Jana Eyrová

Jana Eyrová https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383289/bmid_jana-eyrova-kC0-383289.jpg 5 4280 650

Už půldruhého století fascinuje Jana Eyrová čtenářky i čtenáře a znalci si dodnes lámou hlavu, proč je tohle dílo tak oblíbené. Jak už to bývá u knih, které zůstávají stále živé, musí příběh obsahovat něco víc, než jen nečekané zvraty romantických epizod a dramatické prvky gotického románu. Čas odvál upjatost viktoriánské epochy a utišil skandálnost chování a názorů nevázané hrdinky, na jejíž obranu spisovatelka napsala: „Nepleťme si konvenci s morálkou!” Královna Viktorie byla ostatně knihou přímo nadšena. Tajemství velké a široce oblíbené literatury se nedá definovat, ale něco nám generace nadšených čtenářů přece jen prozradí. Uvědomujeme si, že čteme smyšlený příběh, přitom ale cítíme, že hlas vypravěčky je podivuhodně skutečný, emoce jsou opravdové a události výbušné. Proto zápas nezdolné a statečné hrdinky s její nelidskou opatrovnicí, krutými podmínkami v internátní škole a s tuhým sociálním řádem působí tak mocně. Prozrazuje autorčinu vlastní zkušenost, prožitek šikanované dívky po ztrátě rodičů. A nemějme autorce za zlé, že v jejím velkém epickém příběhu láska překoná krutá protivenství, nepřízeň osudu i tíhu strašného tajemství. „Myslíte si snad, pane Rochestere, že když jsem chudá, nenápadná a bezvýznamná, že nemám duši ani srdce?“... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Leda

Jane Eyre , 1847

Maky78
07.01.2023 4 z 5

To byla krása. Pocity postav jsou z jiného století, ale i když to přečtěte v dnešní době je to nádhera. Poslouchala jsem v audio verzi a paní Vančurová z toho udělala čtenářský zážitek. Doporučuji.
2023

666Jitka
05.01.2023 5 z 5

Po letech jsem se vrátila k Janě Eyrové a vzhledem k faktu, že jsem příběh četla jako velmi mladá, musím říct, že po letech ho vnímám poněkud jinak - dokáži se více vcítit do pocitů a citů hlavních hrdinů, které nám na vlnách strastiplného příběhu autorka vykresluje s umnou důkladností. Takovýto druh knih obvykle nečtu, čas od času však udělám výjimku a zpravidla se to vyplatí. Kniha právem náleží do fondu světové literatury a zaslouženě se dočkala nespočtu dalších vydání.

helenkan
04.01.2023 5 z 5

Už jsem tuhle knihu četla. Sice je to už nějaký ten pátek, ale na takový skvost se nezapomíná. A přesto jsem si jí nedávno znovu vychutnala jako audioknihu. A v podání Marty Vančurové to byl perfektní zážitek. Můžu jen doporučit.

mirka0586
02.01.2023 5 z 5

Překrásně napsáno, vše jsem viděla si uměla představit.

marky2558
02.01.2023 4 z 5

Po zkušenosti s knihou Na Větrné hůrce od sestry autorky, jsem se této knihy opravdu bála. Jsem ale velmi mile překvapená, protože tato kniha se narozdíl od zmiňované hůrky, četla opravdu jinak a mnohem lépe. Příběh je hezky a zajímavý. Bavila mě celá zápletka a vlastně celý konec mi přišel velmi dojemný.

Zlatinka.Emilly
10.12.2022 5 z 5

S Janou můžeme prožívat její bolesti a poznáváme, že dívčina dušička není poznamenaná ranami osudu. Vše co prožila jí naopak posiluje a utváří charakter v pevných a čestných zásadách.

capricorn__
03.12.2022 5 z 5

Jedna z knih, ve které hlavní postava nepřipadá čtenáři jako postava, ale jako reálný člověk. Vykreslení psychologie Jany Eyrové, její kladné i záporné stránky, ale i dalších hlavních postav, se Charlotte velmi povedlo. Moc se mi líbí celková kompozice příběhu, zaujal mě i nápad, neotřelé popisy lásky a lidských myšlenek. Kladně hodnotím i styl psaní, ve kterém se hezky míchá poetičnost, ale i jistá přímočarost. Každé slovo v románu má své místo, stejně jako postava. Dialogy mě taky velmi bavily. Nejlépe hodnotím konec, ten se je opravdu nádherný. Vím, že ke knize se někdy zase vrátím.

chodícírohožka
26.10.2022 5 z 5

Znovu jsem si přečetla Janu Eyrovou a tentokrát se mi líbila mnohem, mnohem víc než kdysi. Je to krásně napsaný romantický příběh, který si zaslouží nebýt zapomenut.

Veronika33
02.10.2022 4 z 5

Konečne som si prečítala originálnu verziu J.Eyre a musím povedať, že napriek pozretým niekoľkým filmovým adaptáciám a prečítaným knižným retellingov tohto diela, som bola prekvapená ako sa príbeh vyvíjal, príbeh Jany som poznala asi len do 1/2 knihy. Kniha ma bavila a napriek tomu, že bola napísaná už dávnejšie, veľmi pútavá.

Maky33
02.10.2022 5 z 5

Úžasný román.

Filomena1961
23.09.2022 5 z 5

Jana Eyrová je jednou z knih, ke kterým se člověk během života vrací. Uchvátí svým dějem, pohltí čtenáře a člověk prožívá život Jany a ztotožňuje se s hrdinkou románu. Kniha je napsána tak procítěně, že čtenáři je jasné - kolik tužeb, zklamání a bolesti musela autorka prožít, než napsala tento román, který je po takové době stále v oblibě.
Jednoznačně doporučuji.

martinaandulka
07.09.2022 5 z 5

Jana Eyrová je prostě klasika ke,které se ráda vracím. Moc milé čtení plné lásky, soucitu, nelehkých životních situací a souznění dvou dvou srdcí v jedno.

Hakate
28.08.2022 4 z 5

Emočně nabitý román, místy humorný.
Literární klasika..

Atekram
26.08.2022 5 z 5

Kniha, která má velkou sílu připoutat čtenáře ke svým postavám. Brontë je o mnoho temnější a syrovější než Austen. Mám ráda tu atmosféru viktoriánských vřesovišť s nádechem tajemna. Jana je hrdinka, která si i přes všechny křivdy, které se jí v životě staly, uchovává silného a svobodného ducha. Sice je mistrně skrytý pod naučenou maskou, v některých chvílích ale probleskne na povrch a když nakonec dostane prostor, je to jako vypustit ptáka z klece.
Také filmové zpracování nezaostává, moje nejoblíbenější je to poslední.

Scatnach
23.08.2022 5 z 5

Kniha je delší a jedná se opravdu o klasiku. Příběh je čtivý a Jana se opravdu stane vaší hrdinkou.

lexikon_tf
19.08.2022 5 z 5

Věděla jsem, že se mi bude příběh odstrkovaného sirotka Jany Eyrové líbit. Kdysi dávno jsem viděla i filmové zpracování, miluju temné a tajemné viktoriánské domy a to husí kůži nahánějící ticho v nich.
Nedávno jsem přečetla útlou knížečku Sirotek lowoodský, což je takový úvod a dalo by se říct první část celého příběhu Jany Eyrové.
Celý román jsem si pak střihla v angličtině, což bylo pro mě zprvu trochu krkolomné, než jsem si po pár desítkách stran přivykla na jiný jazyk, ve kterém jsem navíc už strašně dlouho nečetla. Proto jsem se s knihou babrala dost dlouho, hodně slov pro mě bylo nových nebo archaických, ale ani to mě nepřipravilo o čtenářský zážitek a kniha se mi velmi líbila!
Děj románu z roku 1847 je zasazen do anglického venkova viktoriánské éry. Příběh o strastiplné životní cestě sirotka Jany, její mladické ryzí lásce a silné vůli jít si vlastní cestou asi není třeba představovat.
Krásně napsáno, určitě si brzy zas pustím i film a někdy bych si příběh znovu ráda přečetla v češtině. Doporučuji všem, kdo máte rádi romantické příběhy s tragickým pozadím.

zuzankac
14.08.2022 5 z 5

Moje zamilovaná knížka. Vracím se k ní a zbožňuju ji. Když jsem ji četla poprvé, měla jsem menší trauma ze začátku (to s kamarádkou v sirotčinci), ale pak už je to lahůdka. Nechybí humor, láska, ani nějaké to drama a hrůza. Dokonalý příběh. Za mě mnohem lepší než Na větrné hůrce.

cca
10.08.2022 4 z 5

(SPOILER) (přečteno v angličtině) Ačkoli běžně romantické příběhy nevyhledávám, kniha se mi moc líbila. Na té klasice prostě asi něco bude :)

Na rozdíl od většiny názorů jsem ale asi nevnímala závěr stejně jako ostatní. Pro mě bylo strašně smutné, že promarnili tolik času a nějak jsem se přes to nedokázala přenést... Chápu, že to byla právě pointa příběhu, že hrdinové překonali všechny překážky a našli k sobě (tedy spíše ona našla) cestu a bylo to celé velmi dojemné, to ano. Přesto se ale nemůžu zbavit jakéhosi rozčarování, že to celé "odloučení" a následná tragédie byla vlastně zbytečná hloupost (zaviněná oběma stranami). Každopádně to ve mně rozhodně dojmy zanechalo, a o to jde především.

Michelleee
04.07.2022 5 z 5

Nádherný román. Jazyk je opravdu jiný, než jsem v dnešní době zvyklá číst. Spoustu zdlouhavých popisů, ale tahle kniha se mi četla skvěle. Musela jsem si čtení rozdělit a jsem ráda za tuhle další klasiku. Určitě přečtu znovu.

Ema24
13.06.2022 5 z 5

Velmi příjemná klasika, která se velmi dobře čte a měl by si ji přečíst každý!