Jenom nestvůra

Jenom nestvůra https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/498963/bmid_jenom-nestvura-y2Z-498963.png 4 299 81

Jenom nestvůra série

Mělo to být dokonalé léto. Šestnáctiletou Joan pošlou do Londýna, aby tam strávila prázdniny s výstřední rodinou své zesnulé matky. Podaří se jí získat práci, která ji hrozně baví, a když ji ještě fakt pěkný kolega Nick pozve na rande, jako by se jí splnily všechny sny. Ale brzy zjistí pravdu. Její rodina není jen výstřední: jsou to monstra s děsivými skrytými schopnostmi. A Nick není jen pěkný kluk - je to legendární lovec nestvůr, který udělá všechno proto, aby je všechny povraždil. V boji s Nickem je Joan nucena spojit síly s krásným a nemilosrdným Aaronem Oliverem, dědicem jiného rodu nestvůr, který nesnáší její rodinu. Aby zachránila sebe a své blízké, bude muset přijmout svou pravou podstatu, to, že je sama nestvůrou. Protože v tomhle příběhu není Joan hrdinkou.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Only a Monster , 2022

mag097
31.10.2022 4 z 5

Joan je obyčejná šestnáctiletá holka, až na to, že na prázdninách u babičky zjistí, že pochází z rodiny Nestvůr. A aby toho nebylo málo, kluk do kterého se nedávno zakoukala, je naopak lovcem nestvůr...zní to jako jedno velké klišé? Jo! I tak vám ale má tato nová série co nabídnout!

Za mě jsou nejlepší částí tohoto příběhu morálně šedé postavy. Moc mě bavilo, že o většině postav nedokáže říct, jestli jsou "hodní" nebo "zlí ", každý má svou minulost, kterou autorka hezky postupně odhaluje. Celkově se autorce podařil vybudovat skvělý svět, dobře zvládla i cestování časem. Příběh měl hlavu a patu já osobně bych si ale zrovna tento příběh možná víc užila na plátně, zejména kvůli cestě do devadesátkového Londýna.

Kladné body musím připsat i za romantickou linku, která v příběhu nebyla tlačená na sílu a jen tak pozvolna dokreslovala atmosféru celého vyprávění.

Zároveň mě ale některé části úplně nechytly a čtení pro mě bylo tak trochu jako na houpačce, místy skvělé a hltala jsem stránku za stránkou, místy jsem se do čtení naopak musela trochu tlačit, ve výsledku mě ale příběh bavil.

nofreeusernames
30.10.2022 4 z 5

Hlavní hrdinka je nestvůra, nechce jí být, ale nemá na vybranou. A kluk, co se jí líbí, nestvůry zabíjí. Blbý, no.

Joan jede na prázdniny k rodině do Londýna a zjišťuje, že všichni její příbuzní včetně jí samotné umí krást lidem čas. Prostě si vezmou pár let něčího života, a o těch pár let pak můžou cestovat časem. Joan se za své schopnosti nenávidí, nechce uvěřit, že se jí tohle děje. Vždycky si myslela, že příšery vypadají jako příšery, ale pak jí babička řekla, že všichni ti obří pavouci a krvelačné bestie z animovaných pohádek jsou jen něčí bujná fantazie, že skutečná monstra vypadají normálně, vypadají jako Joan.

Mohla bych říct, že meh, další cestování časem, ale tady je to zas trochu jinak a zajímavě vymyšlené. Protože všechny nestvůry cestují, mají v různých dobách bezpečná útočiště, černé trhy, putyky, kde se scházejí… Joan se do minulosti podívá s Aaronem Oliverem, dědicem mocného nestvůřího rodu, který na rozdíl od Joan svou podstatu přijímá a využívá ji. A jo, hádáte správně, nesnáší se a bude láska. Jestli jste někdy četli Divokou píseň od Victorie Schwabové, tohle má podobný vibe.

Jásám, když v YA fantasy najdu něco originálního a haleluja, tady jsem to našla. Dokonce to je i velice dobře pojaté a napsané. Navíc miluju #hatetolove, miluju příšery, miluju Londýn.

Kizuizi
28.10.2022 4 z 5

Nějak se nemohu ovládnout a musím konstatovat, že tohle je prostě boží! Doufala jsem, že se mi bude knížka líbit, ale že mě až tak chytí, to jsem nečekala. A je jenom jedna věc, kterou jí mohu vytknout – a tím je absence dalšího dílu.

Jenom nestvůra má snad všechny lákadla, která může kniha mít – skvělou obálku, Londýn, cestování časem, a taky pár svůdných mladíků (slečny jsou tam taky, nebojte!). A samozřejmě i naprosto boží příběh, který je tak úžasně vymyšlený, že možná nebudete chtít, aby skončil. Milé, vtipné, svižné, ale i napínavé čtení si jistě užijí všichni bez rozdílu věku.

Jane2016
28.10.2022 5 z 5

Nestvůra je božské fantasy. Jelikož nejsem zrovna velký fanda tohoto žánru, tak o to větší důraz bych kladla na předchozí větu. Nejsem nadšenec fantasy, ale Nestvůru jsem přečetla za jeden den. Jen co jsem vstoupila do světa, ve kterém se dá cestovat v čase, kde existují nestvůry, ale naopak i lovci nestvůr, hned jsem si tenhle Svět zamilovala a věděla jsem, že se od příběhu neodtrhnu, dokud nebudu vědět, jak to dopadlo.

Výňatek z knihy: „Svět byl nekonečný. Mohla by skočit kamkoli. Do kterékoli doby. Mohla by vycestovat do regentské éry. Do dob restaurace. Do Římské říše. Mohla by si prohlédnout Pompeje, než budou zničeny.“

Zamilovala jsem se jak do děje, tak i do romantické linky, která mi do celého příběhu neskutečně moc sedla a skutečně jsem se divila, že toto dílo byla autorčina první kniha, protože podle mě moc dobře věděla, co dělá.

Na pokračování tohoto dílu se moc těším a doufám, že druhý díl bude stejně tak dobrý jako díl první.

Kdybych to měla shrnout, poslední fantasy kniha z které jsem byla takhle nadšená byla Smrtka od Neala Shustermana.

Jak jsem psala v předchozích příspěvcích, Svět fantasy mě začíná bavit stále víc a víc a asi bych do svého čtení měla víc zařadit i tyto knihy.

Lutzinka
27.10.2022 3 z 5

Za mě naprosté rozčarování z rozporuplné knihy.
Cestování časem a celkově nestvůří svět je skvělý nápad. Aaron měl fakt potenciál, ale nebyl teda úplně využitý.
Čte se to rychle, ale některé pasáže jsem musela číst dvakrát, abych pochopila co se tím doopravdy myslí, což bylo možná trochu i překladem.
Chování hlavní hrdinky absolutně nedává smysl.
Kdyby se Vám život najednou převrátil naruby, tak byste se přece nespokojili s vysvětlením: "Ano, Joan, jsi nestvůra."
Chtěli byste přece vědět víc, ptali byste se, zjišťovali, jak to funguje, co to obnáší, nešli byste hned spát, ne?
Ona o tom světě nic neví, ale přitom ví ze všech nejlíp, co má kdy dělat a jak?! Bez remcání jí poslouchají úhlavní nepřátelé i lidi, co jsou nestvůrami celý život?! Nechápu...
Všechny zvraty a útěky jsou doslova vycucané z prstu, stejně tak její tajná superschopnost, kterou nutně potřebuje, aby kniha mohla skončit. Jinak je naprosto k ničemu.
Ani jsem nevěřila té "obrovské" love story hrdiny s nestvůrou. Kdyby tam byl alespoň flashback, tak budiž, ale tady je nám řečeno, že se milovali někdy jindy, a prostě to nepůsobí uvěřitelně.
Jsem z toho prostě rozčarovaná, protože je to dobré, a přitom není.

Book_adam_73
24.10.2022 3 z 5

Kniha zaujme krásnou obálkou a po prvních stránkách svou čtivostí a fajn postavami. Magický systém se mi zdál zmatený, ale děj hezky utíkal, a dalo se v něm hezky zorientovat. Měl jsem na knihu bohužel moc velká očekávánó z recenzní v zahraničí, které ae úplně nesplnily. Myslím, že kniha je přůměrná, možná lehce nadprůměrná..
Hodnotím 3/5 a za knihu děkuji Albatrosmedia v rámci spolupráce.

Pedruska01
24.10.2022 5 z 5

Kniha mi padla do oka dlouho předtím, než jsem se dozvěděla, že bude vydaná u nás. Takže si pak asi umíte představit to překvapení a radost, když se to dostalo až k nám do překladu a vydání. Obálka je krásná, hrozně dobře se to četlo, i když to je vyprávěno z pohledu třetí osoby. Vždycky s tím mám trošku problém, než si přivyknu, ale tady jsem nepocítila ani minimální zádrhel. Bylo to neuvěřitelně přirozené. A taky to hrozně rychle uplynulo. Skvělý styl, tempo a celkově popis. Jsem velmi mile překvapena.
Hlavní hrdinka Joan mi padla do oka okamžitě. Měla jsem ji hrozně ráda a musela ji jednoznačně držet palce. Dost jsem to s ní prožívala, to nevědomí, zjišťování, odhalování. Asi chápu, proč toho moc, tedy spíš nic nevěděla, ale mrzelo mě to. Mohlo být tolik věcí jinak. Její linka byla nesmírně zajímavá, ať už co se týče nestvůřího světa, tak i ta romantická. A především, to není vše, co o ní víme. Stále má kolem sebe dost tajemství, na která jsem zvědavá.
Další z hlavních hrdinů, alespoň dle toho, že se objevil jako první byl Nick. Toho kluka jsem si zamilovala skoro hned, jak o něm byla řeč. Byl úžasný a pak přišlo velké bum a překvapení. Spadla mi brada. I když jsem byla trochu v šoku, asi jsem nečekala, že bude tak "chladnokrevný", jenže zdání klame a on mě dostal. Veškerou zmíňku jsem si užívala, i když toho nebylo zase tolik. Bylo mi ho neskutečně líto a nejspíš mi zlomil srdce.
Druhý z hlavních a mužských hrdinů byl Aaron Oliver. Na první pohled namachrovaný, zazobaný fracek z hogo-fogo rodiny. Víc jsem se asi mýlit nemohla. Další z mnoha překvapeních. Získal si mě po pár stránkách, a vlastně zcela ukradl moje srdce. Pro více a hlavně výjimečných hrdinů jich mám vždycky víc. :D Bylo mi ho tak moc líto, tak moc mě dokázal až dojmout, jaký skutečně byl, i to co dokázal cítit. To srdce mi zlomil taky a fakticky jsem zvědavá, co bude dál.
Kriste pane, ten svět byl pro mě tak neskutečně originální a nový. Cestování časem za takovou cenu? Páni. Žádná sranda. Hrozně jsem si to užila, neskutečně mě to překvapilo a ohromně se mi to líbilo. Tak moc mě to bavilo, že jsem knížku nemohla a hlavně nechtěla odložit. Jsem vážně moc nadšená a zvědavá, jaké bude pokračování, protože co si budeme, sice to skončilo jakože "dobré a vyřešené", ale k tomu se to ani omylem neblížilo. Kšandy jsou natažené k prasknutí samou zvědavostí. I když za ten konec chválím, jinak by mě to vystřelilo s papuček. :D Dost jednotlivců má své tajemství a mnohé nebylo vyřčené, odhalené. A to nemluvím ani o samotném příběhu - o tom světě, nestvůřích rodinách. Množství postav, které se příběhem mihly anebo měly menší význam jsem si dokázala taky velmi oblíbit. Nenašla jsem nic, co by mi nějak vadilo, co bych vytkla anebo mě iritovalo. Vůbec.
Bylo to tak báječné, až mi je smutno, že jsem to dočetla a první část skončila. Nemůžu se totiž dočkat dalšího dílu, který, jak jsem již mohla spatřit, má taktéž moc krásnou obálku. Chci se do toho světa, k těm postavám vrátit. Neskutečně mi to sedlo, a to z více důvodů. Akční, přitom až milé a oddechové. Nenudilo to ani jednou větou, naopak, hrozitánsky bavilo. Opravdu krásná, neotřepaná fantasy s jemnou romantickou linkou, která trochu mířila do geometrického tvaru jakože trojúhelníku - což já ale hrozně můžu. :) Jenže tuším, že bude zas všechno jinak. Nedá se nic předvídat a nestále to překvapuje, šokuje. Nikde žádná jistota. Jsem maximálně spokojená. Rozhodně doporučím a rozhodně hodnotím vším, co mám. Těším se na další setkání. Tohle byla paráda. :)

evineckY
21.10.2022 4 z 5

Jenom nestvůra je pro mně překvapení.
Kniha o cestování časem a nenaplněné lásce ( pro mně smutný konec) - jak se to vezme. Na začátku knihy mi nedávalo smysl, když někomu Joan ukradla půl dne života, tak místo aby se vrátila v čase, tak se posunula. Takže mi to připadalo, že sama sebe okradla o čas. Kniha je čtivá, více - méně originální. Ale za smutný konec o hvězdu méně.

Mona-Lisa
21.10.2022 4 z 5

“Napůl člověk, napůl nestvůra. Stála na Prahu-nebyla ani uvnitř, ani venku.”
Tak toto bylo příjemné překvapení!
Když zamířím do YA vod musím mít na paměti mít nadhled a dostatečně přimhouřit oči u nelogických pasáži/rozhodnutí.
A když natrefím na kousek, kdy té nelogičnosti je málo a hltám stránku za stránkou jako tady? To je pak radost.
Představ si svět s našimi zákonitostmi jen s tím rozdílem, že mezi námi žijí Stvůry. Osoby se schopností skákat v čase. Jejich hrůznost spočívá v tom, že ten čas musí ukrást od obyčejných lidí prostřednictvím dotyku na krku.
No a máme tu hlavní 16 letou hrdinku, se kterou zmatení jako ona skočíme do těchto pravidel a ruku v ruce se divíme, co se všechno může a ne.
Popravdě věci postavené na hlavu tu byly, třeba divné rozhodnutí a sympatie k lidem, které by měla chtít zabít…
Nicméně hlavní pro mě je, že jsem pravidla tohoto světa hned vstřebala, smála jsem se, ocenila přiměřenou délku knihy, postavy se nepatlaly v obdobných rozhovorech (u YA obvyklé) a jak jsem dočetla, tak první myšlenka byla: kdy že bude dvojka?

Tenebris_Draco
17.10.2022 4 z 5

Bylo to velmi zajímavé čtení. Líbilo se mi, že to nebylo z pohledu hrdiny, ale naopak příšery.
Hlavně se mi líbilo cestování časem a samotný Londýn. Už tak je toto město samo o sobě okouzlující, ale tady jsem se do něj zamilovala více.
Jinak mě kapku zklamal ten konec. Ano, chápu, že to po tom závěru, před epilogem, nelze napsat jinak. Jenžeeee, já chci a potřebuji víc!
Hlavně potřebuji Aarona. Takové mé zlatíčko!
Doufám, že bude i v dalších dílech.

KájaKoxík
17.10.2022 5 z 5

Hodnocení píši bezprostředně po dočtení a na rty se mi dere jen něco jako: Cože? To je jako konec? Proč? Ale nemohu dát jinak než 5 z 5.

Moc se mi líbí, že čtenář může svět nestvůr poznávat spolu s hlavní hrdinkou. Koncept cestování časem je také super. Děj pěkně plyne a díky originálnímu prostředí a z něho plynoucích zvratů jsem se od knihy utrhávala jen těžko.
Nesnáším otevřené konce, ale i když v tomto případě se kniha tváří, že je to všechno, doufám, že není. Upřímně nevím, kde berou ostatní tu jistotu, že bude nějaké pokračování. Pokud bude, tak to chci naprosto jistě přečíst. Snad bych se konečně dozvěděla odpovědi na otázky, které vytvořit ten strhující závěr. Epilog v tomto případě neřeší nic, jen další otázky přidává.

zaandulee
16.10.2022 5 z 5

Zajímavý námět - nestvůry, které umějí cestovat v čase + romantická linka s náběhem na milostný trojúhelník. Musím říct, že jsem měla docela očekávání, jelikož jsem na knihu viděla jen samé dobré recenze a rozhodně mě nezklamala. Četla se až neuvěřitelně rychle, přišlo mi že jsem sotva začala a najednou jsem za půlkou.

Hlavní hrdinka mi byla docela sympatická, Ruth mě taky bavila, ale nejvíc jsem si (samozřejmě) zamilovala Aarona. Nick mi prostě moc nesedl, nevytvořila jsem si k němu žádné pouto.

Jsem zvědavá, jak bude série pokračovat, jakým směrem půjde romantická linka, jaké další překážky a katastrofy budou muset hrdinové (haha vlastně nestvůry) překonat a napravit.

Je to prostě vzrůšo, určitě doporučuji. :)

Iva095
14.10.2022 5 z 5

Jedenáctý humbook tip. Příběh byl skvělí. Nebyl vůbec žádný problém se začíst. Do děje jsem se ponořila hned od první kapitoly a nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Moc se těším na pokračování. Doufám, že bude minimálně tak dobrý jako první díl.

Njangu
10.10.2022 5 z 5

Příběh byl napsaný hodně poutavě. Začetla jsem se do něj od první stránky. Po dlouhé době to byla knížka, která mě opravdu chytla. A ten neobvyklý konec - takový zvrat jsem opravdu nečekala.

Vzhledem k tomu, že to byla první spisovatelčina knížka, ty další už budou jen a jen lepší ;) Už teď se na nové příběhy těším a doufám, že budou vykreslenější, hlubší a ještě mnohem zajímavější. Předpokládám, že autorka má další nápady v rukávu.

lena.o.knihach
10.10.2022 4 z 5

Šestnáctiletá Joan tráví léto u babičky. Každý den se těší do práce (a to nejen proto, že ji baví), ale protože to znamená i čas strávený s Nickem, do kterého je zakoukaná. Ovšem, v případě Joan nebude nikdy nic úplně jednoduché. Zjistí totiž, že je nestvůra.

Velmi mě překvapilo, jak má autorka vymyšlené cestování časem. Je to originální, protože se tak Joan stává částečně i zápornou hrdinkou.
I když jsem se do knihy ihned začetla a moc mě bavila, hlavní mužské postavy mi připadaly trochu odfláknuté. Chtěla jsem více pocitů a větší hloubku. Takhle ani nemůžu říct, komu jsem v milostném trojúhelníku fandila víc.

Příběh se odehrává v Londýně a děje se toho fakt šíleně moc! Nudit se rozhodně nebudete a na konci si Vanessa Len připravila šokující zvrat, po kterém se budete chtít co nejdříve pustit do pokračování.

#spoluprace @albatrosmedia

M.C.SMITH
07.10.2022 5 z 5

Tahle kniha mi neskutečně sedla. Bylo to perfektní čtení, plno akce, napětí a zajímavých zvratů. Konec byl napsán naprosto dokonale a mne při čtení padla brada.
Hodně jsem si oblíbila Aarona.
Každá postava měla svůj charakter, který byl dobře vykreslený a vše do sebe krásně zapadalo.
Jsem naprosto spokojená. Tohle bylo libové čtení, ze kterého jsem nadšená.
Mohu všem jen doporučit.

DreamerX9
05.10.2022 3 z 5

Někdy čtete 500 stran a žádný extra děj, nic a tady je něco kolem 400 stran a páni tolik co se toho stalo! Kniha měla od začátku skutečně bohatý děj, byla vtipná napínavá i měla nápad a ačkoliv je pro mladší čtenáře celkem mě bavila. Byla tedy místy zdlouhavá a přehlcená některými informacemi i postavami ale styl nebyl vůbec spatny ba naopak čtivý. Hlavní hrdinka mi až tak nesedla avšak musím podotknout že ke konci se rozhodla správně a když si ujasnila za jaký tým kope už to fungovalo. Za mě přiměřené podzimní čtení :)
"Jsi mrtví"
"A nejsme snad všichni? Někde v časové ose"

nela3812
05.10.2022 4 z 5

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji @humbook (#humbookblogeri)

Další fantasy z prostředí Londýna? Měla jsem jisté pochybnosti, nicméně i přesto jsem si knihu od začátku do konce užila a doslova jsem jí hltala každou volnou chvilku. Autorka dokáže čtenáře (na první dobrou) skvěle vtáhnout do děje a prostředí.

Příběh má propracovanou zápletku, do které zasahuje cestování časem. Krásný prvek, promyšlený do detailů, ale některé aspekty cestování bohužel nebyli dostatečně osvětleny. Hlavní hrdinka se v průběhu příběhu učí poznávat své schopnosti a je velmi sympatické, že neumí všechno hned.

Velké plus také za kladnou postavu se zápornými schopnostmi. Oproti jiným čistě kladným či záporným postavám to byla příjemná změna. Bavilo mě, jak postupně s hlavní hrdinkou přicházíme na to, jak velkou odpovědnost taková moc přináší a že nic není zadarmo. Myslím však, že se autorka mohla trochu více ponořit do pocitů. Měla jsem pocit, že jsme kolem toho jen proběhli a ani se nezastavili.

Konec se původně zdál jako jedno velké klišé, ale autorka mi naprosto vyrazila dech, když to celé ještě několik málo stran před koncem, úplně otočila. Díky bohu za to, příběhu tento konec sedl jak prdel na hrnec, v životě také stále nesvítí jen slunce.

Až na některé detaily musím hodnotit ve skrze pozitivně. Dávám proto 4/5⭐️. Tento #humbooktip se skutečně povedl.

Akléda_
03.10.2022 4 z 5

Musím přiznat, že jsem neměla v plánu se do knížky pouštět. Když jsem ale viděla že byla označena jako HumbookTip, řekla jsem si, že jí dám šanci, jelikož mám s ostatními přečtenými knížkami s tímto označením z většiny dobré zkušenosti. A jsem ráda že jsem jí tu šanci dala, tohle jsem si totiž moc užila. Ač jsem se bála prostředí Londýna, jelikož ho úplně nevyhledávám, tak to byla jedna z těch nejlepších věcí. To prostředí, ta temná atmosféra a možnost vidět Londýn ve více časových linkách bylo prostě úžasné. Navíc je celé cestování časem dost originální a co oceňuji ještě víc - je vidět že nad tím autorka přemýšlela a má to promyšlené i do detailů. Joan jako hlavní hrdinka byla taky super, nebyla to jedna z těch, která poprvé skočí časem a hned všechno umí, sama se to učila a my spolu s ní. To se mi moc líbilo. Navíc se dost pere s pocitem že je nestvůra a příčí se jí to, což mi taky přišlo sympatické. Romantická libka byla fajn, ale ani jeden z love interestů mi nepřišel tak extra super. Jako postavy jsem si ale kluky oblíbila a bavili mě, jen jsem doufala v lepší chemii mezi nimi a Joan. Na konci se sice dočkáme velkého zvratu, ale doufala jsem ještě v něco víc. Ohromilo mě to, ale zase mi úplně nespadla brada. V knížce se našly i vtipné momenty a navíc se to celé neskutečně rychle četlo. I přes to, že má knížka dlouhé kapitoly je to svižné a já se k příběhu chtěla vracet, slupla jdem ho za dva dny. Navíc jsem nadšená z toho, že i když je knížka prvním dílem série tak nekončí úplně otevřeně, takže čekání na další díly nebude takový pain. Já jsem byla moc spokojená a rozhodně bych knížku mohla doporučit.
#spoluprace #humbookblogeri

michaelevavrin
03.10.2022 4 z 5

Jedenáctý HumbookTip je tady!
Celý příběh má obrovsky rychlý spád hned od samého začátku. Už na 70. stráně jsem měla pocit, že čtu vyvrcholení celého příběhu - tolik akce tam bylo. Hodně mě bavil taky svět, ve kterém se děj odehrává. Dnešní Londýn a Londýn z 90. let autorka vykreslila skvěle. A do toho pak zasadila promyšlený svět nestvůr spolu s hlavní hrdinkou (ta ale není úplně hrdinka), které kradou a ukrajují lidem čas z jejich života. A to by bylo, aby se nenašel někdo, komu se tenhle nestvůří způsob cestování časem nelíbil. Samozřejmě je ten někdo člověk, ale ještě ke všemu je to crush hlavní hrdinky... Na drama je zaděláno :)
Od pěti hvězdičkového hodnocení mě nakonec odradila druhá polovina knihy. Tempo bylo pořád zběsilé a přišlo mi, že kvůli tomu nebyl čas na nějaké podrobnější vysvětlování. Zároveň mě trochu štvalo, jak moc šlo všechno hlavní hrdince od ruky. Vanessa Len ji mohla taky nechat párkrát zaškobrtnout, od novopečené nestvůry by se to dalo očekávat...
To ale nemění nic na tom, že vám tuhle knihu doporučuju! Pokud máte rádi paralelní světy, hodně akce a trochu romantiky, tohle se vám bude líbit!