Dokonalý nůž

Dokonalý nůž je druhým ze tří románů, které začínají Světly Severu. Tento příběh se odehrává v několika vesmírech: vesmíru Světel Severu, který je jako náš, ale v mnoha směrech odlišný, vesmíru, který známe, a třetím vesmíru, který se od našeho liší zase v jiných ohledech. Když zmizí Lyřin kamarád Roger, rozhodne se tato nespoutaná a bojovná dvanáctiletá dívka spolu se svým daemonem Pantalaimonem, že musí chlapce za každou cenu najít. Následující události ji přivádí do drsné mrazivé nádhery Severu, kde ledovému království vládnou medvědi v pancířích a zmrzlým nebem létají čarodějné královny – a kde tým vědců provádí experimenty, které jsou příliš hrozné, než aby se o nich dalo mluvit. Lyra prožívá podivné hrůzy, aby nakonec zjistila, že na ni čeká něco mnohem nebezpečnějšího – něco, co může mít důsledky, jež zasahují až za Světla severu… Willovi je dvanáct let a právě zabil muže. Teď se musí postarat sám o sebe. Rozhoduje se pro útěk, při kterém se chce pokusit odhalit pravdu o zmizení svého otce. Pak Will projde oknem v prostoru do jiného světa a nachází společnost – podivnou, divokou malou dívku, která se jmenuje Lyra. Stejně jako Will má Lyra poslání, které chce uskutečnit za každou cenu. Ale svět Citagazze je podivné a znepokojivé místo. Ulicemi se plíží smrtící, duši pohlcující Přízraky, zatímco vysoko nad zemí zní mávání křídel vzdálených andělů. A v záhadné Torre degli Angeli se skrývá nejdůležitější tajemství Cittagazze – předmět, pro který by zabíjeli lidé z mnoha světů…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/45_/45276/dokonaly-nuz-45276.jpg 4.3544

Jeho temné esence / Temné hmoty (2.)

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Classic

The Subtle Knife (1997)

Kniha Dokonalý nůž

Medasek

Úžasná kniha. Will se stává mou oblíbenou postavou této knižní série.

tanuki

Už ne tolik dějově nahuštěné jako první díl. První polovinu si autor pouze připravuje půdu na to, co se má strhnout dále. A je to příprava víceméně konverzační. Kniha získává zřetelnější proticírkevní nádech, protože se dostatečně jasně ozřejmí, o co se vlastně hraje, k čemu se schyluje a že to není žádná maličkost. Asi už na mě bylo těch nadpřirozených postav trochu moc...divoženky, fantomové, andělové a jakési další neidentifikovatelné potvory létající. Až když se na scéně konečně objeví nůž, tak příběh dostává patřičný spád, na který jsme uvykli v prvním díle. Nitky se pomalu začínají spojovat a proplétat. Všichni, kdo jsou k něčemu předurčeni, se dostávají tam, kam patří. Ovšem za cenu bolesti, obětí a utrpení. Teď jen, jak to celé dopadne. :o)

str. 52: "...řeknu vám, komu se musíme postavit: Magisteriu a církvi. Protože od svého vzniku se obě instituce pokoušejí potlačit a přizpůsobit svým zájmům všechno přirozené. A co nemohou přizpůsobit, toho se zbaví. Vy, sestry, znáte jen sever – já zcestovala i jižní země. I tam jsou církve, které mrzačí děti, jako to prováděli v Bolvangaru – ne stejným způsobem, ale zrovna tak děsivě, to mi věřte. Mrzačí jim pohlavní orgány, chlapcům i děvčatům, uřezávají je nožem, aby pak nic necítili. A tohle prosím dělá církev, protože každé církvi jde o totéž: ovládnout, zničit a vyhladit všechno, co je příjemné. Takže jestli dojde k válce a na jedné straně bude stát ona, musíme se semknout proti ní, i kdybychom se měli spojit kdoví s kým."

Yustina

Kniha se mi líbila..

nefernefer

I tento díl je napsán tak poutavě, že jsem ho přečetla za jednu neděli. Přestože to rozhodně není žádná idylická procházka. Jak už jsem psala u prvního dílu - opravdu to není kniha pro děti. A kdo si myslí, že je, tak ji vůbec nepochopil. Příběh je sice prosycen zdánlivě pohádkovými bytostmi, ale svou krutostí se všem pohádkám vymyká a svým poselstvím také. Rozhodně by ho neměli číst ti, kdo se považují za skutečně věřící. Tato trilogie je totiž jednou velkou obžalobou církve i samotného Nejvyššího, jež nekompromisně viní z toho, že jejich jménem jsou páchána ta největší zvěrstva ve všech světech, kterých jsou miliony a které existují paralelně vedle sebe, aniž by o sobě měly tušení. V prvním díle však byla porušena hranice, která tyto světy dělila, a na mnoha místech se otevřely průchody, jimiž lze proniknout. Rovnováha byla narušena, mění se podnebí, světy jsou vystaveny přírodním katastrofám i nájezdům bytostí, které byly dosud uvězněny a nyní jsou volné. A za vším stojí boj církve proti prvotnímu hříchu.
Neskutečně propracovaná vize různých civilizací, bytostí, kultur. Velmi originální představa o Bohu a andělech. Jejich existenci, zrození. A navíc úžasně čtivě napsané. To je kombinace, která si nezaslouží méně než plný počet hvězd. Jsem napnutá k prasknutí. Pouštím se do poslední části a vůbec netuším, co si pro mě autor připravil. Doufám jen, že závěr nezklame. :o)

KlariN

Vynikající pokračování Zlatého kompasu. Fantastická literatura žánrem, obsahem i formou. Pullman jest jedním z nezpochybnitelných králů angloamerické literární noblesy.

vodovodnice
20.09.2018

Těch fantasy knížek, které jsem četla a naprosto mne uchvátily, je hrozně málo, nevím, jestli je to blbým překladem, autorem nebo mnou, že mi dost fantasy knížek nesedne. Ale tato série mne tak vtáhla do děje, že jsem měla problém knížku odložit a normálně fungovat, dokud jsem knížku nedočetla.
Myslím, že je to hodně zásluhou skvělého překladatele, který to dílo nezkazil svým překladem a ještě to přeložil tak skvěle.
Tohle jsou vzácné kousky fantasy knih, které mi zpříjemnili život na základce, kde jsem to v kolektivu spolužáků měla hodně těžké.

Vikk
11.09.2018

Dokonalé, úžasně propracované a dojemné. Na konci jsem brečela jak želva. Kdo má rád fantasy, nebude zklamán.

Denisa153
30.07.2018

Výborný příběh, hozně se mi líbí nápad různých světů.