Jonathan Strange & pan Norrell

Jonathan Strange & pan Norrell https://www.databazeknih.cz/img/books/66_/6679/mid_jonathan-strange-pan-norrell-DAX-6679.jpg 4 572 139

Před mnoha staletími, dokud ještě magie v Anglii vzkvétala, byl největším mágem Král Havran. Tento člověk vychovaný na elfím dvoře se stal otcem anglické magie: v jeho pojetí se v ní snoubila elfí moudrost a lidský rozum. Na počátku devatenáctého století z něj však nezbývá o moc víc než legenda a Anglie se svým šíleným králem a šviháckými básníky na praktickou magii nevěří. Pak se ale v Hurtfewském opatství objeví samotářský pan Norrell a nechá obživnout sochy v yorské katedrále. Zpráva o návratu magie se brzy rozlétne po celé Anglii. Pan Norrell odcestuje do Londýna pomáhat vládě v boji proti Napoleonovi, nečekaně při tom narazí na nadaného mladého mága a vezme ho k sobě do učení. Jonathan Strange je okouzlující, bohatý a arogantní. Společně ohromí celou zemi svými podivuhodnými skutky. Do jejich partnerství se však brzy vloudí rivalita. Pan Norrell se nikdy nezbavil svého tajnůstkářství a Jonathana Strange zase přitahuje ta nejdivočejší a nejnebezpečnější magie. Uhranula mu tajemná postava Krále Havrana a riskantními experimenty s dávno zapomenutou magií ohrozí nejen partnerství s Norrellem, ale i všechno, co mu je drahé.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Alman (Jiří Alman)

Jonathan Strange & Mr Norrell , 2004

kristeen
30.07.2012 4 z 5

Počet stran mi dal trochu zabrat, ale ve výsledku jsem dospěla k názoru, že právě ona "rozvláčnost" přispěla k velmi realistickému pojetí a vykreslení postav, o to více, že se jejich příběhy odehrávají na pozadí tak nějak reálně nereálném. Ke konci mi přišlo, že trochu upadlo to napětí, ve kterém je čtenář minimálně od poloviny knihy udržován, a samotný konec mi přišel tak trochu nějak ošizený, nic to ale nemění na tom, že to je skvěle napsaný příběh.

stavik
19.05.2012 5 z 5

Vskutku skvostné dílo. Nemá cenu zde psát další slova chvály, neb bych jen recykloval zde již uvedené, proto bych se jen v krátkosti vyjádřil (resp. mírně poupravil) k Petrvsovu komentáři:

Děj se skutečně neodehrává ve viktoriánské Anglii, viz např. slova Viktora Janiše, samotného překladatele knihy: "Pozor, nejde o román z viktoriánské éry, ale z doby regentství. Děj se odehrává zhruba v letech 1806–1817, kdy v Británii namísto šíleného krále Jiřího III. panoval princ regent – královna Viktorie nastoupila na trůn až roku 1837."

Podobnou připomínku bych měl rovněž ke zmíněnému steampunku. Příběh knihy spadá spíše do relativně rané fáze průmyslové revoluce - o parní lokomotivě či parnících tu není prakticky jakákoliv zmínka , podobně jsou na tom parní stroje užíváné ve výrobě, které jsou v knize zmíněny snad jen jednou.

kajinaa
04.05.2012 2 z 5

Tato kniha mi byla darována nadšencem, který z ní byl absolutně unesen. Já jsem bohužel ten opak! Téhle knížce jsem dávala čas a několik šancí a donutila se ji přečíst v naději, že objevím to kouzlo a magii, která tak ovládla mého dárce. Bohužel jsem objevila spoustu zbytečně popsaného papíru pro hezkou povídku. Téhle knize by prospěla korektura v množství textu a pak by z toho byla opravdu zajímavá povídka. Již nikdy více!!!

Hipi
24.04.2012 3 z 5

Přesto, že kniha má 700 stran, neobsahuje žádný příběh, který by za její nelidskou tloušťku opravdu stál. Zkrácení na třetinu a vyškrtání všeho nepodstatného by jí jedině prospělo: neznám žádný jiný příběh, obsahující tolik nezáživné "vaty", jako tento. Začínám být alergická na autory, kteří se vyžívají v popisu a atmosféře, ale děj je pro ně neznámé slovo. A číst intelektuálské kecy o srazech gentlemanů mě nebaví.
Občas sice přijde nějaká silná pasáž (jako obživnutí soch v katedrále), ale tak zhruba po 100 stránkách knihy a mezitím se zoufale jalový děj opět vleče rychlostí důchodce o berlích vystupujícího z mhd, a to tak dlouho, než člověk úplně ztratí trpělivost a pokus o přečtení této knihy nadobro vzdá (já vzdala dva pokusy, pokaždé asi ve třetině knihy. A to jsem opravdu měla snahu i vůli to přečíst.)

grellenort
26.02.2012 5 z 5

Kniha je přes svoji velkou rozsáhlost velice zajímavá a poutavá. Možná v ní není pro některé čtenáře dostatek akce, kterou poskytuje třeba Sapkowski, ale tak, jak je román napsán, to ani nemá za cíl. Kniha je napsána stylem viktoriánského románu, jenž je určen převážně na dlouhé zimní večery ke krbu a rozhodně nenutí čtenáře nikam spěchat, ba přímo naopak, v dnešní době je lepší poněkud zpomalit. Nechte se očarovat největšími gentlemany Anglie, kteří navíc umí i kouzlit.
Dílo ve své knihovničce směle zařadím vedle Tolkiena.. ..jinak jsem zde po dlouhé době našel vynikajícího záporáka, u toho se opravdu pobavíte..

st.me
26.02.2012 odpad!

Nemůžu si pomoct, ale příběh mě nezaujal. Začátek mi přišel nudný a nezáživný, což jsem nejdříve přikládala nedostatku času ke čtení a s tím spojenou nemožnost se do děje pořádně ponořit. Navíc je hustě prokládaný "historickými fakty z oblasti magie" a dalšími ne zrovna zajímavými pasážemi, které jsou podle autorky nezbytné k vysvětlení děje a bez kterých čtenář asi nemůže žít. Podle mě naprosto zbytečné.
Celý děj má závratnou rychlost (asi jako spěchající šnek se třemi bypassy) což by mohlo vysvětlit těch 700 stránek. Takže když se prokoušete zmiňovaným začátkem a dostanete se k "ději" zjistíte, že je to stejně nudné jako těch x stovek stránek, které už máte za sebou.
Co mi ale vadilo ze všeho nejvíc byly hororové a morbidní prvky. Autorce se podařilo vykreslit ponurou a stísněnou atmosféru i tak. Působio to stejně jako když Leoš Mareš říká vtip, prostě to musí pořádně a dopodrobna vysvětlit.
Knížku vřele doporučuji všem co chtějí zabíjet čas bezůčelně a těm, kteří mají problém s usínáním, na tohle je tahle kniha fakt formát.

Balrog
07.02.2012 2 z 5

Ačkoli má tato kniha 700 stran, není v ní skoro žádný děj (nebo aspoň ne takový, který by ospravedlnil ten rozsah). K žádné postavě jsem necítila sympatie, nikomu jsem nefandila, kniha mě prostě vůbec nevtáhla do děje. Atmosféra staré Anglie působí spíše nudným dojmem, než že by byla dějištěm nějakých velkolepých kousků. Rozhodně nedoporučuji těm, kdo hledají nějaké záživné čtivo na zimní večery.

Petrvs
26.10.2011 4 z 5

Tak trochu jiná fantasy?

Ne. Hodně, ale opravdu hodně jiná a naprosto originální fantasy. Fantasy, jakou by napsal Charles Dickens - pokud by snad byl nějak fascinován magií či elfy - ne moderními tolkienovskými elfy, ale klasickými starými elfy, takovými, jak je v moderní fantasy popisuje třeba Pratchett v knize "Dámy a pánové". Kniha, u které se nechce věřit, že byla napsána po roce 2000. Působí totiž neuvěřitelně starosvětsky - už jen svým vzhledem - klasickou pevnou vazbou s jednoduchým nelesklým přebalem, textilní záložkou, poctivým počtem stran jak se sluší u románů, které mají gentlemana a jeho rodinu zabavit celou zimu, přes "jakobydobové" ilustrace, po formu a styl, který, jak už zde bylo výstižně řečeno, Vás skutečně donutí zpomalit.

Děj se odehrává ve viktoriánské Anglii a kniha působí dojmem, že v té době byla i napsána. Tomu odpovídají důkladné popisy, rozvláčnost, masivní poznámkový aparát (pod čarou je toho v mnoha případech více nežli nad čarou), precizní postavy, mírně archaický jazyk (za což plynou body samozřejmě i dobrému překladateli). Možná to nebylo autorčiným úmyslem, ale styl působí místy až mírně sebeparodickým dojmem, jakoby si utahoval z dobových románů, kdy té rozkošné korektnosti bylo možná na moderního čtenáře místy až moc (viz úsměvná replika "Bylo by možné někoho zabít magií?" - "Mág by možná mohl, ale gentleman nikdy".).

O samotném ději se rozepisovat nebudu, beztak je zde už vyzrazeno dost. Snad jen o tempu: rozhodně jsem neměl dojem, že první polovina knihy byla nudná a druhá měla neuvěřitelný spád. Pokud přistoupíte na autorčina pravidla, knihu vezmete, jak je. Protože jak je, funguje velice dobře. Poslední čtvrtina je skutečně o poznání akčnější a děj začíná gradovat, ale to prostě k této formě patří. Možná Vás zarazí, že děj skončí v nejlepším (tím nemám na mysli otevřenost závěru) - ovšem ne nadarmo se říká, že v nejlepším se má končit. Beztak bude mnohým připadat, že by si kniha zasloužila poněkud zkrátit.

Závěr? Steampunk, jako když vyšije - ovšem bez toho punku - a další důkaz, že fantasy může být originální, netolkienovská. Tím pádem potenciálně přístupná i pro čtenáře, které žánr neoslovil. Krásná kniha, která Vás do staré dobré viktoriánské Anglie vtáhne už po prvních dvou větách, zabalí Vás do ní jako do župánku, odešle ke krbu a do ruky Vám vrazí sklenku portského a biskity - a rozbalí Vás až v závěru. Ovšem pozor - pouze pro trpělivé, nostalgické typy, kteří se ještě dovedou zastavit, pro čtenáře, kteří nevyžadují akci a efekty jako z videoklipů na HBO...

Tazz1
30.08.2011 1 z 5

Tak tohle asi nebude šálek mého čaje. Přišla mi kniha celkem neslaná a nemastná, nevím.

pil
17.08.2011 5 z 5

Nádherná záležitost. Pro mě zjevení. A jako knihomil převelice jsem si libovala v knihách o magii. A že jich tam bylo! čtu jedním dechem, nejprve elektronicky a včera jsem si ji pořídila v antikvariátu. Chci ji mít doma ve své knihovně.

Addie
01.04.2011 4 z 5

Tahle objemná kniha vám dozajista nakopne mozkové buňky. Přímo vás zanese do doby, kterou si příběh žádá. A vy budete žhaví sledovat, jak se protnou životní cesty dvou hlavních postav, i když ne napořád, a jakým způsobem chod událostí ovlivní postavy vedlejší...
Nepopsatelně propracované fantasy, které když už jednou čtenáře chytne, tak nepustí.

Štěchýto
10.02.2011 5 z 5

Jedna z nejlepších fantasy, co jsem kdy četl.

zlovlk
25.01.2011 5 z 5

Román, který člověka donutí zpomalit.

Osvobození od uspěchané doby, osvobození od kávy pité za poklusu. Místo toho je nám naservírován čaj z počátku devatenáctého století; a to se, jářku, žilo jinak. Magie, jak má být, skutečně mocná a záhadná, žádná lacinost, žádné kočičí zlato, mňau. Vše je servírováno postupně, bez kalupu. Postavy dýchají osobitostí. Místa dýchají atmosférou.

Nebo ještě jinak: paní Clarke nějakou záhadnou spisovatelskou alchymií proměnila esenci Anglie v med. Ve spoustu medu. A do toho my máme po hlavě skočit a potápět se. Nečekejte, že vám ta kniha přinese vzrušení! Ale jedinečný zážitek a zvláštní pocit spokojenosti, ten by přinést mohla...

Lenka142
30.11.-0001 5 z 5

tahle kniha je dost zvláštní - v dobrém slova smyslu. Postavy jsou skvěle popsané a vetšina je víc než sympatická, místa autorka nastínila tak, že by se tam člověk nejradši rozjel. sice kniha nemá podle mě výrazné vyvrcholení děje - přišlo mi, že se pořád něco děje a rozdíl byl jen v tom, že jsme postupem knihy znali víc informací - a najednou to skončilo. Co bych ale vyzdvihla je styl psaní, který mi vždycky přivodil dobrou náladu a úsměv na tváři,

Wishkah
30.11.-0001 5 z 5

Kniha patří k mým nejoblíbenějším. První půlka je hlavně taková seznamovací a trošku se táhne, ale po nástupu Jonathana Strange, dostane neuvěřitelný náboj a na konci sem litoval, že kniha nemá aspoň o dalších 200 stránek víc. Četl sem ji už třikrát dokola a sedí na čestném místě v mojí knihovně

Atheas
30.11.-0001 5 z 5

Pro mě osobně je tato kniha neuvěřitelným zážitkem :))

veronique
30.11.-0001 3 z 5

Výborné čtení pro podzimní deštivé podvečery s nezapomenutelnou atmosférou staré Anglie a Benátek v době znovuzrození anglické magie. Musím se přiznat, že první polovinu knihy jsem louskala půl roku a nijak zvlášt mně nebavila, ta druhá byla strhující.

Jíťa
30.11.-0001 5 z 5

Opravdu nádherná kniha, která čtenáře naprosto uchvátí a vtáhne do světa magie. Nejde o klasickou fantasy a srovnání s jinými slavnějšími knihami tohoto žánru bych si dalece odpustila. Děj nádherně plyne a ač knížka má několik set stran, čte se jedním dechem. Autorka plynule přechází v ději, má úžasný dar popsat scenérii takovým způsobem, jako byste tam stáli. Se slovy si hraje jako s kuličkami a pravda je, že vždycky míří přesně. Co na to říct, nádherná knížka, která se záhy stala mou oblíbenou. Doporučuji!

luciekla
30.11.-0001

Podle recenzí prý Harry Potter pro dospělé. S tím asi nesouhlasím, každopádně je to nádherná kniha, která překvapí svou propracovaností a výbornou atmosférou staré Anglie. Určitě doporučuji.