Jsme v češtině doma?

Jsme v češtině doma? https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136764/jsme-v-cestine-doma-136764.jpg 4 10 2

Z více než sedmdesáti tisíc dotazů zaslaných e-mailem jazykové poradně Ústavu pro jazyk český AV ČR předkládáme knižní výběr těch nejzajímavějších a stále aktuálních. Některé z nich se staly „dotazem týdne“ a byly v průběhu let 2006–2010 zveřejněny na internetových stránkách jazykové poradny. Z bohatého materiálu vznikla publikace, jež přitažlivou a srozumitelnou formou seznámí čtenáře například s tím, co znamenají slova kokino, hujer, minela, outěžek, mrcasit se, odkud se vzaly výrazy moldánky, prdelačka, syčák, starý paprika, jaký je původ rčení foukat jak na vidrholci, mít řečí čtyřiapadesát, proč se žena vdává, ale muž žení, jak se jazykovědci dívají na slova hostka, lídryně, mažoret, jak doporučují skloňovat slova boss, kynkažu, jakého rodu je Pluto, patogen, tsunami, zda psát imbus, nebo inbus atd. Knížka je určena všem, jimž čeština na začátku třetího tisíciletí není lhostejná.... celý text

Komentáře 2 Recenze 0

Clivicus
Clivicus
27.03.2023 5 z 5

Povědomí a hlubší znalost naší řeči je mi drahou hodnotou, již ve mně tato čtivá publikace prohloubila. Opravdu jen pár dotazů mně přišlo zbytečných (jako např. proč se ve větě -žáby se živí- píše -i- a ne -y-, jedná-li se o ženský rod). I při složitějších otázkách a tématech jsou všechny odpovědi srozumitelné i laikům. Jsem vděčný za píli a ochotu všech pracovníků ÚJČ AV ČR.

Magriva
Magriva
23.06.2017 4 z 5

Mám ráda knihy o češtině, které přibližují zajímavé jevy. Zaujal mě např. původ slova masopust, co je mondegreen, proč se říká vdávat se a ženit se apod.

Štítky knihy

čeština příručky čeština v praxi

Autorovy další knížky

Markéta Pravdová
česká, 1974
2014  98%Akademická příručka českého jazyka
2012  86%Jsme v češtině doma?
2016  97%Čeština nově od A do Ž
2006  73%McDonald´s - tak trochu jiná kultura?

Kniha Jsme v češtině doma? je v

Právě čtených1x