Temné hmoty

Temné hmoty https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77700/bmid_temne-hmoty-LHG-77700.jpg 4 83 10

Vydavateľstvo Ikar po prvý raz predstavuje slovenskému čitateľovi súborné vydanie Pullmanovej fantasy ságy pod názvom Temné hmoty. Svetoznáma trilógia, ktorá pozostáva z kníh Zlatý kompas, Magický nôž a Jantárový ďalekohľad, získala významné ocenenia, predovšetkým cenu Nibbie a Whitbreadovu cenu za najlepšiu britskú knihu roka.

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Ikar (SK)

His Dark Materials , 2005

Deia
11.07.2022 5 z 5

Túto knihu som čítala mnohokrát, ale naposledy snáď pred desiatimi rokmi. Ale odkedy vyšiel seriál (ktorý sa mi páči), tak som pociťovala túžbu prečítať si túto úchvatnú trilógiu znova. A konečne som sa k tomu dostala. Síce som sa bála, že ako dospelej sa mi to už až tak páčiť nebude, tak opak je pravdou a užívala som si každú stranu. Samozrejme, nejaké nedokonalosti by som našla, napríklad správanie Lyry mi občas už neprišlo tak super, hlavne jej vymýšľanie, ale na druhú stranu je úžasné vidieť, ako dospela a ako sa počas svojej púte vyvinula. Takisto s koncom mám stále trochu problém, nejak mi to zakončenie nesedí. Ale toto všetko sú v podstate len drobnosti. Všetky tri knihy sú napínavé, dobrodružné, spočiatku sa to síce javí ako príbeh pre deti, ale je tam načatých veľmi veľa vážnych tém a určite aj dospelí si tento príbeh vedia vychutnať (ja určite). Je tam obrovské množstvo skvelých postáv, či už samotná Lyra alebo Will, ktorý sa k nej pridá v druhej knihe, ale aj kopa ďalších – od rozprávajúceho medveďa Ioreka až po drobný národ lietajúci na vážkach. Nájdeme tu aj skvelých záporákov na čele s pani Coulterovou, Lyrinou matkou, veľmi ambicióznou ženou, ktorá pracuje pre cirkevnú inštitúciu. A takto by som mohla pokračovať donekonečna. Samotný príbeh, jeho košatosť, celé to poňatie, to je naozaj niečo úžasné. Som veľmi rada, že sa ku mne kedysi táto trilógia dostala, myslím, že môžem povedať, že dosť ovplyvnila moju predstavivosť a v istom zmysle aj vnímanie sveta. A som veľmi rada, že som si ju prečítala znova.

KnihomolkaAnna
10.05.2020

Tato trilogie mě opravdu bavila. Zlatý kompas mě okamžitě vtáhnul a hned jsem se pustila do dalšího dílu. Philip Pullman prostě umí psát. Měla jsem nádherné pocity a Lyra je super holka. Pro ty, kteří tyto knihy ještě nečetli, určitě si přečtěte. Pusťte se i do Knihy Prachu, téže od pana Pullmana.

Annkag
22.07.2017 5 z 5

Prvá čast knihy vás naozaj presvedčí o tom že je určená detom ale pri čítaní Magického noža sa opriete do kresla a poviete si ,,A kurna.toto nebudem čitat detom pred spaním!,,
Inak je to strašne nádherná a dojímavá knižka.Miestami som si poplakala,miestami som sa bála pohnút z miesta a miestami som sa smiala akoby tu všetci sedeli predo mnou a hovorili my čoi všetko prežili počas víkendu.
Vrelo odporúčam všetkým milovníkom Fantasy....

Muhibbis
29.06.2017 5 z 5

Na túto knihu som bola svojho času príliš mladá. Hoci sa o nej hovorí ako o detskej, podľa mňa je to čísté Young Adult - trinásťročné decko ju jednoducho nemôže pochopiť. Dokonca obsahuje aj love story (pri ktorom moje trinásťročné ja pocítilo plnou silou, že tak ako hlavná hrdinka, aj ono je už vlastne v puberte, čo znamenalo, že psychický efekt bol o to silnejší) A v rámci žánru je to ozajstná pecka. Dramatická, hlboká, inšpirovaná jedným z najväčších diel barokovej literatúry a plná fantázie! Prisahám, na konci som naozaj plakala. Vážení, odhoďte tie Mary Sue zamorené dystopické pliagy, to, čo snažiac sa vyrovnať so svojou pubertou hľadáte, je táto séria...

DivnýJanko
20.10.2015

vôbec nie jednoduchá /aj keď sa tak môže javiť...spomeňme len taký totemizmus... ;) / multidimenzionálna kniha, viacvrstvová, nie len s jedným odkazom, vrelo odporúčam

soltera
11.01.2015 5 z 5

Je to môj prvý fantasy román a som príjemne prekvapená, lebo to bolo veľmi zaujímavé čítanie. Ani na chvíľu som sa nenudila. Rozhodne to nie je čítanie pre deti, lebo by väčšine nerozumeli a to nepodceňujem dnešné deti vychované na nete a počítačových hrách. Nie je to vhodné čítanie , ako to vidieť aj z niektorých komentárov, ani pre čitateľa bez fantázie a schopnosti chápať mystické, duchovné, náboženské, vedecké, fantazijné...svety. Obdivujem autora pre jeho neobyčajnú hlbku (neviem ako inak to napísať) fantázie. Dostali ma neskutočne múdre a charakterné deti, pracujúce medvede, láskyplné harpie, neúnavné bosorky, múdri a verní démoni-duše, ale aj neustále sa nevzdávajúce zlo, ktoré pretrvá veky, svety a stále sa znovu objaví. Každý z množstva "svetov" i jeho obyvateľov bol zaujímavý a jedinečný. Keďže tu vítazilo dobro nad zlom, nepochopila som celkom koniec, kde dobro a obetavosť neboli odmenené. Ešte by som doporučila zaobstarať si radšej jednotlivé knihy zvlášť, lebo čítať tú obrovskú knihu, ktorú vydal IKAR je skutočne fyzicky unavujúce :) Taktiež český názov (Jeho temné esence) mi dáva väčší význam ako slovenský.
Doporučujem a teším sa na ďalšie knihy B.P.

adorjas
24.09.2014 5 z 5

Ak by táto stránka bola podobná najznámejšej sociálnej sieti, tak by tu svietil odo mňa JEDEN VEĽKÝ LIKE! :) Odporúčam, naozaj vydarené fantasy dielo.

zemon
04.12.2013 5 z 5

Dokonalé, neviem čo viac povedať. Čítal som ju hádam pred piatimi rokmi a stále sa občas pristihnem ako rozmýšľam nad cestami hlavných hrdinov.

Mako123123
01.08.2013 4 z 5

Jedna z tých najpodarenejších fantasy ság. Lubila sa mi tam tá hrúbka zvezku ale i to gradovanie deja ako postupne prechádzali vesmírmi- svetmi. Film -zlatý kompas bol však v porovnaní s 1. knižkou omnoho slabší.

knihomilka
08.05.2013 5 z 5

Najlepšie, najkrajšie, najúžasnejšie, najfascinujúcejšie fantasy, aké som kedy čítala! Nezabudnuteľné! Úchvatné! Dokonalosť sama s hlbokým ponorom do oblasti duchovna. Skvele premyslený príbeh do najmenších detailov, originálnosť nápadov, napätie, čarovná atmosféra, núti zamyslieť sa a niečo pozitívne si do toho svojho života z tohto príbehu odniesť.

Philip Pullman
britská, 1946