Jeden den

Jeden den https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/67765/bmid_jeden-den-mTO-67765.png 4 932 217

„Přátelství je někdy míň než láska“ Představte si, že někdy během střední školy potkáte člověka, který vám tak přiroste k srdci, že už ho nikdy nedostanete z hlavy. Chodit spolu ale nezačnete. Přesně to je případ Dextera a Emmy, kteří jsou přátelé už dvacet let – od osmaosmdesátého se setkávají vždy po roce. Je samozřejmě jen otázka času – i když nepřiměřeně dlouhého – než se z takového vztahu vyklube něco víc, než jen návštěva muzea a výroční večeře. Úspěšný román ze současné Anglie vypráví příběh o tom, že skutečné přátelství mezi mužem a ženou není možné, a musí buď skončit, anebo se proměnit v něco jiného, a také o tom, že si ty nejzákladnější věci uvědomíme, až když je pozdě. Vtipně napsaný příběh, ale skrývá nejen úsměvné a citlivě napsané sondy do lidských citů. Vztah, který přešel od náhodné známosti na jednu noc po věrné i nevěrné přátelství až k hluboké lásce a krátkému manželství jakoby mimochodem pod komickým nátěrem ukazuje změny zvyků, mravů a politiky v Británii posledních dvaceti let. Hlavním tématem příběhu se více než klasická \"lovestory\" stávají pocity osamělosti a hloubka rozporu mezi mladickou nesmiřitelností a kompromisy, které jsme nakonec schopni tolerovat.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

One Day , 2009

Iwets
02.04.2016 4 z 5

Moc povedený a nepřeslazený román, který mě i ke konci dojal. Líbilo se mi jak autor popisuje situace hodně realisticky. Přece jenom to jejich neustálé míjení, dopisy, které jen napsali a neodeslali, věci, které si tolik let nedokázali říct - trošku klišé, a proto ubírám tu jednu hvězdu, ale stále je to velmi dobrá kniha!

misbyxo
31.03.2016 4 z 5

Skvělá, skvělá, skvělá knížka. Chtěla jsem si jí přečíst už dost dlouho, a všude jsem slyšela samou chválu a musím říct že nezklamala. Líbil se mi nápad psaní toho že je to napsaný pouze jeden den v roce, možná to vypadá tak že tam toho moc nebude a bude to takový o ničem ale pravda je opakem! Má bohatý děj, a při čtení jsem se ani trošku nenudila. Sice trvalo delší dobu než jsem jí dočetla, ale rozhodně to dějem není. Co mě ale štvalo bylo to že některé momenty byly tak krásné, a končili docela nedokončeně (what) a protože byly na konci kapitoly, tak už tak zůstaly. Další důvod proč ubírám jednu * je konec. VÁŽNĚ DAVIDE NICHOLLSI??????VÁŽNĚ? konec mě opravdu zklamal, docela škoda protože po přečtení z ní nemám ani moc dobrý pocit. Jinak ale doporučuji, hezké čtení :)

klingi
22.02.2016 5 z 5

Snad ani jednou se mi během knihy nestalo, abych zůstal zírat na jednu větu v knize úplně nevěřícně. Nebudu spoilerovat, určitě doporučuji. Byla to první kniha tohohle typu, kterou jsou přečetl a jsem nadšený. Po tom, co jsem knihu přečetl, jsem krátce na to shlídl film, který mě taky bavil. Knížka určitě lepší, ale na tom tak moc nezáleží. Baví mě celkově zpracování knihy, určitě se k ní ještě vrátím.

Safienka
21.02.2016 4 z 5

Nemůžu říct, že bych si z knihy sedla na zadek, ale líbila se mi. Občas měla zdlouhavé pasáže a na můj vkus moc dlouhé kapitoly (nešvar toho, když člověk chce vždy dočíst s kapitolou). Dvacet let je dlouhá doba, při které oba hrdinové procházejí proměnou. A my je stíháme jen jednou ročně. Je to trochu nespravedlivé, dost podněcující fantazii, ale vlastně i dostačující. Dexter mě občas dost vytáčel a konec překvapil. Pořád jsem čekala nějaký zvrat a on se opravdu dostavil. Jsem zvědavá na filmové zpracování:-)

trudoš
15.02.2016 4 z 5

Příjemný romantický příběh o dvou různorodých lidech, kteří předlouho hledají cestu k sobě, až ji konečně najdou. Ano, zní to dost primitivně, což si evidentně uvědomoval i David Nicholls, pročež to ozvláštnil tím, že knihu rozdělil na dvacet kapitol, jež popisují vždy jeden den v roce. Postupně tak sledujete dvacetiletý vývoj jednoho vztahu, vždy po částech, s ročními odstupy.
Nakolik to funguje? Vynikajících je podle mě prvních cca osmdesát stran, které tvoří převážně dopisy, jež si hrdinové mezi sebou vyměňují. Následně se děj trochu rozdrobuje - ne že by se nic nedělo, ale roční rozestupy nedávají příliš možností aktérům fandit, či je naopak proklínat. Takže ano, můžete přečíst první tři a poledních pět kapitol a budete vědět v podstatě vše důležité. Naštěstí je však autorův literární um natolik dobrý, že po třetí kapitole prostě budete s největší pravděpodobností pokračovat dál, abyste si na konci mohli pěkně od srdce pobrečet jako malá holka (o klucích nemluvě).

Šánka
11.02.2016 4 z 5

Nádherný milostný román, odvyprávěný jedinečnou formou pohledů do života dvou mladých lidí jednou za rok ve stejný den. Styl vyprávění posunuje děj velmi rychle dopředu, a na čtenáři nechává autor domyslet si, jak se vyvíjí osud Emmy a Dextera během dalšiho roku, co vše se za rok změní, jak se jejich životy prolínají, míjejí.
V knize je několik velmi dojemných pasáží, a závěr ..... smutné, krásné, prostě si to přečtěte, moc doporučuji.

kalinkacz
10.02.2016 4 z 5

Po zhlédnutí filmového zpracování této knihy jsem si ji musela okamžitě pořídit! Což mi připomíná, že film opravdu stojí za zkouknutí! A co se tedy týče knihy... Kniha je skvělá... Možná místy trošku zdlouhavá, ale autor dokáže skvěle popsat konkrétní situace i pocity zúčastněných osob... Kniha je neuvěřitelnou spletí náhod, než si dva lidi uvědomí, co pro sebe vlastně znamenají... Čtenář je jistě velmi překvapen nečekaným koncem... A právě díky těmto neodhadnutelným zápletkám je tato kniha tak skvělým výtvorem!

jluky
20.01.2016 1 z 5

Ĺutujem, snaha bola, ale knižka mi nesadla

lucie7492
05.01.2016 5 z 5

Je tomu už pár let, co jsem tuto krásnou knihu dostala a ač nejsem až tak velký čtenář, zhltla jsem jí skoro jedním dechem. Moc dobře se čte a příběh je úžasný. Závěr mi vehnal slzy do očí, byl naprosto nečekaný. Doporučuji jako nenáročnou knihu s příběhem ze života.

Hawkey
05.01.2016 5 z 5

Je mi tak skvěle a tak smutno zároveň. Právě jsem dočetla jednu z nejbáječnějších knih ze života a skončila.. a ještě ne tak, jak bych si přála. Příběh mi vyrazil dech,je to tak čtivé,syrové a zábavné.. dá se v něm najít tolik známých,tolik prožitých podobných situací. Emmu zbožňuju za její ostrovtip a za to,že je prototypem obyčejného člověka s nikterak velkou dávkou štěstí. Dexter.. nahoru,dolů a stejně tak hodnotím své sympatie k němu. Každopádně Dex a Em,Em a Dex.. díky za vás a za to,že jste byli pár dní se mnou. Moc jsem si to užila.

Aneleh
31.12.2015 5 z 5

Nádherný příběh, v kterém pozorný čtenář najde nejedno poselství. Každý den ve stejný den v roce se dozvídáme, jak se vyvíjí vztah Emmy a Dextera, a to po celých dvacet let. Milují se, stále na sebe myslí a přesto se neustále míjí. V každé životní situaci jako by ale stále byli spolu. Začátek mi přišel trochu rozvláčný, ale od poloviny už jsem knihu téměř hltala. Konec mě úplně dostal, čekala jsem všechno možné, jen ne toto. Ale je to pravdivé, lidské, vážné i vtipné. A velmi silné, doporučuju všem.

petulienka126
28.12.2015 5 z 5

Jedna z najlepsich knih, ake som poslednu dobu citala..

mischinka
27.12.2015 5 z 5

Nejlepší kniha, jakou jsem kdy četla..!!!! Trochu se pere s martanem, ale každá je jiná, ale tohle je sila!!!!

Fred2
16.12.2015

Skvělá kniha, čte se jedním dechem, ohromně mě zaujala. Oceňuji výborný jazyk i překlad, i když je třeba určité trpělivosti prokousat se prostřední částí knihy. Film jsem neviděl, ale dle ostatních příspěvků je to dobře, ostatně vždy je lépe nejdříve číst knihu a potom porovnat s filmem. Konec knihy je překvapivý, rozteskní, mnozí si i popláčí nad osudem obou hrdinů, ale v zásadě je nevyhnutelný. I první kniha tohoto autora Záskok, kterou jsem četl, je zajímavá, vřele doporučuji.

petrra
04.12.2015 5 z 5

Tak to bylo skvělé! Na konci se mi chtělo plakat... Diky

VČJKR
25.11.2015 3 z 5

Fajn odpočinkový román, ale film byl mnohem hezčí!

Kiwisska
18.11.2015 5 z 5

Jen jsem četla a po tvářích se mi koulely slzy.. Opravdu velmi dojemný příběh.

alexandrejka
26.10.2015 4 z 5

Velmi originální pojetí příběhu. Chvíli jsem si na styl vyprávění zvykala. Občas jsem kroutila hlavou nad tím, jak se hlavní hrdinové chovají, když je očividné, že se mají rádi a chtějí být spolu.
Každopádně knihu doporučuju, moc se mi líbila. A ten konec ... doufala jsem v happyend a tohle mě nenapadlo. Úplně mě dostaly ty poslední kapitoly, kdy se příběh vrací zase na začátek.

Možná kvůli tomu konci mi ten příběh utkvěl v paměti a ještě cca měsíc po přečtení si na tu knížku vzpomenu. To se mi nestává moc často.

nejpet
21.10.2015 5 z 5

Krásný příběh, originální forma, moc pěkné.

Danka1975
12.10.2015 5 z 5

Krásný a silný v příběh dvou lidí v průběhu dvaceti let. Je popsán vždy jeden den, i tolik může znamenat.. . . . Díky tomu vidíme jak se postavy mění, vyvíjí se, jak se mění jejich pohled na život, podle toho, co co prožily. . /myslím, že každý aspoň v něčem ztotožní s hrdiny).. .ke konci knihy jsem začínala tušit, jak to skončí. . . :-(. . doporučuji pak zkouknout i film, dost se podle knižní předlohy povedl. . .