Jarní oběť

Jarní oběť https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463318/bmid_jarni-obet-Ijn-463318.jpg 4 463 137

Roční období série

< 4. díl

Nový psychothriller z pera Anderse de la Motte, stálice na nebi hvězdných švédských autorů. Valpružina noc, rok 1986. Magické oslavy nástupu jara v lesích kolem zámku Bokelund v jižním cípu Švédska vydaly svou oběť – šestnáctiletou Elitu Svartovou, zabitou rituálním způsobem. Zbytek dívčiny rodiny zmizel beze stopy. Třiatřicet let poté se do téhož zámku nastěhuje doktorka Thea Lindová. Fascinována dávnou tragédií i místními legendami o divokém lesním muži postupně odhaluje až příliš podobností mezi vlastní bouřlivou minulostí a Elitiným životem. Pravda o její smrti nevyšla nikdy najevo. A jaro 1986 se s jednou mrtvolou nespokojí...... celý text

Literatura světová Dobrodružné Thrillery
Vydáno: ekniha , Kalibr

Våroffer , 2020

OnusProbandi
15.12.2021 3 z 5

První moje kniha La Motte. Chvilku mi trvalo než jsem se v knize zorientovala, ačkoliv stačí jen přemýšlet o tom co čtete... nevím proč ale hlavní postava mi přišla mladší než kolik ji pisálek přitloukl hřebíků, možná to bylo tím jejím altruismem. Nicméně od začátku tušíte kdo je ten zlej, uprostřed hodíte oko na jinou, ještě podivnější postavu, a na konci zjistíte, že jste trulant, protože jiné, ne zas tak nepravděpodobné okolnosti vás nenapadly? Asi good, i to se bohužel v životě děje, že ne všechny menhiry hned slouží k rituálním vraždám.

gossipavlina
17.11.2021 4 z 5

Knížka svým názvem zapadala do mého období zájmu o čtení o rituálních vraždách.
Kromě pátrání po okolnostech úmrtí Elity Svartové si doktorka Thea řeší i dost svých osobních problémů, především ty z minulosti, a ty mi do celkového příběhu dost často neseděly nebo mi přišly úplně zbytečné.
Nebylo to špatné, až snad na konec, kdy se toho stalo najednou nějak moc a ne všechno mi přišlo úplně vhodné pro thrillery. A vlastně jsem byla i trochu zklamaná z rozuzlení.

AlenaF
15.11.2021 5 z 5

Poslední díl série a opět skvělé.

gad
10.11.2021 5 z 5

Dlouho jsem měl knihu položenou u postele a stále bylo něco "důležitějšího". Ale pak jsem ji otevřel a už jsem se nemohl odtrhnout. Pan de la Motte dokáže čtenáře navnadit. Navíc mne zaujalo, jak autor-muž dokáže popsat ženské myšlení. moc pěkné a napínavé čtení. Doporučuji.

astra3
25.10.2021 5 z 5

To bylo moc pěkné. Nesnáším lidi, co své činy zaštiťují tím, že konají věci pro vyšší dobro. Na jaře má vyjít nová série. Už se těším.

senbja
18.10.2021 4 z 5

Moje první setkání s autorem začíná Jarní obětí. Zjistila jsem, že v naší městské knihovně jsou i předcházející knihy ze série Roční období. Vyhovovaly mi kratší kapitoly, i to jak děj plynul oběma směry. Určitě si půjčím i další knihy a těším se, jak jejich čtením zkrátím dlouhé zimní večery.

evask
06.10.2021 5 z 5

Prvních sto stránek jsem protrpěla, nemohla jsem se začíst, připadalo mně to nějaký divný, dvě časové roviny v ději a ještě každá kapitola začínala jakýmsi dopisem nebo co. Pak mě to ale chytlo, skoro se nedalo přestat číst. Mrzí mě, že naše knihovna od de la Motteho jinou knížku nemá.

GYROTOURBILLON
04.10.2021 4 z 5

Tak já nevím...Bylo toho všeho nějak moc, teprve konec to osvětlil. Nicméně kniha je čtivá , tajemná, pravda až moc překombinovaná , ale nakonec i uvěřitelná.
Dávám 4 * i za krásnou obálku

Simstr
30.08.2021 5 z 5

Celá série, Roční období, byla skvělá. Jarní oběť, jedna z nejlepších. Pozvolné propojení minulosti a přítomnosti. Velice čtivé. Pořád mě to hnalo číst, číst a číst. Konec perfektní !

certik003
21.08.2021 4 z 5

Poslední díl ze série se mi četl trochu hůř, v první polovině knížky mi docela vadily ty úvody. Až po částečném odhalení děje mi začaly dávat smysl a přestaly mi vadit. Autor jako vždycky napsal velmi čtivý a napínavý román, v kterém se střídá minulost s přítomností. Popis okolí, zejména močály, dodávají tajemný a strašidelný nádech. Zápletka i její rozuzlení nemá chybu, jenom ten konec už je trochu moc překombinovaný. Ale líbilo se mi dovysvětleni všech linek na konci příběhu.

AlbionFoxyFox
11.08.2021 5 z 5

Nádherně postupně konstruovaný děj, velmi sympatická hlavní postava, zajímavé propojení minulosti s přítomností, které mě osobně vždy baví. Závěr byl velmi překvapivý a dával smysl a celkově ponuré prostředí a okolí zámku vytvářelo velmi příjemný čtenářský zážitek.

Pepina19
29.07.2021 4 z 5

moc dobře napsané, srozumitelné, napínavé a konec byl uvěřitelný, líbilo se mi to

Vlcice72
24.07.2021 5 z 5

Skvělé zakončení velmi povedené série. Moc se mi líbil i tento díl. Rozhodně doporučuji.

martisko3
19.07.2021 5 z 5

Pro mě nejlepší díl série. Perfektně vystavěný příběh, pachatel neznámý téměř do poslední strany a vše se odehrává v ponurém prostředí lesů, močálů a legend.

Racík
19.07.2021 4 z 5

Za mě výborná detektivka - má tento typ příběhů ráda. Trochu ponurosti, tajemna, hodně předpokladů, domýšlení, nápadů.
Jednu hvězdičku jsem ubrala za některé drobnosti, které mi přišly nereálné - např. jak se dostat k vyšetřovacímu spisu... a pak za konec. Ten se mi zdál malinko překombinovaný. Ale jinak výborné čtení.

kikies
16.07.2021 3 z 5

Rozvláčnější, místy trochu nudné, ale jinak dobrá práce. Jen mi tady ta série ročních období asi úplně nesedla. Pochmurné a ponuré, ale přesto atraktivní prostředí, zajímavé postavy, napínavé odhalování starého zločinu... jako jo, super, ale celá série mi přijde už moc podobná, už bych uvítala zase změnu.

lucakuca
16.07.2021 4 z 5

Dobré jako vždy! Hltala jsem jak vodu na Sahaře, no a samozřejmě, že jsem jako obvykle neuhodla vraha! :-) Vždycky mě Anders dostane.
Nejlepší z celé série pro mne stále zůstává Koncem léta.

konicekbily
10.07.2021 5 z 5

Poměrně stará tragická událost ze svátku vítání jara se dostane do povědomí přistěhované novomanželky v jedné severské vísce a hlavní hrdinku natolik zaujme, že se jako amatérka rozhodne osvětlit "jak to tenkrát bylo". Děj se formou krátkých kapitol přelévá mnohokrát v čase a byl jsem ohromen skvělým stylem a krásnou skladbou zápletky a i celkově celého příběhu. Na závěr vše dokonale vysvětleno - dokonalý čtenářský prožitek!

RADOST
09.07.2021 3 z 5

Romantická touha po novém, volném a lepším životě se změní v tragédii, která je plně objasněna až po třiceti letech. Důvodem je především zbabělost a úporná snaha o zachování dobrého jména. Zbytečných třicet let zatajování, výčitek a zpytování svědomí.
Podobně zbytečné mi přišlo to úmyslné natahování děje. I když se autor velmi snažil prohlubovat tajemno, já se chvílemi nudila. Tento díl série mě nenadchl.

Heli20
07.07.2021 5 z 5

Naprosto úžasný příběh, musela jsem číst do noci,abych se dozvěděla pravdu.Nečekaný závěr, silný a dojemný příběh psaný stylem, který se mi líbí. Žádná hluchý místa. Moje první kniha od autora, ale už jdu pátrat po dalších.