Stratený svet

Stratený svet https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/350906/strateny-svet-jX3-350906.jpg 4 415 415

Jurský park série

Román Ztracený svět navazuje s několikaletým časovým odstupem na děj proslulého Jurského parku a líčí další vývoj projektu InGen. Ukazuje se, že ačkoli InGen zkrachoval a investoři, kteří vložili miliardy dolarů do ambiciózního podniku, vklady oplakali, je přece jen všechno trochu jinak. Dokonce i protagonista Jurského parku Ian Malcolm se uzdravil ze zranění způsobených tyrranosaurem, aby se znovu zapletl do dramatických dobrodružství s naklonovanými dinosaury. Spolu s ním a dalšími vědci prožijeme nebezpečná střetnutí se ztraceným světem.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Jaspis

The Lost World , 1995

Igor1311
01.12.2018 4 z 5

tradične veľmi dobre napísané dielo od Crichtona. V porovnaní s Parkom dinosaurov mi však príbeh prišiel o niečo slabší, bez nejakého väčšieho nápadu. Predsa ale opis celeho ostrova, správania dinosaurov a celý technický opis ne velmi dobrej urovni....s filmom porovnavať ani nemý zmysle, kniha omnoho lepšia

sgjoli
26.10.2018 5 z 5

Je pravda, že někomu by nemuselo sednout to, že knižní předloha těch filmových dinosauřích fenoménů je dost detailní, co se týká genetiky a všelijakých technikálií. Hlavně v tom začátku. Ale když se tím prokoušete, čeká vás skvělý napínavý příběh o tom, jak sen znovuzrodit vyhynulá zvířata stále negativně ovlivňuje lidské životy a vede ke katastrofám.

baacinka
10.03.2018 4 z 5

Když jsem koukala jako malá na Jurský park, říkala jsem, jak jsou ti dinosauři roztomilí a ta myšlenka je oživit je strašně super. Když jsem byla před rokem na Jurském světě v kině, myšlenka je oživit už dávno nikoho nevzrušovala, jen jsme všichni obdivovali, jak se ti dinosauři povedli a jak filmové triky pokročily. Když čtu Jurský park od Crichtona, myšlenka oživit dinosaury působí (a taky má působit) jako ta pověstná hybris z řecké tragédie. A jelikož s autorem obavu před pokrokem ve vědě a technologii sdílím, zcela ve shodě s jeho záměrem mě z toho mrazí. Navíc jeho dinosauři nejsou Spielbergovy roztomilé potvůrky. Jsou to odporné bestie a jejich popis cílí na ten v evropské civilizaci zakořeněný strach z plazího a hadího... Ačkoliv dějově je to prvnímu dílu dost podobné a autor (asi taky se záměrem vydělat) vykrádá sám sebe, tak akčňák je to strhující, krásně napsaný, člověk se u toho i zamyslí, co víc si přát? Hvězda dolů z neoriginalitu...

Ivan Kučera
03.04.2017 2 z 5

Celé zle. Nejde o to, že Stratený svet kniha nemá skoro nič spoločné so Strateným svetom filmom. Ani v prípade jednotky to predsa nebolo inak, dejové rozdiely boli priepastné. No vtedy bol výsledkom skvelý film a skvelá kniha (každý paradoxne z iných dôvodov). Stratený svet film je síce priemerný (dodnes si pamätám, aké sklamanie ma v kine v lete 1997 čakalo), ale oproti knihe sa jedná o hotové veľdielo. Knižka je podozrivo krátka a veľmi slabo napísaná. Ako keby ju napísal skôr nejaký počítač a potom ju Crichton jemne upravil, aby sa nepovedalo. Úplne nezaujímavá, ledabolo napísaná, postavy mdlé. Skôr chatrná predloha k filmu, než plnohodnotný román. Ani Crichtonov sequel, tak ako jednotka, nemá s filmom veľa spoločného.

Aniga
12.11.2016 3 z 5

Bohužel jsem měla ten samý problém jako u prvního dílu - nemohla jsem se začíst.
Kniha nebyla špatná, ale bohužel mi nebavila, žádnou postavu jsem si nijak obzvláště neoblíbila... asi to je způsobené tím, že mi dinosauři nezajímají do tak velké míry, abych knihu hltala.

cantona
30.10.2016 4 z 5

Tuto knihu ač to byl druhý díl Jurského parku tak musím napsat, že nezaostával ani trochu za prvním dílem. Celkem nechápu jak tady někdo může psát, že byl druhý díl o dost slabší! No každý má jiný názor a je to jeho názor. Za mě byly v podstatě jako dojčata a bavilo mě to.

yaoiyuri
04.10.2016 4 z 5

Není to špatné, ale oproti prvnímu dílu je to o poznání slabší. Chybělo mi napětí z jedničky (v pralese vás nebude mrazit v zádech tak, jako když v moderním letovisku vypadne bezpečnostní systém) a nějaká sofistikovanější zápletka. Je tam sice více akce a kontaktu s dinosaury, ale postavy jsou mnohem plošší, některé jen do počtu, aby měli dravci koho sežrat, některé zase až příliš dokonalé, aby mohly přežít, a dvě geniální děti jsou kapitola sama pro sebe. Ani Malcolmovy teorie mi tady nepřišly tak provokativní a zneklidňující jako v první knize.

S filmem se to opět nedá srovnávat, protože Spielberg si vybral jen pár postav a klíčových momentů a zbytek si domyslel podle svého. Crichtonovu Ztracenému světu ale oproti filmu i první knize nesporně chybí epičtější závěr – procházka T-rexe velkoměstem je nezapomenutelná a napalmové vyhlazení veleještěrů na prvním ostrově příběh zase pěkně uzavřelo, tady nic takového nebylo, spíš to na konci jaksi vyšumělo do ztracena.

CharlesWard
19.09.2016 2 z 5

Autor vzal šablonu z Jurského parku a udělal ctrl+c a ctrl+v a ztracený svět byl na světě. Včetně otravných dospělých, otravných dětí, otravné zlotřilé korporace a aby se neřeklo, přidal do tohoto smtícího koktejlu i pár nových druhů dinosaurů. O dost slabší než první díl.

Palorizek85
19.05.2016 4 z 5

Velmi čtivé. Pro každého fanouška Jurského Parku. I když lepší kniha než film.

1972Sixo
05.01.2016 4 z 5

Slušné, akčné, trochu poučné dobrodružné čítanie nezhadzuje žáner do podpriemeru.

Terva
28.10.2015 5 z 5

Druhá fáze, druhé dobrodružství. Ať jsem viděl film nebo četl tuto knihu, vždy jsem to prožíval a fandil hlavním hrdinům. Kdo že jsou moji hlavní hrdinové? To nechám na vás. Někdy se to nedá rozeznat.

notburga
17.08.2015 4 z 5

Oproti prvnímu dílu se mi zdála dvojka trošičku slabší. Občas jsem jen nechápavě kroutila hlavou nad jednáním některých postav. Ale Malcolm naštěstí vše vyvážil.

A jinak zmiňovaný velociraptor je ve skutečnosti Utahraptor. Viz kniha Červený raptor, kde je fenoménu JP věnována celá předmluva. Spielber při natáčení prvního filmu doslova skákal radostí, když se archeologům podařilo najít raptora ve velikosti, jakou on si vysnil ;)

Ronnie68
29.07.2015 3 z 5

Kniha nebyla špatná, ale často jsem ji srovnávala s filmem .. úplně se to lišilo. Ale nakonec to nebylo zas tak hrozné .. dobré počtení.

Zahonek
12.06.2015 5 z 5

Přečteno hned po Jurském parku, na který Ztracený svět volně navazuje. Nebylo to tak akční jako jednička, u té jsem byl i více napnutý, ale i tak velmi dobré. Zase se mi moc líbily teorie chaosu Iana Malcolma, který nakonec jedničku přece jen přežil a je připraven opřený o holi a kulhající vypátrat příčinu vyhynutí dinosaurů. A taková drobnost nakonec: Nespočetněkrát skloňovaný dravec Velociraptor byl ve skutečnosti velký asi jako krocan a část těla měl pokrytou peřím. Tvor popisovaný v obou knihách (i filmech) by podle velikosti mohl být Deinonychus.

HonzaT
18.05.2015 4 z 5

Nepřipadlo mi to nějak slabší oproti prvnímu dílu, jen jiné :). Samozřejmě ten konec, kde Kelly vypátrala cestu ven, aby unikli před raptory, byl trošku zjednodušen. Ztracený svět je parádňácká dobrodružná jízda od Mistra Crichtona, která si zaslouží být přečtena ! Těším se na další jeho bichlu.

PierReVesper
18.02.2015 4 z 5

Slabší oproti prvnímu díle, ale i tak nadprůměrné vůči jiným knihám. Crichton to prostě uměl.

józi.odkudkam
16.02.2015 4 z 5

Ale joo, celkem zdařilý pokus o klon, haha, jurského parku. Tentokráte už sice odbytějším stylem a bez nějaké nosnější myšlenky, přesto stále platí, že postavy (hlavně Sarah, Thorne a samosebou Ian), akce, napětí a vykreslení dinosaurů jsou na slušné úrovni. Scéna z rexama a trailerem nezapomenutelná. Průměrné 4****

bagger95
30.11.2014 3 z 5

Jak zde již několikrát zaznělo, druhý díl Jurského parku nemá s filmovým zpracováním a názvu některých postav společného takřka vůbec nic. Stejně jako film, i knižní "dvojka" už není tak horké zboží, pokud vás ale jednička bavila, dvojka rozhodně nudit nebude.

M.C.
31.10.2014 4 z 5

Musím souhlasit se všemi, kdo říkal, žel film a kniha nemají prakticky nic společného. Snad jediná stejná věc, byla některá jména a občas některé menší útržky.
Samotná kniha, bylo sice napínavá a zajímavá, ale rozhodně se mi nelíbila tak, jako předešly díl a bylo by tudíž fér ohodnotit ji stejně. Celkově mi to na 5 hvězdiček nepřipadalo, přesto byla kniha chytlavá a nemohl jsem ji dá z ruky a když jsem přečetl Jurský park byla by škoda nepřečíst si i dvojku.
Dost mi vadil Levine. Ten chlap mi šel na nervy, furt se jenom dušoval jak je chytrý a že všechno ví nejlíp. Ale, když došlo na lámání chleby, tak byl úplně ztracený. Byl furt jenom na tom posedu a na všechny křičel rozumy, ale když šlo do tuhého tak se div neposral strachy. Také mě mrzelo, že Malcolm tam nemá ani tolik prostoru. (75%)

Rawen616
27.04.2014 3 z 5

O malinký fousek slabší než první díl ale pořád solidní dobrodružný román. Důrazně varuji pokud jste nejdřív viděli film a očekáváte něco podobnéhu. Podobně jako u prvního dílu i zde jde kniha zcela vlastní cestou.

paleontologie zfilmováno dinosauři

Michael Crichton