Jedlová samota

Jedlová samota https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78207/bmid_jedlova-samota-4qd-78207.jpg 4 178 55

Podtitul: Detektivní příběh podle skutečné události Baladický, místy až hororově laděný kriminální příběh podle skutečné události. Námětem pro zdařilý literární debut se autorce stal skutečný případ z počátku 50. let, kdy došlo k surovému vyvraždění obyvatel selské chalupy kdesi na německém venkově. Neznámý vrah tehdy ubil krumpáčem celou rodinu, včetně děvečky a dvou malých dětí. Tragický příběh předkládá autorka čtenáři postupně, s výborně gradovaným napětím a pomocí mnoha střídajících se vypravěčů, respektive ústředních osob. Těmi jsou oběti vraždy, sousedé a chvílemi dokonce sám vrah, jehož identitu zprvu neznáme, postupně se nám ale odkrývá. Právě tak se čtenář postupně seznamuje s motivem a pozadím jeho činu a s celým chmurným příběhem podivínské, uzavřené selské rodiny.... celý text

Nuttelka
31.10.2021 5 z 5

Skvělé zpracování audioknihy, celou dobu jsem měla mrazení v zádech. Hudba, interpreti, námět dle skutečné události... vše na výbornou a doporučuji všemi deseti!
(Audiokniha)

renefer
28.10.2021 5 z 5

Tak to mělo grády. Určitě doporučuji jako audio, člověku z té atmosféry úplně běhá mráz po zádech.

DK197
09.08.2021 4 z 5

AUDIOKNIHA: Tento audiopočin je velice kvalitně zpracován, co do hudby, tak do protagonistů. Jsou skvěle vybraní a odvádějí brilantní práci. Vdechli postavám život. Celé to zpracování. Zaujme vás drsný příběh a roste ve vás napětí, jak to celé dopadne... Párkrát mě i zamrazilo v zádech. Tohle nemůžu jinak, než doporučit. Zajímalo by mě, jestli se autorka trefila a vrah v knížce se shoduje s tím skutečným. Ale to už se nejspíš nikdy nedozvíme... O hvězdičku míň jen za závěr. Celé to podání ve mě budovalo tak silné napětí a očekávání, že jsem počítala s brilantním, dechberoucím zakončením, kde to celé vyvrcholí. A ono přišlo nemastné, neslané oznámení. To mě trochu zklamalo. Tak moc, že to ovlivnilo hodnocení jinak výborné práce.

Vesmich
04.05.2021 5 z 5

(SPOILER) Takže především ta děvečka, to je teda pech. První den v práci a hned takový den blbec . Pan statkář je zgruntu sympaťák a jeho žena přímo aspiruje na svatořečení, až na to, že se umí nejvíc dívat jinam. Potom ještě dcera, ta je maximálně adaptabilní a proto má dvě děti. Vražedná zbraň je taky speciální. Vesnice se celá modlí a bojí a klevetí a všechno dobře ví. Sečteno, podtrženo - v tak úsporném formátu, tak strohým způsobem vyjádřit všechno, to tedy klobouk dolů. Pecka!

maximus13
04.05.2021 2 z 5

Příběh je podle pravdy, takže se tato krátká kniha zabývá spíše mentalitou a vzájemnými vztahy osob na malém venkově. Závěr není díky tomu, že se jedná o knihu faktu žádný bombastický z čeho by vás porazilo. Prostě malá zaprděná dědina. Avšak zpracování audioknihy bylo vynikající.

Isew
28.03.2021 3 z 5

Pamatuji počátky Audiostory. Sleduji je od nesmělých krůčků až k této naprosté lahůdce. Smekám před provedením, protože se může směle měřit s nejlepšími rozhlasovými hrami z dílny Českého rozhlasu. Skvělé herecké výkony i vhodně zvolená hudba. To vše pomohlo přivést v život ne příliš hezký příběh z počátku 50. let v Německu. Studie toho, jak jeden psychopatický, nedotknutelný muž (hospodář), dokáže zničit osud celé rodiny. Postupně gradované napětí by se dalo krájet.

ujira
17.01.2021 5 z 5

Audioverze se mi velmi líbíla, celkové zarámování hudbou a doprovodnými modlitbami podtrhuje truchlivost místa a události. Líčení události jednotlivými postavami dodává tajuplnosti až mystičnosti vyprávění, které posléze vede k odhalení vraha.

Janule809
01.11.2020 5 z 5

Audio naprosto úžasné

Jana283
01.10.2020 4 z 5

Svižně napsané, dobře se čte. Knížka ne jeden večer, kdy se vám nechce číst nic komplikovaného...

evelýny
17.08.2020 5 z 5

Jedlová samota je opředena sítí domněnek, zahalena pláštěm tajemství a strachu.
Brutální krvavý zločin, vrah však chybí.
Nad Jedlovou samotou se vznáší stín černých lovců.
Fantazie německé spisovatelky nám nabídne rekonstrukci činu, její smysl pro dramatizaci duši čtenáře udržuje v neustálém napětí,
A pak přijde konec..

Pane, uslyš nás...
Pane, vyslyš nás...
Pane, smiluj se
Kriste, smiluj se
Pane, smiluj se nad námi
Kriste, smiluj se nad námi
Pane, vyslyš mou modlitbu a nech můj hlas dojít k tobě
Amen

P.S.: Černí lovci číhají na každého z nás...
P.P.S.: Audiokniha je luxusní záležitost.

ddkk
27.07.2020 4 z 5

Nechala jsem se inspirovat svými oblíbenými a také jsem si poslechla dramatizaci této nepříliš rozsáhlé knihy. A dobře jsem udělala. Nejsem si totiž jistá, jak by se mi líbila její psaná podoba.
Autorka skvěle používá formu "svědectví" jednotlivých aktérů, nechá promlouvat různorodé svědky, popřává sluchu dospělým i dětem, seriózním sousedům i místním klepnám. Postupně se před námi rozvíjí drama rodiny, které vyvrcholí krvavým běsněním neznámého vraha... a to je právě kámen úrazu. Poslední kapitoly vyprávění pak odhalují domnělého vraha i jeho motivaci, na můj vkus příliš exaktně a navíc v rozporu se skutečným případem. Nu, proč ne...Nicméně, u mne za čtyři a doporučuji.

trudoš
25.07.2020 4 z 5

Mé prvotní dojmy z Jedlové samoty byly veskrze pozitivní. Na sto dvaceti stranách je řečeno vše – vyobrazení odlehlého vesnického stavení; představení jednotlivých figur dramatu skrze výpovědi různorodých svědků; popis nesmírně krutého zločinu. Ta zrůdnost přitom nespočívá ve vraždách samých, ale jejich zdánlivé nepochopitelnosti. V tomhle ohledu Andrea Maria Schenkelová boduje na plné čáře, protože každý ze sousedů vykresluje oběti jinak a jak už to tak na vesnici bývá, domněnky se často rozcházejí s realitou. Potud za pět hvězd.
Jenže čím více jsem si nechával příběh rozležet v hlavě, tím více mi vadila autorčina potřeba všechno na konci vysvětlit, čímž se odklání od skutečného případu z roku 1922, jímž se nechala inspirovat. Ony se pak všechny ty výpovědi vlastně stávají zbytečnými, protože pouze kalí vodu a spíše nechávají promlouvat lidskou hloupost, než by nějak pomohly ve vyšetřování. Po formální stránce ale povedeně depresivní čtení a žárová ocenění jsou rozhodně zasloužená.

čika
10.06.2020 4 z 5

Posobiva, dobre spracovana audiokniha, samotna zapletka nie je prevratna, ale ten fajt, ze ide o skutocny pribeh.... Super pocin

Metla
23.02.2020 4 z 5

Německo, krátce po válce, zločin na odlehlém statku. Těžko napsat něco víc, aniž bych riskovala spoilery - novela stojí a padá s postupným odhalováním detailů o událostech na Jedlové samotě. Co si budeme nalhávat, ten tragický příběh není vůbec originální, najdeme zde obvyklé hříchy, provázející lidstvo snad celou jeho historií. Ovšem reálný základ případu společně s neotřelým způsobem, jakým autorka podávala informace, měl devastující účinek na mou náladu: přepadl mě smutek a mráz mi vytrvale cupital po zádech. Není to jen zásluha umu paní spisovatelky.

Původně jsem „Jedlovou samotu“ chtěla číst, ale při nakouknutí do komentářů jsem stále zakopávala o chválu audioverze, tudíž jsem neodolala... a děkuji!
Vážně hluboká, uctivá poklona pro ty, kteří se na nahrávce podíleli: každý svědek měl svůj hlas (odpovídajícího pohlaví + věku) a výpovědi obsahovaly přesně ty emoce, jaké se k danému charakteru i právě pronášeným větám dokonale hodily. Všemožné štkaní a zajíkání v řeči přitom vždy znělo přirozeně, bez přehrávání či nadměrného patosu. Z devatenácti předčítajících bych snad jen jednou řekla „průměr, holka, příliš umělé“ - a ne, výhrada se netýká osmileté Betty, tam roztomile snaživý přednes děvčátka seděl. Hudební a zvukový doprovod mě často ruší, v tomto případě celou knihu patřičně atmosféricky podbarvoval: zavrzání dveří, bučení krávy či štěkot psa v dálce, fakt dobré. Za geniální považuji nápad s použitím psacího stroje k oddělování kapitol, posluchač se tak plynule přenášel z odlehlé usedlosti na policejní stanici.

„Jedlové samotě“ je vytýkána stručnost, já však uznale zvedám palce: autorka na malém prostoru dokázala říct vše, co bylo třeba, žádné zbytečné nafukování. Klidně bych jí odpustila, kdyby nechala zločin nevyřešený, jak tomu bylo ve skutečnosti (Hinterkaifeck 1922, kdyby si někdo chtěl vyhledat fakta - doporučuji až dodatečně). 75-80% Za skvělé zpracování audioknihy mám cukání přidat pátou hvězdu.

Kerberos
08.02.2020 4 z 5

Tragický příběh,poslouchala jsem audioknihu,hodně postav,každý popisuje událost ze svého pohledu,zajímavé.

kasavubu
14.11.2019 4 z 5

Hodnotím knihu a ne audionahrávku. Vůbec to nebylo špatné. Moc se mi líbila zápletka a způsob zpracování formou výpovědí osob, které se jednotlivě k tragédii vyjadřovaly. Knize by ale určitě prospělo, kdyby byla delší a více rozvedená. Pak by neměla chybu.

alva1
20.10.2019 4 z 5

Poslouchala jsem audioknihu. Připadala jsem si jako v divadle, výkon herců skvělý, hudba vytvářela ponurou až mrazivou atmosféru. Tak jak to mám u audioknih ráda. Prostě zážitek. Tak a teď to ale... Kdybych knihu četla, myslím, že by mě nezaujala. Sám příběh na mě nezapůsobil.

Nickky
22.09.2019 3 z 5

Jedlovou samotu jsem poslouchala ve formě audioknihy a je to případ toho, kdy provedení převáží nad obsahem. Příběh hodnotím průměrně, ale audioknize bych neváhala udělit plný počet.
Dramatizace v podobě devatenácti interpretů dodala všemu na autentičnosti a chvílemi mě až mrazilo v zádech, když jsem večer poslouchala audioknihu se zavřenýma očima. Dílo je doplněno působivým hudebním podkresem a nezaměnitelným klapáním psacího stroje oddělujícím jednotlivé pasáže. Rozhodně doporučuji k poslechu.

Pawlisman
14.09.2019 3 z 5

Jen audiokniha - trošku moderní a ženské zpracování Chladnokrevně od Capota? Žádná převratná událost, neublíží, nenadchne.

Shricamel
11.09.2019 3 z 5

Kniha je na motivy skutečného případu z roku 1922 a ne z 50. let...