protektorátem, exilovou vládou, komunismem až do dnešní doby, kdy se rádoby demokratičtí ekonomové z ČNB zachovali hanebně ke svěřenému národnímu zlatu. Od Mnichovské zrady se Čechoslováci opakovaně nechávali okrádat o toto zlato. Politickými ústupky a obětováním se nechávali opakovaně vydírat západními velmocemi. Svou troškou si přilepšit se snažili i Sovětští osvoboditelé. Zlato na prvním místě, ovšem od našeho národa za chyby a ústupky velmocí a naše krev, kterou prolili naši občané v zájmu těchto velmocí na světových bojištích proti společnému nepříteli. Díky vyprávění pamětníků se člověk dozvídá informace a pro mně málo známé souvislosti o minulé době našich předků a nelehké době tehdejších politiků, elit národa a vlastenců opět spojené se zlatem, bankovními účty a loupeživých nacistů. Člověk může jen spekulovat co by kdyby byl místo premiéra Chamberlaina silný Churchill, který byl přívětivý vůči Československu. Kdyby chyby... Dobrá a propracovaná kniha o pohledu do našeho národa, politiky a zlatu, které se těmito skoro sto lety proplétalo všemožnými politickými systémy, které prošly a ovlivňovali náš národ. Jak píše Werewolf88 tak tahle kniha by měla být povinnou četbou.

werewolf88
04.12.2017 5 z 5

Okamžitě zařadit do povinné četby!!! Musím zde doplnit, že nejsem moc velký fanoušek "lovce nacistů" pana Motla .-) Ale tohle je Ok!

Zuziiik
03.11.2017 4 z 5

Omlouvám se, ale chce se mi blít............ Díky panu Motlovi za tuto velmi poučnou knihu.......dozvěděla jsem se spoustu věcí, všechno to tak hezky do sebe s mými znalostmi zapadlo a něco jsem radši ani vědět nechtěla........je čas se zase vydat mezi detektivky..........

beran25
24.07.2017 4 z 5

A pak že se všechno rozkradlo za komunismu...

DuncanIdaho
04.07.2017 5 z 5

Po přečtení jsem byl docela znechucený. Lidé se za první republiky složí na zlatý poklad. Potom nám ho Němci za přispění našich kamarádů Angličanů vezmou. Když ho "zlý" komunisti po válce dají zase dohromady (opět ze sbírek od lidí), tak ho po revoluci "hodní" demokraté prodají.

chip
11.02.2017 5 z 5

Měla jsem docela šok. Zjistila jsem, že nevím ani zdaleka tolik jak jsem si myslela :-( . Výborná kniha

Juzzy
31.01.2017 5 z 5

Skvělá kniha!

nokid
01.09.2016 5 z 5

Měl by si přečíst každý. Nejen že autor je fundovaný, ale ukazuje na osudu zlata také osudy jednotlivců i celých skupin obyvatelstva.
Věru, za náš celý poválečný život v míru a i v dnešní svobodné a otevřené společnosti se platilo nejen mnoha lidskými životy - ale i zlatem. Tak draho to přišlo... Ale vyplatilo se!
Vyjímečně dávám plný počet bodů.

hlavin
09.08.2016 5 z 5

Vynikající dokumentární kniha, kterou by si rozhodně měl přečíst každý Čech, aby poznal, co se v naší krásné zemi všechno dělo, a hlavně kdo byl kdo a co dělal. Pan Motl si dal nesmírnou práci, aby všechna fakta vyhledal. A kromě pracovitosti mu nelze upřít obrovskou odvahu, že něco takového zveřejnil. Pro úplnost doporučuji čtenáři seznámit se s tím, co se stalo s naším pokladem v nedávné době, to už tam být nemůže. Moc děkuji panu Motlovi za toto dílo!

Ondra16
17.03.2016 3 z 5

Stanislav Motl do detailu pátral po československém zlatém pokladu a je poznat, že si dal opravdu záležet. Vadí mi ale přílišná snaha za každou cenu šokovat a udělat z tématu skandál. Vyprávění nepůsobí příliš konzistentně a místy by stálo za to, kdyby autor některými detaily čtenáře zbytečně nezatěžoval nebo je tedy aspoň podrobně vysvětlil. Větší péči by si asi zasloužila také formální a jazyková stránka, ale poctivost rešerše a obsahová hloubka je v pohodě přebije.

Papik.21
10.01.2016 4 z 5

Obdivuji neutuchající snahu pana Motla po faktech. V knize je popsán vznik, odcizení a navrácení našeho zlatého pokladu. V knize jsou zachycena fakta, která jsou někdy až k neuvěření. Tuto knihu jsem si koupila ze zvědavosti a také na základě komentářů zde uvedených. Byla to výborná koupě. Všem, kteří se o tuto či podobnou problematiku zajímají, doporučuji knihu k přečtení. U mě mj. ovlivnila pohled např. na ČNB.

pobijecmuch
27.08.2015 5 z 5

Velice dobře napsaná kniha, která spoustu čtenářů dostane na kolena, protože neuvěří co se v naší republice mohlo odehrát. Platit spojencům za uniformy našich vojáků, kteří bojovali po jejich boku, platit za pohřby našich vojáků kteří padli třeba u Dunkerku, no to je špinavost.
Ještě poznámka k těm čtenářům, co v knize viděli spoustu (prý) pletich - tedy intrik, úkladů nebo machinací. Ono existuje jedno přísloví - na každém šprochu, pravdy trochu. Tady té pravdy je zřejmě mnohem a mnohem více.
Pane Motle díky a těším se na vaši další knihu.

Evik30
05.06.2014

Tahle kniha přesně ukazuje o čem ta naše republika je. Pan Motl to napsal přesně. Doporučuju přečíst každému koho toto téma zajíma. Je to ostuda, ale čemu bychom se divili. Knížku četla i moje mamka a mám na ni stejný názor jako já.

lazarus
23.02.2014 5 z 5

Tahle knížka by měla patřit do povinné četby ve škole, protože o událostech a skutečnostech o kterých pan Motl vypráví by měl mít aspoň minimální povědomí každý, kdo se hlásí k naší zemi.
Nehodlám se tu hrát na nějakého patriota, i když se jím cítím, ale skutečnosti, které se tady dočtete, většina lidí nezná a prakticky ani netuší, že nějaký zlatý poklad, respektive jeho zbytek, vlastně vůbec máme.
Okolnosti jeho vytvoření našimi předky a posléze rozprodání našimi současníky jsou vyprávěny velice čtivou formou.

Donatello
01.01.2014

Velmi povedená kniha. Názorně ukazuje, že spojenci pokaždé nejsou úplně spolehlivý

maryzka
02.04.2013 1 z 5

Tuto knihu pouze zařazuji do své knihovny, nebot tohle čtení má v kompetenci muj otec. Pouze jsem do ní nahledla a bohatě mi to stačilo- takové pletichy, ustupky ze strany Evarda Beneše a jeho exilové vlády( stejně to byl politik mezinárodního formátu, dnes bychom ho potřebovali v mezinárodních vztazích) , ještě tanec Edvarda Beneše mezi Britanii a Sovětským svazem¨( Stalinem) no to snad ani takový politický pletichy a intriky nevymysleli v knihách Gunthera nebo Lockharta nebo v knihách kde se popisuje rozbíjení odboru v Americe, stavkokazi ve Fordových závodech. No dala bych jednu hvězdičku nebot je to můj oblíbenec, jinak tuhle knihu bych zařadila mezi odpad. Asi holt mě baví Motlovi průzkumy na lidské osudy než politické pletichy.

chamyl
23.03.2012 4 z 5

Klobouk dolů před Stanislavem Motlem, na kterého jsem měl optikou pořadu 'Na vlastní oči' tendenci nahlížet trochu nedůvěřivě. Zde velmi čtivě a fundovaně popisuje smutnou historii československého pokladu, který svým osudem zapadá do vnímání národní hrdosti v naší zemi. Kromě těžko vyčíslitelné finanční hodnoty byl totiž poklad i dědictvím našich předků, kteří jeho vytvoření věnovali velké - a leckdy i ne zcela legální - úsilí. Několika škrty pera byl tento odkaz první republiky odepsán a stal se tak pouze jedním z dalších památníků neúcty k hodnotám naší krátké historie.

sinclair
19.05.2011 5 z 5

Děkuji panu Motlovi za pravdivé vylíčení, je to opravdu šokující odhalení.