Jantarová komnata

Jantarová komnata https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14935/jantarova-komnata-14935.jpg 4 323 61

Jantarová komnata. Jeden z nejvzácnějších výtvorů lidských rukou, jedna z nejtemnějších historických záhad… Někdejšího klenotu ruských carů se v roce 1941 zmocnili nacisté. Po zahájení spojeneckých náletů ukryli komnatu na neznámé místo a od těch dob ji nikdo neviděl. Nyní se však zdá, že někdo přece jen ví, kde hledat. Rozvedená atlantská soudkyně Rachel Cutlerová miluje svou práci a děti, s bývalým manželem Paulem udržuje korektní vztahy. Vše se rázem změní, když za záhadných okolností umře její otec, někdejší vězeň koncentračního tábora. Zanechal po sobě dokumenty, které by mohly vést k odhalení záhady jménem Jantarová komnata. V zoufalé snaze nalézt pravdu odlétá Rachel s Paulem do Německa. V honbě za pokladem však nezůstávají osamoceni. Fanatičtí sběratelé umění se neštítí sáhnout ani k nejhrubšímu násilí, a tak naši hrdinové brzy zjistí, že jim jsou v patách profesionální zabijáci. Ale ani to není vše — Rachel s Paulem během nesnadného pátrání pochopí, že proti nim nestojí jen živí lidé, ale i síly zla, které hýbaly světem v minulosti…... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Domino

The Amber Room , 2003

314tr
24.08.2014 3 z 5

Prvá Berryho kniha, ktorú som čítal, takže s ostatnými zatiaľ nemôžem porovnať. Začiatok ma až toľko nechytil, neskôr sa to ale dobre rozbehlo, len ma sklamal rozprávkovo šťastný koniec. A žiadna z postáv mi žiaľ nedala možnosť sa s ňou "zblížiť" a vteliť sa do nej.
O skutočnej Jantárovej komnate som pred tým moc nevedel, preto sa mi idea tejto knihy celkom pozdáva. Len škoda, že Československo je tam vykreslené tak, ako je.

Eidalon
12.08.2014 4 z 5

Steve Berry a jeho knihy – to je čtení pro volné chvilky na dovolené či do propršených odpolední. Dobře se čtou, nesou vždy zajímavou zápletku, dynamika děje je tak akorát, zpravidla se náměty točí kolem historie a událostí s ní spojených. Zatím ale nepřekročily onu pomyslnou hranici nejvyšších příček, alespoň co se mne týká.

Jantarová komnata je Berryho prvotinou z roku 2003 a její zajímavě zpracovaný námět jí zajistil po jejím vydání zasloužený zájem čtenářů. Knihu bych hodnotil o maličkou výše, než další jeho knihy především proto, že je zde Berry původní. Jeho další knihy již nabízejí podobné scény, myšlenky a tak se trochu různé situace opakují, což si čtenáři jeho knih určitě povšimnou. Na druhou stranu jsou jeho další knihy obohaceny o postavu Cottona Maloneho, což splňuje pravidla žánru, zde mne však Malone vůbec nechyběl.

Téma Jantarové komnaty je jistě zvoleno záměrně. Originál této historické památky nebyl dodnes nalezen, její rekonstrukce probíhala dlouhých 27 let a mýty kolem jejího ztracení a možnostech, kde by se mohla nacházet je bezpočet.

Berry tak mohl uchopit historická fakta a ty pak nechat rozvinout ve své spisovatelské fantazii. Použitím reálných faktů dává příběhu dost velkou věrohodnost.

Jeho kniha začíná v Mauthausenu, kde se Karol Borya, ruský vězeň koncentračního tábora, stává nechtěným svědkem mučení příslušníků SS samotným druhým mužem říše říšským maršálem Hermannem Göringem. Předmětem není nic jiného, než tajemství ukrytí jedné z velkých historických památek – Jantarové komnaty.

Dál se děj rozbíhá a do popředí se dostávají další postavy a to v čase o padesát let později. Vedle potomků Korola Boryi zde hlavní roli sehrávají tzv. členové Zachránců ztracených starožitností, neskutečně bohatí soukromí sběratelé, kteří vedle svých oficiálních sbírek vlastní i spousty uměleckých děl, která se považovala za ztracená . . .

Dva hlavní rivalové – členové sdružení – a jejich tzv. akvizitátoři se vydávají po nových stopách, které se objevují na scéně v souvislosti s Jantarovou komnatou. Autor Vás provede Atlantou ve státě Georgia, kde žijí potomci Karola Boryi a nakonec i on sám, přes Evropu až do oblasti Německa, kde se má podle všech indícií skrývat Jantarová komnata.

Nová vlna hledání tohoto uměleckého díla dá rozběhnout ději, který pak končí celkem očekávaně, ale než se k závěru pročtete, zažijete si s hrdiny knihy nejedno dobrodružství.

Určitě zajímavým faktem je v knize i „nepřímá role Česka“, jako země a útočiště jednoho z hrdinů. Pohled autora na české reálie je přinejmenším zajímavý ve srovnání s tím, tak jak je známe my. Můžete se tak vytvořit obrázek, do jaké hloubky jsou autorova předkládaná fakta věrohodná.

Knize dávám 4 hvězdy, čekejte od ní zábavu a trochu historického poučení, čas k přečtení si vymezte na chvíle oddychu, neboť je to literatura právě pro tyto chvíle.

alabra
12.07.2014 3 z 5

Připojuji se k těm, kteří dávají nižší hodnocení, v některých pasážích ztrácela kniha spád, rovněž mi vadila neznalost poměrů u nás, zvláště když autor poukazuje na zpracovávání faktografických podkladů pro dané téma. A ten pohádkový závěr? Všichni padouši mrtví, dobro zvítězilo . . .

LuckaH2
20.02.2014 2 z 5

tahle se mi ods berryho moc nelíbila, některé části jsem nechápala a asi mě neoslovilo ani prostředí ani postavy....

Trautenberg
18.11.2013 2 z 5

Klasický thriller s historickým nádechem - ale zdálo se mi to trochu schematické

aluskacz
21.10.2013 4 z 5

Kniha se mi líbila moc. Děj, napětí.. Četla se skvěle oproti Templářskému dědictví, které jsem nedočetla a to u mě není zvykem.

wamplady
15.08.2013 3 z 5

Souhlasím s Makovníkem níže, knihy s Cottonem Malonem jsou mé oblíbené

Makovník
05.08.2013 3 z 5

Pro mě tentokrát slabší "berryovka", zvláště první část mě příliš nebavila, ale pak se to celkem rozjelo. Také se mi nelíbilo popsání Československa po válce a neexistující hrad Loukov (ten šlo "oživit" v závěrečném autorově slovu). Moc mě nezaujalo, že záporáci "vždy vycítili" toho druhého a každý se musel s každým vyspat. A o Jantarové komnatě jsem se moc nového nedozvěděl.
Za co bych naopak dal plusové body, je poválečný osud Jantarové komnaty, který autor popisuje – vskutku zajímavá myšlenka.
Celkově to u sebe vidím na 70%, už se zase těším na svého oblíbeného Cottona Maloneho.

LG73
06.06.2013 4 z 5

Další ze skvělých "berryovek", tentokrát ovšem bez bývalého amerického agenta Cottona Maloneho. Honba za Jantarovou komnatou je však opět velice čtivě a poutavě napsaná a nechybí ani typická akčnost. Jediné, co bych této knize vytknula, je autorův pohled na Československo. Bohužel záměr ukázat, že když má člověk majetek, dokáže se domluvit s každým režimem se příliš nepovedl. Berry si asi zcela nedokázal představit realitu Československa mezi lety 1945-1960. V této době jednoznačně neexistovala možnost, že rodina kolaborující s nacisti by si dokázala udržet své majetky i přesto, že zároveň spolupracovala s Rudou armádou. I kdybych připustila, že se rodina českých průmyslníků dokázala nějakým způsobem vyhnout perzekuci za spolupráci s nacisty, tak nový komunistický režim by jim v 50. letech stěží nechal celý majetek, který z velké části zahrnoval podle autora všechny uhelné doly v severních Čechách. Ale budiž toto autorovy odpuštěno, snažil se napsat pouze fiktivní příběh a nakonec pokud jsem se jako čtenář od těchto historických faktů odprostila, tak jsem se skvěle bavila.

Macek58
15.05.2013 2 z 5

Zpracované zajímavé téma.Škoda že se autor neseznámil podrobněji se situací v České republice v době, kdy se odehrává děj románu, jak to opisuje v jiných knihách. JInak dobré čtení.

bukiet
16.03.2013 3 z 5

Trochu slabší berryovka, kterou v mých očích sráží dolů v hodnocení hlavně naivní americký pohled na socialistické Československo.

Ladinek
14.03.2013 1 z 5

Jantarová komnata je dost atraktivní téma, ovšem Berry mně dost zklamal. Ta snůška nesmyslů o Československu, by se dala přejít kdyby Česko nehrálo v ději tak důležitou roli. Nějak mi to celý ten příběh pokazilo.

DuncanIdaho
23.02.2013 5 z 5

Dobrá čtivá kniha. Téma knihy je opět ve stylu autora: Záhada z minulosti. Opět tu nechybí trocha historie. Kniha je čtivá a nenudí. Škoda jen nepřesností, co se týká České republiky. Poměry za totality si autor představuje dosti nereálně. Pokud píši o minulosti země a nevím o tom nic, musím se přesně informovat. To že v jižních Čechách hrad Loukov není (pouze na Moravě Lukov), to se dá odpustit, ale to že v totalitě tu byl podnikatel s velkou a významnou továrnou a navíc majitel hradu, je dosti velká chyba. Dále bych pochyboval, že není naše policie vstřícná vůči požadovkům z ciziny. Mám pocit, že pravdou je pravý opak. Jinak ale hodnotím knihu jako velmi dobrou.

Martin_Happy
24.01.2013 5 z 5

Nakonec lepší než jsem čekal

yoko22
18.01.2013 4 z 5

Hodně dobře napsaná kniha. Škoda jen nedokonalmých reálií z ČR. Ale těším se na dalšího Berryho.

wally
03.01.2013 3 z 5

Po veleúspěšném prvním románu tohoto spisovatele jsem byl zvědavý zda mne zaujme i v momentě, kdy hlavním hrdinou nebude C. Malone...nebylo to špatné, ale série s Cottonem je lepší... Tento příběh už byl hodně přitáhnutý za vlasy.

Selinute
26.10.2012 4 z 5

"Jantarová komnata" je hodně dobrý námět na román. Její osud zajímá vědce, hledače pokladů i nás čtenáře. Patrně zůstane jednou z nejdramatičtějších a neobjasněných záhad v dějinách umění. Mám ráda Berryho knížky a ani tato není vyjímkou. Dobře se čte, je napínavá a má spád.

Dandulka
17.05.2012 5 z 5

Příběh legendární Jantarové komnaty, kterou ukradli nacisti.... Co se s ní asi stalo, kde je? Kdo ví......

WEIL
20.08.2011

Záhada jantarové komnaty. Ani ty čtenáři, co si tohle přečteč, tak nebudeš ani o chlup moudřejší jak to s ní doopravdy bylo. A zda existovala.

modroocko
03.03.2011 5 z 5

velice pěkně zpracovaná kniha, poutavý příběh, o napětí není nouze.