Kafe @ cigárko ekniha

Jak v době blogové vytvořit ze svého blogu fenomén, který se pro zástupy čtenářů stane čtvrteční drogou? Jak přetavit spontánní (rozuměj úplnou náhodou vzniklý) nápad v prestižní Magnesii Literu? A jak dosáhnout toho, že vám lidi za celý rok nenapíšou jediný negativní ohlas?

Jednoduše: především nesmíte mít nic z toho v úmyslu. Právě naopak! Vy musíte jen tak mimochodem uskutečňovat sen o vlastním blogu, aniž byste si stavěli jakékoli vyšší cíle.

Pak už zbývá jen pár dalších předpokladů: důvěrně znát svět, o kterém píšete. Psát tak, aby se všichni aktéři popisovaných příhod poznali, a cítili se polichoceni či pobaveni, nikoli dotčeni. Musíte být vtipná a inteligentní a psát tak dobře, že vaše články vyhledávají i lidé, kteří by za jiných okolností žádný blog ani historky z hereckého zákulisí nikdy nečetli (ze zásady). A hlavně – musíte umět shodit sama sebe a dělat to s takovým šarmem a grácií, že všechny vaše chyby a trapasy budou čtenáři milovat.

Zkrátka a dobře: musíte psát jako Marie Doležalová.

A když se k tomu přidají geniální ilustrace Jana Hofmana, vznikne kniha, kterou prostě chcete mít. Kterou chcete dát jako dárek. Protože tahle kniha vám zvedne náladu tak jako žádná jiná!

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/272889/kafe-a-cigarko-267-272889.jpg 41255
Fejetony, eseje, Literatura česká
Ilustrace/foto:Jan Hofman
ISBN:978-80-7498-117-3

happy-smile
10. listopadu

Úsměvné fejetony a člověk se taky semtam něco dozví ze života herců. Jenom myslím, že to asi lépe fungovalo jako blog. Když jsem tyto vtipné úryvky ze života herečky četla popořadě, jak jsem nakonec knihu musela na chvíli odložit, protože jsem cítila bytostnou touhu pustit se do něčeho více dějového. Nakonec jsem se ale ke knize vrátila a ráda ji dočetla.

sarka9190
09. listopadu

Knížku jsem si půjčila od kamarádky. Čistě pro pobavení a musím uznat, že svůj účel splnila. Je napsaná dobře, ale stačí jednou přečíst a vrátit. Pro sebe bych si ji nekupovala.

medlovice
06. listopadu

Mám ji rádu. Je pro mě Saša . Její knížku číst, je jako povídat si s kamarádkou.

Makyny
04. listopadu

Pohodová oddechovka na pár dlouhých podzimních večerů...

marcolka
01. listopadu

Skvělá oddechová četba. Něco takového jsem potřebovala po všech těch thrillerech a knihách ze 2. světové války a koncentráků. Moc jsem se pobavila. Kniha z hereckého prostředí aneb o tom "jak nic nemusí být ve skutečnosti takové jaké se nám zdá a jak na první pohled vypadá". Velice by mě zajímalo, do které kategorie každý známý režisér spadá. I mě bavilo to tipovat :-)

olívoil
01. listopadu

úžasný relax při četbě této knihy

EvikU.

Musím říct, že mě to bavilo. Marie je lidská, přátelská, umí se zasmát svým chybám. Příjemné čtení.

Áňa 998

Skvělá kniha, bavila jsem se :)

hroneczek

Tato kniha je velice milá, příjemná, oddechová ale také vtipná a upřímná. Ukazuje svět divadla a filmu z té druhé, divákům neznámé, strany. Své trapasy autorka popisuje tak, jak se i každý z nás v obdobné situaci cítí, takže s ní musíte soucítit a se smíchem souhlasit.

Měňavka

Upřímně, nejsem vůbec fanouškem blogových autorů. Mám pocit, že to zabíjí klasickou a kvalitní četbu na papíře. Ale musím říct, že tato kniha se mi do rukou dostala náhodou, aniž bych cokoliv tušila o jejím původu a obsahu, takže jsem se do ní začetla a pak jsem byla velice mile překvapená. Moc jsem se pobavila a dočetla se o tom, že herečka je taky jenom člověk, co má běžné starosti nebo trému. Navíc je autorka velice nápaditá a píše čtivě. Když to srovnám např. s P.S od Geislerové, toto je jednoznačně úplně jinde a o dost lepší. Magnesii Literu si to určitě zaslouží. Též chválím originální a trefné ilustrace. Milá oddychovka. Doporučuji!

DejnaDee

Pohodička ke kafíčku a k pousmání, bylo to přijemné čtení, které dokázalo odreagovat od starostí všedních dnů.

veronika8042

Pohodová kniha, kde jsem si odpočinula, ale již znovu se k ní nevrátím. Jednou stačilo :)

zimka.r

Pohodové večerní čtení o zákulisí herectví :) Občas jsem se i zasmála, takže opravdu pohodové :)

Tucaka

Kafe @ cigárko bylo pro mě příjemným rozptýlením od mé klasické četby fantasy knih. Abych pravdu řekla, četla jsem ji pouze pro splnění čtenářské výzvy, i přes to mě Marie Doležalová velmi překvapila svým talentem vystihnout nejen každodenní rutinu herectví, ale i vykreslit vtipnost "normálního" života.

Jessybelle

Jako těšila jsem se na ni, ale celkem zklamání. Místy to bylo vtipné, místy trapné... Už dlouho se mi nestalo, abych si přála u knížky mít to za sebou...

Němka138

Odpočinková četba. Přečteno za jeden den na pláži. Občas vtipné, občas ze života :)

zbožňuju_knihy

Nedočetla jsem, ale myslím, že nevadí. Mělo to být humorné a ze začátku bylo, postupem knihy mne to nějak přestalo bavit.

Richisa

Příjemné čtení o tom, že nikdo není dokonalý. Některé příběhy jsou čistě herecké, v obdobách jiných jsem se viděla. Pobavila jsem se.

orson

Je mi líto, ale tuhle knihu jsem nedočetl, ač jsem se na ni docela těšil :( Přišlo mi to tak nějak o ničem a rádobyvtipné.

niknikita

Ze začátku jsem četla docela se zaujetím, potom jsem knihu dala stranou a vracela se k ní jenom jako k doplňkové záležitosti, když jsem potřebovala trochu odskočit od vážnějších témat. Každopádně je to zábavný pohled do zákulisí herercké profese, svěží a vtipné vyprávění.

janulka1310

Vtipné, trefné, prostě odpočinková četba :)

tereza2627

hodne oddechove cteni..nektere pasaze usmevne, ale vetsina knihy me nijak nezaujala..rozhodne uz znovu cist nebudu

mandari

Super oddychovka :-)

Janchen

Originální dílo od mladé herečky. Přináší nám pohled do jejího profesionálního i osobního života. Autorka vše píše s humorem a lehkostí, až si občas říkáte, že přemýšlí jako vy. Přibližuje a odkrývá nám tajemný svět herců a hereček, ať už ve filmech, reklamách, konkurzech, či na divadle. Velice originální a zajímavé dílo, které přináší řadu zajímavých informací.

dancadragneel

Velmi pohodové čtení, které pobaví. Musím říct, že mě kniha prekvapila

prestiggio

Netuším aké sú kritériá pre udelenie cien Magnesia Litera, takže neviem či táto kniha získala ocenenie právom. Každopádne však čestne môžem potvrdiť, že toto bola jedna vydarená kniha, ktorá ma veľmi bavila.

Anna 13

Nečekala jsem, že mě fejetony Marušky Doležalové budou tak bavit a já je jedním dechem dočtu ve dvě v noci.
Její humorné vyprávění z českého hereckého prostředí mě opravdu bavilo (zvlášť "pomluvy" známých herců nebo perličky z natáčení nejpopulárnějších seriálů).

Je to velmi zábavné čtení, které si Magnesiu Literu zaslouží, protože dokáže dočista strhnout.

A především vás přesvědčí o tom, že být herečkou byste opravdu nechtěli. Ten chaos, stres a nejistota dýchá téměř z každé kapitoly, takže se opravdu nedivím, že jsou herci neustále nadopovaní kofeinem a nikotinem.

Super knížka. Moc se mi líbilo i grafické zpracování a formát. :)

dzejkbeltygros

Herci to nemají lehké. Ani divadelníci, což jsem si sama tak trochu zažila. V téhle knížce bylo krásně a vtipně odhaleno, jak se cítí obyčejný člověk, který se snaží životem nějak proplout a něco dokázat. Občas jsem cítila, jako by mi Marie mluvila z duše. Ten nadhled, se kterým vtipně popisuje svůj život byl dokonalý. Jsem fanoušek ironie a té tam taky nebylo málo. Určitě doporučuji pro ty, co mají rádi humor.

Atanone

Milé,jiskřivé,vtipné a inteligentní. Pro mě dobrá volba,pobavila jsem se.

whiolet

To, že herec těžký život má, jsem tak nějak věděla už předtím než jsem knihu začala číst, avšak po přečtení knihy mám pocit, že chudák herec má život z nás všech nejtěžší a nejsmutnější.
Autorka vypráví s lehkostí a vtipem,ale na mě přeci jen kniha působila tak nějak hořko sladce.