Jeden den

Jeden den https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/226115/jeden-den-226115.jpg 4 932 217

"Přátelství je někdy míň než láska" Představte si, že někdy během střední školy potkáte člověka, který vám tak přiroste k srdci, že už ho nikdy nedostanete z hlavy. Chodit spolu ale nezačnete. Přesně to je případ Dextera a Emmy, kteří jsou přátelé už dvacet let - od osmaosmdesátého se setkávají vždy po roce. Je samozřejmě jen otázka času - i když nepřiměřeně dlouhého - než se z takového vztahu vyklube něco víc, než jen návštěva muzea a výroční večeře. Úspěšný román ze současné Anglie vypráví příběh o tom, že skutečné přátelství mezi mužem a ženou není možné, a musí buď skončit, anebo se proměnit v něco jiného, a také o tom, že si ty nejzákladnější věci uvědomíme, až když je pozdě. Vtipně napsaný příběh, ale skrývá nejen úsměvné a citlivě napsané sondy do lidských citů. Vztah, který přešel od náhodné známosti na jednu noc po věrné i nevěrné přátelství až k hluboké lásce a krátkému manželství jakoby mimochodem pod komickým nátěrem ukazuje změny zvyků, mravů a politiky v Británii posledních dvaceti let. Hlavním tématem příběhu se více než klasická "lovestory" stávají pocity osamělosti a hloubka rozporu mezi mladickou nesmiřitelností a kompromisy, které jsme nakonec schopni tolerovat.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

One Day , 2009

xpdenda
08.10.2017 5 z 5

Moje první kniha od autora a naprosto mě uchvátila :) člověk si říká "proč vlastně?" Vždyť to je úplně stejný jako v zivote. Ale to je na tom to krásné. Postavy skvělé napsané,člověk má možnost pochopit oba dva a není tlačen k jednostranosti

Sarrah
20.09.2017 5 z 5

Mě se kniha velice líbila, na rozdíl od filmového zpracování, které mě velice zklamalo. Určitě se k ní ještě někdy ráda vrátím.

Mayaku
29.08.2017 3 z 5

Čím víc knížek jsem od Nichollse přečetla, tím silnější mám dojem, že asi vážně nebude moje krevní skupina. Což o to, Jeden den je hezky a čtivě napsaný, lidsky uvěřitelný příběh. Žádná přeslazená limonáda a přesto by se příběh dal rozhodně označit jako romance. Bohužel se ale nějak nedostavil onen wow efekt, který jsem vzhledem k všeobecnému hypu tohoto díla očekávala. Jediné, co se dostavilo, byl těžkotonážní náklad deprese ze závěru knihy. Z toho konce mi bylo opravdu smutno, ale přijde mi, že to bylo spíše tím, co se tam stalo, než autorovým podáním.

MayaBu
27.08.2017 5 z 5

Tahle kniha byla příšerně konverzační a místy neskutečně statická, ale ... stejně jsem jí zbožňovala a hltala. Je sarkastická a dokáže rozesmát. A je hořko sladká – sladká natolik, že se čtenářovi občas zrychlí tep, ale hořká dost na to, aby neprotáčel panenky.

dom.ini
13.08.2017 5 z 5

Krásný příběh o hledání svého místa v životě, lásce a vztazích. Znělo to velmi opravdově a skutečně mě to chytlo za srdce. Rozhodně doporučuji.

veriszv
03.08.2017 3 z 5

Pěkné, ale konec mě zklamal, čekala jsem něco originálnějšího. Takto to na mě působilo, že autor nevěděl, jak knihu ukončit.

jitus.drahotska
12.07.2017 5 z 5

Skvělá kniha! Výjimečná! :)

Mercatino
05.07.2017 3 z 5

Plakat a za své slzy se nestydět. Hrdinové, kteří přes své rozdíly najdou k sobě cestu je vždy něco mezi zázrakem a pohádkou. Věřím, že je to možné, kéž by jsem něco takového prožil také... Nádherný konec.

helenkan
03.07.2017 4 z 5

Příběh o lásce a hlavně velkém přátelství. Chvilku trvá než se začtete,ale stojí to za to.

Agatha84
16.06.2017 4 z 5

Sympatické,dojemné... Film jsem viděla a trochu doufala,že kniha skončí jinak. Bohužel.
Na některé radosti čekáme několik let a pak je třeba užívat si je naplno neb nevíme,kolik toho času zase zbývá.

Jolina
12.06.2017 3 z 5

Nemohla jsem se rozjet...nebo ta kniha? Od půlky již zajímavější, konec rychlý, pro mě docela překvapivý...a kompozice nějak zvláštně měnila svou podobu během těch mnoha stránek.

-Annett-
27.04.2017 3 z 5

Tato kniha nebyla špatná, ale stále mi tam něco chybělo. Několikrát jsem si také říkala "ale to není dosažené, tady něco chybí". Hlavní postavy jsou Dex a Em, Em a Dex. Dex mě chvílemi opravdu štval svým chováním, naopak v Em jsem se v tolika místech našla. Myslím, že kniha má dobrý nápad, ale není dotažený k dokonalosti, proto knihu hodnotím pouze třemi hvězdičkami.

Arella
12.04.2017 4 z 5

Pěkný příběh o obyčejných lidech, o velké lásce, přátelství, o věcech, co se nám asi všem dějí. Kniha mě moc bavila, těžko se mi večer odkládala, byla jsem napjatá, jak to s dvojicí Em a Dex, Dex a Em dopadne. Každopádně dávám jednu hvězdičku dolů, půlku za korektoru, protože těch chyb je v této knize mraky a druhou půlky za to, že mi tam prostě něco chybí...něco, co by tuto knihu dotáhlo k naprosté dokonalosti. Každopádně krásná věc, mé čtenářské srdce plesá!

kozisek1
30.03.2017 5 z 5

Velmi silná kniha.Filmové zpracování taky moc pěkné. Hlavní hrdinka mi připomíná moji osobu.Konec sice smutný, ale přesto nebo právě proto davam max hvězd

Faila
20.03.2017 4 z 5

Krásné a trochu bolestné čtení. Postav v knize není mnoho, snad i proto měl autor čas a možnost je takto vypracovat a udělat z nich nesmírně autentická individua. Kniha odráží sám život, je v ní přátelství a láska a taky bolest a smutek, který je někdy tak silný, až má člověk/čtenář pocit, že je ho tak nějak celkově víc... Z knihy ve mně zůstal právě tento smutek, ale s takovým milým, něžným a vlastně trochu hezkým nádechem.

IvetaZ
07.03.2017 5 z 5

Tenhle příběh mě neuvěřitelně zasáhl svou opravdovostí a nebudu si nic nalhávat, v Emmě se vidím, úplně celá. Její hledání sebe sama, touha ovlivnit svět svými činy (nebo aspoň nejbližší okolí), vztah s mužem, který ji nade vše miluje, ale ať se snaží sebevíc, ta láska prostě z její strany nepřichází. Upřímně však doufám, že mě čeká lepší zbytek života než její. Děkuji za tento příběh.

shenandoah
06.03.2017 4 z 5

Krucifix! To zas byla kniha. Kniha, která rozesměje, rozpláče, nudí (mě teda trochu ze začátku, až jsem si říkala, že to zas bude na dlouhé lokte) nebo vám nedá vydechnout. A nebo se bojíte, co na vás v další kapitole vybafne, což bylo způsobeno formátem vyprávění, kdy byl z každého roku popsán jen jeden den, který sám o sobě nebyl zvláštní (většinou), ale ovlivňovaly jej události z uběhlého roku.
Trochu autorovi vyčítám ten závěr, působil ne mě snahou šokovat, ale to asi proto, že mi autor nedal, co jsem chtěla já. Jinak velká spokojenost.

natalie8531
28.01.2017 5 z 5

Skvostné. Někdy jsem trnula hrůzou, co nového mi následující kapitola přinese.

estefan
26.01.2017 5 z 5

Tenhle příběh ve mně rozezněl hluboké tóny nostalgie a melancholie….
Pro mě kniha-zrcadlo. Je tak těžké při pohledu do něj přiznat si, jak je člověk pošetilý. Jak se často umanutě zaobírá myšlenkami na ideální podobu svého života (hlavně si užít, nebo hlavně nebýt konzumní a třeba zlepšit svět), jak se bojí svých pocitů a v tvrdém světě zaměřeném na ego se snaží skrýt svou nejistotu (Emma a její druhý hlas - sebeironie, Dexter a jeho druhý hlas - sarkasmus), jak těžké někdy pro něj je porozumět sám sobě, zatímco čas utíká… Tenhle silný příběh není žádný slaďák. Nenabízí čtenáři happy-end. Co tedy cítím po přečtení poslední stránky? Hluboké porozumění tomu, o čem Nicholls píše. Porozumění rozporu, který si v sobě nese snad každý. Kniha je postavená na situacích, kdy si obě hlavní postavy přejí dělat něco jiného, než co právě dělají nebo říkají.
„Tak dělej.“ Emma se posunula mezi jeho nohy a hlavu si natáhla dopředu na kolena. Dexter začal roztírat krém. Měl tvář tak blízko, že cítila na krku jeho dech a on na oplátku vnímal teplo vyzařující z její kůže. Oba se nicméně vytrvale tvářili, že je to naprosto běžná situace, jakou si v žádném případě nemůže nikdo vykládat jako jednoznačné porušení pravidel dvě a čtyři, totiž zákazu flirtování a fyzické necudnosti. „Jsou vykrojené docela dost, co?“ poznamenal a dobře si uvědomoval své prsty na spodu její páteře. „Ještě klika, že jsem si je neoblékla zadkem dopředu,“ odpověděla a v následujícím tichu si oba v duchu opakovali Probůh, probůh, probůh. str. 95
Snaha shodit každou chvíli, kdy by, nedej bože, mohlo dojít na lámání chleba a upřímnou výpověď o sobě samém - ruku na srdce, kolikrát se člověk v těch situacích pozná, kolikrát je mu nastaveno ono zrcadlo, jež odráží naši tvář – tu, která je určená celému světu – zatímco skutečná podoba našich myšlenek a citů je kdesi za zrcadlem…. Mám pocit, že Emmu a Dextera důvěrně znám. A nejsilnějšími okamžiky příběhu jsou pro mě chvíle, kdy oba přemůže potřeba masky odložit a vyslovit střípky pravdy. Jeden den je výborně napsaný příběh, který pro mě bude vždycky aktuální. Tak aktuální, jako je věčné téma hledání obrazu své duše a to především ve vztahu k druhému člověku.

kaca82
25.01.2017 5 z 5

Nádherný příběh. První dvě kapitoly mně vůbec nebraly, jak jsem se ale trochu víc seznámila s oběma hlavními postavami, nemohla jsem se od knížky odtrhnout. Skvělý nápad - kapitola - jeden den v roce... Příběh je zároveň detailní i dynamický. Kniha mě dostala i do stadia, kdy jsem se po letech rozbrečela u knížky. A to jsem nedávno četla takový trháky, jako je např. Zlodějka knih. Prostě skvělý..