Stavitelé mostů

Stavitelé mostů https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191867/bmid_velke-stoleti-stavitele-mostu-6G5-191867.jpg 4 244 67

Velké století série

Jan Guillou série

1. díl

Tři bratři Lauritz, Oscar a Sverre jsou poté, co jejich otec a strýc zmizí v Severním moři, nuceni opustit malou pobřežní vesničku a vydělávat si na živobytí ve městě. Stanou se z nich učni tamějšího provazníka. Jejich řemeslné nadání vzbudí pozornost dobročinného spolku Dobrý úmysl, pod jehož záštitou mají být chlapci vzděláváni jako stavitelé mostů a železnic na univerzitě v Drážďanech. Bratři se po studiích rozdělí a každý si jde svou cestou. Lauritz se vrací do Norska a zapojuje se do stavby jedné z nejambicióznějších železnic, Oscar odchází do Německé východní Afriky a Sverre, jenž uposlechl hlas srdce, se vydává se svou láskou do Anglie. Román Stavitelé mostů, první díl Guillouovy nejrozsáhlejší románové série Velké století, je mezikontinentálním a nadčasovým příběhem o bratrství, lásce a poslání. Jeho hrdinové musí čelit krutým vánicím v západním Norsku i vedru a zákeřným epidemiím v Německé východní Africe. Ale je to rovněž studie o lidstvu a století, které z nás udělaly ty, kým jsme.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Brobyggarna , 2012

Jorge12
04.08.2014

Mám podobné pocity jako ostatní recenzenti, vesměs nadšení z vyprávění.Ale i otázky.Kde je pravda.Nemiluji Švejka, nicméně ´vím,že válka je vůl.Jsem zvědav, kam půjde autor dál.

Lidka
03.08.2014 5 z 5

Mne tahle kniha bavila. Hlavně mi zase otevřela další obzory. Třeba pohled na 1.světovou válku odehrávající se v Africe a navíc viděnou očima Nora, který vlastně stojí na straně Němců a v podstatě přímo bojuje po jejich boku. Tak tenhle pohled je opravdu pro mne nový. Zajímavá je i taktika boje Němců v Africe , i toho, jak se chovali k domorodcům oni, a jak Angličané či Belgičané, to je zajímavé srovnání, zajisté nevšední. Ale i to, že Němci v Africe vlastně nebyli poraženi a vše co se od toho odvíjí. To, co prožil Oskar v Africe i v době před válkou bylo opravdu nabité dramatickými událostmi. Tím nechci říct, že by mne nebavil osud Lauritze, odehrávající se v Norsku . Naopak . Potom, co jsem si přečetla, jak to se stavbou železniční tratě bylo mám strašnou chuť se projet tratí Bergen - Oslo a promítnout si u toho v hlavě to, co jsem se o jejích stavitelích, jakož i o podmínkách v nichž stavba probíhala, dozvěděla.
Dočetla jsem se, že autor měl velmi těžké dětství, plné ústrků, šikany, bolesti, hrubého zacházení, ať už ze strany svého nevlastního otce, tak ze strany vychovatelů i vrstevníků a že i on se musel naučit než dospěl přistupovat k životu dosti tvrdě. Myslím, že i proto, své hrdiny líčí jako muže s převažujícími kladnými vlastnostmi, kteří jsou navíc velmi inteligentní a zruční. O jejich vnitřním světě jsem se toho příliš nedozvěděla, autor je posílá a vystavuje řadě zkoušek a úkolů aniž by příliš rozebíral, co si o tom oni myslí a co cítí, není to tedy žádná hluboká psychologická sonda do jejich duší. Ale zase naopak vypráví krásný příběh odehrávající se navíc v diametrálně rozdílných podmínkách . Autor se rozhodl podat nám svědectví o tomto století a to je tedy úkol nelehký.

P.S. Na Wikipedii jsem se dozvěděla, že Paul Von Lettow - Vorbeck měl armádu 14 000 mužů složenou z 3 000 Evropanů/ hlavně Němců/ + 11 000 domorodců a bojoval proti 300 000 Britů a jeho armáda v otevřeném boji nebyla poražena.

aja11
24.06.2014 5 z 5

Byla jsem nadšená a už se těším na další díl. Bohužel, budu si muset počkat.

astroweb
19.05.2014 5 z 5

Dávám všechny hvězdičky, a je jich ještě málo. Dílo velkolepé, nádherné!

květáček
04.05.2014 4 z 5

Nemá cenu psát podobný komentář jako "Henriette". Dokonalý kontrast!
Avšak, líbil se mi víc příběh Lauritze či ještě více, krátký příběh všech bratrů. Přiznám se, Oscara jsem trochu přeskakovala a nic závažného neminula, jak se později ukázalo. Třetí bratr mi taky schází, ale předpokládám jeho zjevení v dalších dílech Velkého století.

Henriette
14.04.2014 4 z 5

Nikdy jsem nečetla podobnou knihu. Dokonalý kontrast - oheň a led, vedro a mráz, Afrika a Norsko. Z počátku mně trochu vadil pomalý rozjezd u "norské části", pasáže, kdy se Lauritz ploužil z bodu A do bodu B a to několik kapitol za sebou, byly poněkud únavné. naproti tomu u Oskara v Africe to "žilo" od samého počátku. nakonec se příběh ucelil a kapitoly nabraly stejnou dynamiku, což už se mi líbilo mnohem víc. také jsem postrádala příběh třetího bratra, který se zpočátku zdál velmi slibný a pak jeho stopa zcela zmizela. Proč? Pátou hvězdu si šetřím na další díly, jinak skvělá kniha!!!

moni.ka
04.03.2014 5 z 5

Geniální. Napínavé. Emoce jako na houpačce - negativní i pozitivní. Láska, přátelství i smrt. Zajímavý pohled na 1. světovou válku z druhé strany - doslova i obrazně (Němci v Africe). Bez zbytečného sentimentu. Kniha mě úplně pohltila a nedala pokoj, dokud jsem ji nedočetla. Tak to má přece být.