Goldfinger

Goldfinger https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/1771/goldfinger-1771.jpg 4 109 16

James Bond - agent 007 série

Známý románový hrdina podstupuje nerovný, ale vítězný zápas se záhadným cizincem, který útočí na americký zlatý poklad.

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Pragma

Goldfinger , 1959

Lothar.777
22.09.2023 3 z 5

Omylem mi to přistálo v ruce, film si vůbec nevybavuju, možná jen Oddjoba, a to si nejsem jist. Ale asi celkem pobavilo, kor v dnešní době, kdy je ta technika trochu dál a muselo by se to dělat kapku jinak.

Misantrop
01.04.2023 3 z 5

Knihu jsem našel na pracovišti, přivlastnil si ji a po čase jí dal šanci. Malá čtivá kniha vydaná po revoluci, která mně nudila jen v zbytečně dlouhých pasážích jak kdo, nebo co vypadá. Nešla mi však do hlavy ta úvodní pokerová fraška. Spoiler: Zkušený hráč pokeru se snaží přijít na to, jak podvádí jeho soupeř. Náhodou si na to najme Bonda. Posléze spisovatel zmíní, že má Goldfinger naslouchátko. Oba nicméně tápají dále. Tak to se moc nepovedlo. Nic více jde o výřečnou sbírku slovních přirovnání, které jsou chirurgicky přesné ba hmatatelně trefne. Ve výsledku jsem tedy pobaven.

DomYell
12.07.2022 4 z 5

Ctive a ne moc slozite.

ber-tram
15.09.2021 4 z 5

Nejvíc zasytí strukturovaný doslov o agentech Flemingovi i nula-nula-sedm. Až se podivíte, proč tak výživná profesní průprava autora ponížila k tak průsvitným literárním příhodám, v nichž se Bond pohybuje daleko civilněji, pomaleji a zranitelněji než ve filmových adaptacích? Asi pro ten komerční čuch, že tohle čtenáři / diváci zhltnou za pochodu jako příruční fastfood namísto vysedávání u mnohachodových gurmánských hodokvasů.
A povedlo se – fenomén (zboží) přerostl knižní předlohy a spotřebitelé ho hladově konzumují. Goldfinger se řadí k nejlepším na plátně a asi i brožovaně. 14/21

Ruru
29.03.2021 5 z 5

(SPOILER) Musím přiznat, že hned ze začátku to bylo velice čtivé.
Goldfinger je takový ten typ záporáka, který má vše do detailů promyšleno (snad i na odchod na toaletu má stanovený čas (můj dojem)) a tak nějak nikdy nevíte s čím přijde, a co od něj s tou jeho “nenápadností” čekat.

Ale Oddjoba bych opravdu potkat nechtěla. (Nezáleží jestli bych byla nevinný občan nebo Goldfingerem hledaný... někdo.)

Kuža007
20.01.2019 5 z 5

Goldfinger asi zatím vede ze všech Flemingových bondovek, které jsem četl. Klasický záporák toužící po zlatě. Skvělý James Bond, ale bohužel narozdíl od filmu málo zmiňovaná bond girl. Přesto stejně jako film Goldfinger nejlepší bondovka.

MC87
26.08.2018 4 z 5

Zlatý prst je velmi nebezpečný padouch, který si věří natolik, že se dopustí klasické padouší chyby, že prozrazuje veškeré své plány...

Velmi čtivá kniha v Playboy stylu, špionážní pasáži nelze nic vytknout, Bond si vede opravdu precizně na to, že je většinu doby pod vlivem alkoholu (nebo právě díky tomu?) a při popisu automobilových projížděk a honiček jsem měl pocit,jako bych to sám prožíval.

laepus
28.10.2016 4 z 5

Je vidět, že už Fleming to píše s velkou lehkostí a notnou dávkou sebeironie. Kdo to tedy bere moc vážně (stejně tak i filmy), tak bude zklamán. Jen sednout, číst, usmívat se a nechat s unášet spoustou skrytých reklam různých značek, absurdních zápletek a napínavých rozuzlení.

Voliarty
11.03.2016 5 z 5

Goldfinger nie je len podľa mňa najlepší bondovský film, najlepší bondovský záporák, ale aj najlepšia bondovská kniha, ktorú som zlupol za štyri dni.

woodward
17.08.2015 5 z 5

Nechci vypadat jako šťoura, ale Goldfinger útočí na Fort Knox ve Spojených státech, kde je (pochopitelně) uložen americký, nikoliv anglický zlatý poklad...

J.Connor
30.08.2014 4 z 5

Bondovky jsou klasické odpočinkové čtení pro pány se všemi ingrediencemi, které dané publikum požaduje. Zde Bond např. zajde v milostném dobrodružství tak daleko, že přeučí i šéfku lesbického gangu. Od jiné spotřební zábavy Bonda dělí právě ona zmiňovaná omáčka, detailní popisy exotických lokací, podrobnosti o dobové technice, politice, sportu, bontonu, oblékání, stravování atd. - již jen ta asi desetistránková partie golfu s Goldfingerem! Právě tato omáčka dle mého názoru tahá Bonda z vod průměrného "rodokapsu".

mgeisselreiter
16.07.2014 3 z 5

Moje první kniha od Fleminga. Četla se dobře, ale dějově je to celkem prázdné, tedy nic moc akce a hodně omáčky. 70% a tentokrát 3*, 16.7.2014.
25.1.2015 jsem poprvé shlédl filmové zpracování a musím říct, že to bylo podstatně lepší než kniha.

ondrash77
07.04.2014

Pro někoho to bude zklamáním, ale oproti filmové podobě "papírový" Goldfinger nabízí mnohem méně strhující zážitek. Na rozdíl od filmu tady akce není to nejdůležitější, přesto se kniha čte rychle a děj příjemně odsýpá.

Niki
27.05.2013 3 z 5

Klasická bondovka, lehké čtení, ale úplně můj šálek kávy to není.

Lazy
11.01.2013 4 z 5

První bondovka, kterou jsem četl, zároveň při sledování jeho filmových akcí. A nejsem vůbec zklamaný, četlo se to moc příjemně a navíc oproti filmu je tam pár odlišností.

nightlybird
27.01.2011 3 z 5

Opět jedna z "vlakovek", které mi pomáhaly zkrátit čtyřhodinové noční cesty rychlíkem. Klasická bondovka, pro paperbackové vydání v Magnetu zkrácená překladatelem. Jiné vydání jsem nečetl a tak neposoudím, nakolik na překlad a úpravu Bond doplatil. Každopádně je celkem zajímavý doslov Ivo Štuky "007 a jeho otec aneb jak se dělá pohádkový hrdina". Knížka je oživena fotografiemi z filmu a několika Flemingovými.
Pokud by si to někdo chtěl přečíst, je to na www.james-bond.cz/knihy/cz/Goldfinger.doc, takže pokud budete mít dlouhou chvíli a tento druh literatury neuráží příliš vaše estetické cítění, můžete číst.

zfilmováno thrillery James Bond, agent 007

Ian Fleming