Jana Eyrová

Jana Eyrová https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31502/bmid_jana-eyrova-xk7-31502.jpg 5 4285 4285

Jana nepoznala rodičovskou lásku, krutí příbuzní ji umístili do sirotčince. Tam dívka žila v nuzných podmínkách, ale získala vzdělání. Jakmile dostane práci vychovatelky na panství pana Rochestra, svitne jí naděje na lepší život...

Literatura světová Romány
Vydáno: , Alpress

Jane Eyre , 1847

K.M.
22.12.2013 5 z 5

Tato kniha rozhodně stojí za přečtení.

Terry.89
16.12.2013 3 z 5

Kniha je velice opěvovaná, mě přesto příliš neuchvátila. Sám příběh je krásný, ale některé pasáže jsou příliš zdlouhavé a jiné naopak až zbytečně stručné. Sestry Brontëovi mě zatím nijak zvlášť neoslovily.

manaj
09.12.2013 5 z 5

Krasny pribeh, presto se mi kniha necetla uplne lehce.

mauvais-ange
29.11.2013 4 z 5

Romány moc často nečtu a možná i proto jsem z této knihy byla nakonec příjemně překvapená. Žádná klasická romantika a klasická nuda. Příběh příjemný a čtivý.

michde01
23.11.2013 5 z 5

Vynikající kniha, zcela mě pohltila.

Anya
27.10.2013 5 z 5

Ráda si tuto knihu přečtu :)

Marisa
27.10.2013 5 z 5

Musím říct že tato kniha patří mezi moje nejoblíbenější. Zbožňuju jí. Nejvíce se mi líbí ta část, kdy je Jana v Lowoodu, ale ten zbytek je prostě dokonalý. Tato kniha je moje nejoblíbenější hned po Twilight a po Pýše a Předsudku :) Doporučuji

Marika Vanova
23.10.2013 5 z 5

Překrásná knížka, kterou jsem si musela i koupit a vidět snad všechna filmová zpracování i černobílé.

hardrock
22.10.2013 4 z 5

Zaujímavé... Prečítal som si to, aby som urobil manželke radosť :-)

rusalka123
01.10.2013 5 z 5

obsahuje spoiler...
Já ani nevím, co tady ještě napsat... Strhující, dojemný příběh, chvílema jsem musela brečet (a to se mi jinak moc často nestává). Oceňuji i to, že příběh neskončil naprostým "happy endem", jak to často bývá, ale skrz zranění pana Rochestra se stal alespoň o maličko reálnějším. A i částečně proto mě úplně uchvátil... Kdykoliv si na knihu vzpomenu, mám takový zvláštní pocit, něco mezi dojetím a obdivem nad silou příběhu. I teď, několik měsíců po přečtení. A nemyslím si, že se to někdy změní.

Zároveň si myslím, že Jana je nejkrásnější postava, jakou znám. Přes to všechno, co v dětství zažila, se z ní stal skvělý člověk. Nejsympatičtější mi na ní bylo, že nikdy nejednala proti svému svědomí. Myslím, že z toho by si většina z nás měla vzít příklad...

ajtynka
22.09.2013 5 z 5

Strhující román, který mě nenechal chladnou, pár slz ukáplo a na konci mě zavalil pocit štěstí a spokojenosti i když už jsem měla strach, že to nedopadne podle představ. Na pár stránkách tolik zvratů a tolik nečekaného. DOPORUČUJI PŘEČÍST

Odehnalka
20.09.2013 5 z 5

Nádherný romantický příběh s dokonalým koncem!

malazluta
17.09.2013 5 z 5

Skvělá kniha, jejíž některé filmové/televizní adaptace jsem viděla několikrát - mám je všechny ráda, ale kniha je, jak už to tak většinou bývá, nejlepší. Při čtení mě docela překvapila postava St. Johna Riverse, jejíž chování a názory mě v knize hodně rozčilovaly, což se mi u filmu/seriálu nestalo.

janucha
27.08.2013

Tohle je od dětství jedna z mých nejmilovanějších knih. Ráda jsem si přečetla komentáře. Některé mě inspirovaly, určitě
si seženu seriál BBC s T, Stephensonem v roli Rochestera. Ani české zpracování seriálu s M. Vančurovou a J. Kačerem nebylo špatné.Líbila se mi i filmová zpracování, nejvíce asi Zefirelliho s Charlotte. Gaibsborough, která se mi zdála ideálním zpodobněním Jany. Pamatuji si také, nevím, zda to byl film či seriál, natočenou Janu, kdy p. Rochestera hrál Timothy Dalton, který se mi v té roli moc líbil. Kniha je klasická, trochu delší popisy prostředí a emocí mě nevadily. Kniha je romantická i když hlavní hrdinka se snaží pohlížet na život střízlivě. Ano, Jana se zdá být chvílemi trochu upjatá a chladná, ale chápala jsem to, že to byla taková její obrana, aby vydržela nesnadný život. Nedokázala bych být zřejmě tak šlechetná jako ona, třeba k pěstounce. Vztah Jany Rochestera se mi líbil a další podobné romány, které jsem četla jsem si pro sebe klasifikovala zda jsou lepší nebo horší než Jana.
Myslím, že kniha patří k těm, které nezklamou a za přečtení stojí.

makovec.h
15.08.2013 4 z 5

První kniha z tohoto období, kterou jsem četla, a přes počáteční ostych jsem knihu ráda dočetla. Příjemně mne potěšila.

Nellis
06.08.2013 5 z 5

Můj seznam nejmilovanějších knih se rozrostl zase o jeden titul.

Effi
05.08.2013 5 z 5

Moje oblíbená :) Určitě všem doporučuji :)

Belatris
21.07.2013 2 z 5

Tahle světová klasika na mne byl příliš melodramaticky dívčí. Ano, pravdivě zobrazovat emoce je pro spisovatele jistě důležité, ale tohle jsem prostě neustála - nepřehoupla jsem se přes dětství. Ještě se k Janě vrátím, ale prozatím je to v kategorii "zklamání".
Větrná hůrka (od Emily Bronte) je pro mne příkladem, jak ANO, Jana Eyrová je zatím to, co NEskousávám.

krista
11.07.2013

Je to jedna z knížek ke kterým se ráda vracím...

juckey
27.06.2013 4 z 5

Jana Eyrová je snob a vůbec není tak velká oběť, jak se každý snaží namluvit mladým dychtivým slečnám, které si čtením sester Brontëových krátí chvíle mezi vyučovacími hodinami. Proto si nezaslouží pátou hvězdičku. Ale její příběh má spád a celkem dobře se čte, navíc pan Rochester je tak charismatická postava, že naštěstí Janu Eyrovou zastínil a proto i já se přidám k těm, kdo mají rádi brontëovské temné harlekýnky a kdo se k nim za dlouhých zimních večerů budou ochotně vracet.