Ještě jsem to já

Ještě jsem to já https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/27800/bmid_jeste-jsem-to-ja-QUn-27800.jpg 5 678 177

Alice Howlandová je hrdá na to, co v životě dokázala. Ačkoli jí bude teprve padesát, je uznávanou profesorkou kognitivní psychologie na Harvardu a světově proslulou odbornicí v oboru psycholingvistiky, má tři dospělé děti a úspěšného manžela, také známého vědce. Zničehonic se však u ní začne projevovat nezvyklá zapomnětlivost a chvilkové ztráty orientace a do jejího života vstoupí tragická diagnóza časné formy Alzheimerovy choroby. Nevyhnutelné příznaky počínající demence ji pomalu připravují o osobnost a dříve tak nezávislá a ambiciózní Alice se učí žít pro přítomnou chvíli. Zatímco dřív stavěla na první místo akademickou kariéru, je najednou nucena přehodnotit nejen svůj vztah s manželem a očekávání týkající se budoucnosti jejích dětí, ale i své představy o tom, kdo je a jaké je její místo v tomhle světě.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Práh

Still Alice , 2007

zupri
13.09.2017 4 z 5

.. není co dodat ... važme si toho, co máme!

m.valova
01.09.2017 5 z 5

Kdo není spokojený se svým životem,ať si přečte tuto knihu,jasný důkaz toho,že všechno je pomíjivé,pokud přijdete o to nejcennější.Neskutečné jak tato nemoc dokáže během chvíle člověka ovládnout a zničit,je to boj,který zasáhne celou rodinu a vítěz je bohužel předem určený!Kniha je napsaná hezky a snad od té doby věda a vývoj léčby aspoň u některých forem pokročil a pokročí.

Šánka
20.08.2017 4 z 5

Na takovou knihu se mi komentář píše špatně, protože napsat, že je to krásný příběh, mně k ní prostě nesedí.
Alicin příběh je silný a emočně náročný, ale myslím si, že je zde velmi skutečně popsaný celý devastující, neodvratný a definitivní průběh Alzheimerovy choroby. Pokud máte odvahu, přečtěte si ji, určitě má co odkázat, je výborně napsaná, ale vracet se k ní již nebudu.

Jana283
20.08.2017 5 z 5

Bože, proč nemám rakovinu...

ThePeace135
19.08.2017 5 z 5

PRO NĚKOHO MŮŽE OBSAHOVAT SPOILER...
Kniha, která si od začátku na nic nehrála, žádná přehnaná propagace, žádné nálepky "Světový bestseller" ani mediální masáž o tom, jak si knihu musíme přečíst... Nebudu lhát, po knize jsem sáhla, protože na přebalu je moje nejoblíbenější herečka, ale už po pár stránkách jsem si uvědomila, jak výjimečný příběh mám v ruce. Ona si totiž většina lidí myslí, že Alzheimer je nemocí starých lidí, ale díky příběhu Alice se přesvědčujeme o tom, že tomu tak rozhodně není. Vždyť je jí teprve 50, je uznávanou profesorkou kognitivní psychologie na Harvardu, má milující manžela a tři skvělé děti. Jenže pak se jednoho dne při každodenním běhání ztratí, z kdysi známých budov a ulic se stává shluk domů a cest, které Alice nepoznává a nemůže najít cestu domů. Po několika podobných "záchvatech" se Alice dozvídá šokující diagnózu - raná forma Alzheimerovy choroby. A nás čeká sledování destruktivního procesu, kdy Alice přichází o vzpomínky, kariéru i soběstačnost. Scénu, v niž Alice vystupuje se svým projevem a vypráví o nemoci jež ji postihla - mimochodem už sama trpí pokročilou fází - jsem skutečně obrečela a říkala jsem si, jak neuvěřitelně těžké to musí být. Moc se mi líbil její nápad s "Motýlkem", odpovědmi na otázky i návodem na případné řešení - bylo skličující pozorovat, jak postupně odpovídá na otázky stále méně a méně podrobně a přesně, až nakonec odpovídá úplné nesmysly. Ještě větší paradox je, že i když sama sobě zanechá přesné instrukce jak celé trápení ukončit, je nakonec v takovém stavu, kdy to stejně není schopná zvládnout. Vynikající kniha s neuvěřitelně silným příběhem, stejně jako skvělý film s fenomenální Julianne Moore (jeden by jim i odpustil tu chybu ve jméně na titulní straně :))

embi
17.08.2017 5 z 5

Tohle jsem oplakala.... Kde jsou extra hvězdičky...?

punktruhlicka
09.07.2017 5 z 5

FUUU.... před dvěma a půl měsci jsem nastoupila do nové práce a pracuji s lidmi s Alzheimerem. Proto jsem si řákala, že si přečtu něco jiného, než jen učebnice a studie. Tohle je opravdu silný příběh, dost čtivý a rychlý děj. Teď jsme plná dost smíšených pocitů a hlavou mi jsou různé otazníky.

Tím, že se setkávám s lidmi v určitých fázích nemoci, dosazuji si do této fáze Alici a lépa chápu co se lidem asi děje v hlavě. Myslím, že si knížku ještě někdy přečtu a s odstupem času kouknu i na film.

Barča21
08.06.2017 5 z 5

Knihu jsem četla před několika lety v době, kdy jsem nastoupila pracovat na oddělení, kde máme 20 klientů s touto nemocí. Kniha ukazuje postup Alzheimerovy nemoci a často to není nic hezkého. Určitě doporučuji všem přečíst a zamyslet se nad tím, co je pro nás důlezité a neřešit "hlouposti".

harena
02.06.2017 5 z 5

Tuto skvělou knihu jsem četla tak před dvěma lety a opravdu se mi dostala pod kůži. Silné téma, velký životní příběh. Do role hlavní hrdinky se vžijete rychle a celý příběh procítíte, jako byste sami byli Alicí.. Neskutečná bezmoc člověka, který bojuje a znovu bojuje s Alzheimerem a prohrává. Děsivé, reálné a silně emotivní. Děj plyne svižně, čas přestanete vnímat. Kniha, kterou skutečně nezapomenu a určitě doporučuji k přečtení. A hvězdiček bych dala šest.

Nicol13
02.05.2017 5 z 5

Hodně silný příběh. Viděla jsem film a když jsem začala číst knihu, řekla jsem si, že film je skvělý, ale kniha asi zas tak dobrá nebude. Nemohla jsem se prokousat prvními asi 30 stránkami. Nechtěla jsem to však vzdávat a díky bohu za to. Tahle kniha mě hodně dostala a obohatila.
Je to nádherné a smutné zároveň. Občas jsem se při čtení cítila hrozně zoufale a i nějaká ta slza ukápla. No prostě... rozhodně doporučuji.
Závěrem jen snad... že film je vážně skvělý, ale kniha o dost lepší. I tak doporučuji obě verze.

Aleh
30.04.2017 5 z 5

Tak tuhle knihu jsem přečetla opravdu jedním dechem. Alice Howlandová má 50 let a je uznávanou profesorkou na Harvardu. Je to ambiciozní a nezávislá žena, má úspěšného manžela a tři dospělé děti, Má ještě plno plánů, kudy se její život a profesní dráha bude dále ubírat, ale najednou do jejího života vstoupí nemoc. Začíná zapomínat, má problémy s orientací... A diagnóza je neúprosná - Alzheimerova nemoc. Všechno - celý její život a její kariéra se sesype jako hromádka karet. Člověk začíná žít úplně jinak. Alice musí tuto chorobu přijmout, naučit se s ní žít, sdělit tuto diagnózu svým blízkým. A nic už není, tak, jak kdysi bývávalo. Musí opustit své místo na Harvardu ...
Nesmírně sílný a smutný lidský příběh.

Ssojka42
28.04.2017 5 z 5

Na tuhle knížku nikdy nezapomenu. Upsss. Velmi silný, emotivní, dojemný příběh velmi silné, statečné ženy. Bojovnice do poslední chvíle.

sabina3898
20.04.2017 5 z 5

Nejdřív jsem viděla film a až pak jsem četla knihu. Syrový příběh neskutečně chytré ženy, kterou zničil Alzheimer, ten zmařený život ve mně nechal tak depresivní pocit, že jsem nemohla knihu několik dní vyhnat z hlavy.

helenkan
22.03.2017 5 z 5

Jsou knížky, které přečtete a nikdy na ně nezapomenete. A tahle je jedna z nich.

Dominice
15.03.2017

Knížka se mi četla maličko hůř, ale to bude nejspíše tím že to není veselé téma. Příběhově moc hezká. Hodně ukazuje postup Alzheimera, a kolikrát to není nic hezkého. Knížka je fakt dobrá.

LadySegedin
20.02.2017 4 z 5

Děj se mi zdál takový prázdný, vykalkulovaný a nevěřila jsem hlavní hrdince ani slovo. I s dalšíma postavama jsem měla problém. Manžel Alice John na mě působil skoro až jako záporná postava a hlavně si myslím, že skutečný člověk by se v takovém případě nechoval, tak jak nám autorka předkládá, To samé platí i pro další členy rodiny. Proto si myslím, že by stálo za to zapracovat více na charakterech a pocitech všech postav, což by dodalo příběhu potřebnou šťávu. Ale na druhou stranu musím uznat, že námět je originální a četl se dobře, každopádně mi připadal poněkud nedotažený a zasloužil by si více propracovat.

Luciatta
12.02.2017 5 z 5

Příběh ukazující, jak Alzheimerova choroba až příliš rychle postupuje Aliciným životem, mě navedla k hlubšímu vnímání takto nemocných lidí. I když se kniha četla snadno a rychle, musela jsem ji párkrát nuceně zavřít a přemýšlet. Člověk si bohužel mnohdy neuvědomuje, jak moc je jeho osobnost formována myšlenkami a vzpomínkami a jak by měl být vděčný za každou minutu v přítomnosti.

hellena1523
03.02.2017 5 z 5

Tento příběh ve mně zanechal neskutečně silný dojem. Spousta z nás má zkušenost (i kdyby zprostředkovanou) s touto nemocí, ale moje vnímání bylo spíše z pohledu člověka, který se o někoho takového stará. Pohled nemocného člověka a jeho vnímání mi stále unikalo. Kniha je velmi čtivá a příběh je vystavěn bez zbytečností. No...no obrečela jsem to, né že ne...

Toňula
30.01.2017 4 z 5

Působivý příběh o ztrátách a nalézání, o síle lidské lásky, která zůstává i přes to, že mozek postihla zákeřná Alzheimerova nemoc.

AnetK
15.01.2017 5 z 5

Pozor spoilery.
Velmi smutný příběh. Alzheimer ji chytne v pouhých padesáti letech. Nadprůměrně inteligentní žena tak pomalu opouští krátkodobá paměť, zapomíná slova i osoby. Celá kniha nás provází od (pravděpodobně prvních) zapomínání přes ztrátu kognitivních schopností až po konečnou fázi. Jak sama Alice říká, alzheimer je zákeřný nepřítel. Nejde proti němu opravdu bojovat, natož tak vyhrát. Pomalu ztrácíte sami sebe, až si to ani neuvědomujete. Alice se své nemoci postavila tak, jak bychom si asi všichni přáli, kdybychom byli na jejím místě. Soustředila se na svou rodinu, usmířila staré spory a dokonce se tak trochu i se všemi rozloučila. Ne všechno vyšlo tak, jak by si přála, a asi to ani sama nečekala, ale nakonec se jistým způsobem dočkala šťastného konce.