Adaptace

Adaptace https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/312427/bmid_adaptace-hB2-312427.jpg 4 97 26

Jižní Zóna série

< 3. díl

V Oblasti X, záhadné divočině, která se třicet let brání vydat svá tajemství a odráží marné snahy jedné expedice za druhou, vládne zima. Agentura pověřená jejím zkoumáním a kontrolou nad ní – Jižní Zóna – v chaosu po jejím rozšíření zkolabuje. Teprve nyní se poslední, zoufalý tým vydává přes hranici, aby se pokusil dosáhnout odlehlého ostrova, jenž by snad mohl skrývat odpovědi na otázky, které jeho členové hledají. Pokud neuspějí, okolní svět bude ohrožen. Adaptace proniká čím dál hlouběji k okolnostem, které obklopují záhadu vzniku Oblasti X. Co bylo příčinou této nepřirozené proměny? Komu z těch mnoha, kteří se o to pokusili, se podařilo přiblížit k pochopení Oblasti X? A na kom zanechala nezvratné následky? V závěrečné části románové trilogie Jižní Zóna možná budou záhady Oblasti X vyřešeny, ale důsledky dosavadních událostí nebudou přesto o nic méně závažné – a o nic méně děsivé.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Argo

Acceptance: The Southern Reach III , 2014

Hyaenodon
27.12.2017 5 z 5

V dobrém slova smyslu zvláštní knížka. Kdo čekal jasné odpovědi, ten se nedočká, naopak. Autor řadu situací a jevů nevysvětluje, ale jenom lehce naznačuje. Navíc jako bonus dodá ranec nových otázek. Kniha mi trochu připomněla film Stalker, kde také není jasné, co se skutečně děje a co je pouze představa jednotlivých postav...

Athugandi
27.12.2017 4 z 5

Priznám sa, že k VanderMeerovej trilógii som sa dostal tak trochu povrchnou, ale pre kníhkupca často typickou cestou – keď nám Anihilace prišla prvýkrát na predajňu okamžite ma zaujala krásna obálka. Po prečítaní anotácie som už vedel, že je to niečo pre mňa.
Adaptace je odlišná ako od Anihilace, tak od Autority. Anihilace môže pripomínať klasickú šachovú partiu, kde proti sebe stoja dve strany. Autorita to zneistila a priniesla na plochu ďalších hráčov a Adaptace bola vyvrcholením, kedy sa nám kapitolu po kapitole strieda pohľad vždy iného hráča. VanderMeer tu vytvoril mozaiku postáv, ktoré už poznáme a ktorých očami sme dej doteraz sledovali, no priniesol i pohľad postáv, o ktorých sa dovtedy iba hovorilo. Všetko do seba postupne zapadá, čitateľovi sa ponúkajú rôzne alternatívy toho, čo Oblasť X môže byť, množina týchto možností sa stále zužuje. Avšak zaujímavé je, že aj keď VanderMeer istým spôsobom otázku zodpovie, nechá čitateľovi dostatočný priestor na fantáziu a doplnenie si niektorých medzier vlastnými teóriami. Oblasť X tak ostáva naďalej záhadnou. Ak by autor na konci prišiel s presným a definitívnym vysvetlením, asi by som na knihu celkom rýchlo zabudol, takto sa ešte pár dní po prečítaní stále vraciam k rôznym drobnostiam a snažím sa ich interpretovať a pochopiť. Adaptace vás donúti spraviť ešte jednu vec, o ktorej som si istý, a to prečítať si znovu Anihilaci a Autoritu. Na základe informácii získaných v poslednom diely sa totiž na jednotlivé motívy postáv, Oblasti X a všetko dianie budete pozerať odlišne. Už počas čítania trojky som mal neustále nutkanie osviežovať si pamäť predchádzajúcimi knihami a hľadať hlbšie prepojenia.
Adaptace je výborným zakončením kvalitnej sci-fi trilógie. Nemožno od nej očakávať presahy, aké nájdeme napr. u Philipa. K. Dicka(alebo aspoň napr. ako je to v Aldissovom Nonstop), Dick je však jedinečný. VanDerMeer ale priniesol vyzreté dielo, ktoré ponúka osudy obyčajných ľudí v plnokrvnom sci-fi. A príbeh je natoľko triezvy, bez prehnanej magalománie, že by som bol ochotný uveriť jeho reálnosti v blízkej budúcnosti.

CarlosB
26.12.2017 1 z 5

Tahle kniha je velice rozporuplná - na jednu stranu se mi skvěle četla (na rozdíl do minulho dílu), líbilo se mi rozdělení do 3 dělových linek, které vypadaly, že k něčemu směřují a dohromady poskytnou nějaké odpovědi - např. nad částmi s vědecko-psychotronickou brigádou a jejím působením na majáku před vznikem Oblasti X jsem úplně uslintával.
Bohužel, autor nakonec v podstatě nevysvětlil nic, vůbec nic:-( Celkem jsem čekal, že zůstanou nejasnosti ohledně podstaty Oblasti X (i když tam jsou alespoň nějaké domněnky, i když v podstatě protichůdné, naznačeny), ale proč se nevysvětlilo ani pozadí působení centrály, jejího propojení s vědecko-psychotronickou brigádou, jejího podílu na vzniku Oblasti X? Na to se dokonce přímo na konci knihy jedna z postav přímo zeptá a tázaný (který o tom nepochybně ví velmi mnoho, jak vyplývá z děje) se beze slova otočí a odejde!!! WTF? To má být jako uspokojivé ukončení příběhu?
Zajímalo by mě, jestli sám autor měl nějakou představu o tom, jak by to všechno mělo do sebe zapadnout, nebo jestli jen nahrnul hromadu záhad, protože se to bude dobře prodávat a lidi o tom budou diskutovat na internetu. Myslím, že b je správně a za mě tenhle přístup teda rozhodně NE! Tímhle pro mě VanderMeer skončil.

FireOfFilth
25.12.2017 4 z 5

Tak Jižní zóna dočtena, ale musím na začátek říct, že to nebylo vůbec snadné čtení.
Anihilace byla úžasná. Autorita už byla horší nebo spíše jiná, hlavně z důvodu, že se příběh odehrával z druhé strany barikády (dost lidi asi očekávala návrat do Oblasti X). A Adaptace je něco mezi dvěma předešlými.
Dost věcí nám bude dávat nový smysl, v podstatě všechno co je v knize napsané, jednotlivé střípky do sebe zapadají.
Bohužel se kniha dost špatně čte, asi to nebude knihou, ale mnou, těžko říct. Některé "události" knihy jsou podávány takovým způsobem, že čtenář musí popustit uzdu fantazii. A to vidím jako velký problém. Nic není vysvětleno doslova.
Celou trilogii Jižní zóna musím doporučit, i když pro dost lidi bude špatně stravitelná.
Sám už jsem si přečetl různé diskuze a vysvětlení děje na různých webových stránkách a určitě si jich ještě pár přečtu.
Celkové hodnocení 75%

HORTID
12.12.2017 4 z 5

Díly jsou ODDĚLENÉ, TERROIR stejný.

Ládja
11.12.2017 4 z 5

Za mě 3,5*. Nemám teď moc co říci. Mohu jen doporučit číst naráz. Všechno má svůj smysl, všechno do sebe zapadá. Všechno...všechno je květina a Lezoun...Anihilace zůstává jednoznačně nejlepší díl, možná kdyby všechny tři knihy byly vydány jako jedna...ale zas...zajímavý pohled na...to psát nebudu, to už bych vyzradil děj.

Jeff VanderMeer
americká, 1968