Jana Eyrová

Jana Eyrová https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31502/bmid_jana-eyrova-xk7-31502.jpg 5 4286 4286

Jana nepoznala rodičovskou lásku, krutí příbuzní ji umístili do sirotčince. Tam dívka žila v nuzných podmínkách, ale získala vzdělání. Jakmile dostane práci vychovatelky na panství pana Rochestra, svitne jí naděje na lepší život...

Literatura světová Romány
Vydáno: , Alpress

Jane Eyre , 1847

Čoko
04.05.2012 5 z 5

První jsem viděla v kině film, hrozně mě zaujal a prostě jsem si musela koupit knihu a nezklamal. Jedna z mých nejoblíbenějších knih.

katiiks
09.04.2012 5 z 5

Krásný příběh, u něhož mě spoustakrát doslova zabolelo u srdce. Ačkoli jsem viděla mnohá filmová zpracování, knize se nic nevyrovná. Ani na chvilku jsem se nenudila, naopak jsem se bez problémů ihned vcítila do role Jany a spolu s ní jsem prožívala všechna ta bolestivá rozhodnutí, všechny křivdy a radosti. Nemohu nic než doporučit, a to hlavně citlivým povahám :)

bookcase
03.04.2012 5 z 5

Moje oblíbená kniha :). Poprvé jsem ji četla ve slovenštině. Krásný příběh, i když samolibý pan Rochester mi někdy hrál na nervy. Chuděra Jana, musela k němu být hodně shovívavá :)))

eniete
19.03.2012 5 z 5

Jana Eyerová je má oblíbená knížka.Zjistila jsem, že s Janou soucítím,Když opouštěla dům pana Rochestra,Když její jedíná kamarádka Helena umřela,Když zjistila, co se stalo v domě pana Rochestra.I teď...když si na ni vzpomenu tak žasnu nad tím, jak statečná,silná a odvážná dívka byla.

Amaranta
15.03.2012 4 z 5

Zde pracuje nostalgie a hlavne literarni prelom - odjakziva jsem neco cetla, ale to spis Muminky, neco o konich, o malych holkach, takove zaplacavani casu... Ale pak jsem dostala do ruky Janu Eyrovou (a protoze slo o skolni referat, nemela jsem cas shanet jine vydani nez slovenske a dodnes bych asi nebyla schopna cist jine). Ne, ze by to byl skvost, ale hlavne mi ukazala velky pozitek ze cteni te trochu vyssi literatury, tzn. tahlejsi mista, psychologie, proste svet dospelych. A jinam se mi uz nikdy nechtelo. Po zhltani dalsich "Bronteovek" (to zni jak "Bondovek", to se povedlo, ne? :)...) a vetsiny stezejniho od Austenove se naplno rozvinula ma knizni vasen a, priznam si to, i trochu povysene nutkani po vstrebani klasiky. No, nic moc jsem o konkretni knize nenapsala, ale bavi me pribehy spojene se ctenim, zlomy, ke kterym knuhy dopomohly nebo je podnitily, to je tak trochu jejich ucel, co? Zajimavym tematem je i prostredi, ve kterem je literatura ctena a spojeni si knizky s vjemy - tak treba se Spartakem od Loukotkove si vzdycky vybavim, jak jsem lezela na zbrusu nove drevene podlaze v mem pokojicku, bez nabytku, jen volny prostor a vune dreva... No neni to krasne, co kniha dokaze? Dnes si muzete kamkoliv prenest na notebooku i filmy, ale proste se vam to vsechno tak nevpije...

netty.vanity
15.03.2012 3 z 5

Mě na takové knihy zkrátka neužije.. Románky plné zbytečných a nezajímavých rozhovorů a pětistránkových popisů vřesu.. Nejspíš jsem udělala chybu, když jsem nejdříve shlédla film;ten mi přišel daleko lepší a bavil mě mnohem víc. Příběh Jany je sice dojemný, ale skoro totožný s jinými dobovými romány. Svoje kvality a kouzlo to určitě má, ale není to nic pro mě. Nadšená jsem u té knihy byla až když jsem ji po tolika dnech dočetla. A to je nutno dodat, že jsem romantička a mám onu citlivou duši.. toto se mnou však nijak výrazně nehnulo. Stručně a jasně zdlouhavé, nudné, otravné a ke konci dost natahované..

Val
07.03.2012 5 z 5

Jedna z knih na které se nezapomíná .

-Lenicka-
05.02.2012 4 z 5

Knížka mi ze začátku přišla velmi zdlouhavá a vyloženě jsem se nutila, abych ji četla - dle zdejších komentářů mne ten příběh ale celkem zaujal, a tak jsem si to prostě chtěla dočíst .. některé pasáže byly dobře napsané, některé pro mne už méně .. příběh mi nepřišel zas tak úžasný a nádherný, čekala jsem trošku něco jiného, ale tak nebyl vyloženě špatný a na tu dobu určitě jedinečný ... i přes tady ten ne příliš lichotivý komentář jsem se však rozhodla, že si přečtu i pokračování s názvem Paní Rochesterová.

Lenisk@
29.01.2012 4 z 5

Krásné dílo :) nádherný a místy velmi smutný příběh... s hlavní postavou jsem se velmi zžila a o jejím životě jsem přemýšlela i v době, kdy jsem knihu zrovna nečetla. Ráda se k ní zase vrátím, myslím si, že příběh nenechá nikoho chladným.
Jedno mínus bych ovšem našla. Umím si představit knihu o 100 stránek chudší... bohužel mě příliš nezaujal děj, který se týkal Jana Křitele a doby, kdy Jana nebyla v Thornfieldu. Ovšem bez této epizody by příběh rozhodně nebyl úplný.

Radkab.
14.01.2012 5 z 5

Tato kniha mi přišla strašně zdlouhavá, měla jsem pocit, že děj vůbec neubíhá a některé pasáže jsem vyloženě přeskakovala. Tím samozřejmě nechci hodnotu díla nijak snižovat, ani někomu vnucovat svůj názor.

G.I.Jane
06.01.2012 5 z 5

Knihu jsem si koupila po přečtení životopisu celé rodiny sester a bratra Bronteových, hlavně z popudu o čem asi píše žena s takovým vlastním životním příběhem. Z knihy mám pocit,že je jakousi relaxací autorky, snahou pohlížet na svět alespoň trochu optimisticky, trochu dětsky, jakoby naivně - na závěr alespoň nejaká odměna za složitý život , spojení s milovanou osobou /přes překážky/, i když i to možná vychází z jejího skutečného života. Já myslím, že do tohoto románu propašovala hodně ze svého skutečného života. Kniha je nepochybně pohlazením na duši, trochu pohádka pro dospělé, klidně i náctileté, možná i trošičku "červená knihovna", ale vůbec mi to nevadilo. Taky je nutné vzít v úvahu dobu, ve které bylo dílo napsané, proto v dnešní době může na nás působit trochu naivně. Nicméně řada postojů hrdinky a vylíčené mezilidské vztahy platí dodnes. Knihu jednoznačně doporučuji, třeba jen jako odraz doby.

Mikarda
03.01.2012 5 z 5

Přenádherná lovestory ♥♥♥

lenka2011
21.12.2011

Poprvé jsem tuto knihu měla v ruce ve čtrnácti letech a po přečtení prvních stránek jsem byla ráda,že patřím do rodiny,která mě má ráda. Díky tomu,že příběh skončil šťastně,vrátila jsem se k němu ještě několikrát. Patří k mým nejoblíbenějším.

Eleanor
08.12.2011 5 z 5

Je to NÁDHERNÁ kniha! Četla jsem ji poprvé před několika měsíci a moc mne zaujala. Nejdřív jsem si musela zvyknout na trochu jiný sloh, než na jaký jsem byla zvyklá, ale pak už se to četlo samo.Jana Eyrová jakožto postava je nesmírně obdivuhodná a silná dívka, její samostatnost a zásadovost je vzorem pro všechny. Jak tu část o dětství v Lowoodu, tak o životě v domě pana Rochestera jsem četla jedním dechem. Ten konec byl sice trošičku příliš "happyendovský", ale hlavní hrdinka si ho po všech těch útrapách stoprocentně zasloužila. Ale nejen postava Jany mě zaujala. Pan Rochester mě až tolik nezajímal, zato Helena Burnsová ano. Ta část knihy, kde se o ní mluví, mě dohnala k slzám. Tuhle knížku můžu všem jen doporučit.

Makyna7
26.11.2011 5 z 5

Tuto knihu jsem četla dvakrát. Porpvé v češtině a podruhé jsem si troufla v originále :) a můžu říct, že jsem hltala každé slovo v obou případech. Můžu jedině doporučit ;)

Madluska
27.10.2011 5 z 5

Po úvodu, kdy jsem jen vrtěla hlavou nad tím "nedětským dítětem" (malá Jana Eyrová se vyjadřovala vskutku dospěle), jsem se tak trochu obávala věcí budoucích. Naštěstí se vše v dobré obrátilo a na Janu jsem si zvykla tak, že mě její další osud zajímal. Nebylo těžké vžít se do její kůže - nehezké a upjaté vychovatelky. :-) Až na pár předvídatelných zvratů v závěru mě knížka bavila, navíc jsem mnohdy nevěřícně kroutila hlavou, jak se autorce povedlo dokonale vystihnout lidskou povahu třeba jen jedinou větou, takže za 5*. P.S.: Pan Rochester přímo zosobnil mužský ideál: drsný, ale něžný. :-)

Eevina
09.10.2011

Vždy se ráda k téhle knížce vrátím

Beatrice
09.10.2011 5 z 5

Zbožňujem rozhovory pána Rochestera a Jane Eyrovej :)

jiri77
08.10.2011 5 z 5

Romantiku zrovna nečtu ale Jana Eyrová je klasika kterou jsem si rád přečetl a můžu říct nádhera,vřele doporučuji všem.

Oter
28.09.2011 5 z 5

Romantické dílo s místy hororových chvil, které se čte "jedním dechem."