Jak zabránit další pandemii

Jak zabránit další pandemii https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/521221/bmid_jak-zabranit-dalsi-pandemii-ni7-521221.png 3 3 1

„Se zápalem, ale bez moralizování přináší Gates celému světu promyšlený apel ke sjednocení proti budoucím pandemiím.“ — Booklist O knize Vlády, firmy i jednotlivci po celém světě přemýšlejí o tom, co přijde po pandemii covidu-19. Můžeme doufat nejen v to, že další podobnou katastrofu odvrátíme, ale že zároveň vymýtíme všechny respirační nemoci, včetně chřipky? Bill Gates, jeden z předních světových myslitelů a aktivistů, věří, že ano. Jasně a přesvědčivě vysvětluje, jak se svět může z nedávné pandemie poučit a co všichni můžeme pro odvrácení podobné hrozby udělat. Opírá se přitom o znalosti předních světových odborníků a zkušenosti Nadace Billa a Melindy Gatesových s potíráním smrtících chorob v rozvojových zemích. Gates nejprve popisuje zákonitosti šíření infekčních chorob. Poté předkládá realistický plán, jak mohou jednotlivé země světa spolupracovat mezi sebou a s privátním sektorem tak, abychom v budoucnu dokázali zachránit miliony lidských životů i světovou ekonomiku. Kniha předkládá reálnou vizi blízké budoucnosti, ve které: Už se neopakují tragické omyly z pandemie covidu-19. Vakcíny se snadno aplikují sprejem nebo kapkami a obejdou se bez mrazáku. Umělá inteligence odhaluje slabá místa virů a pomáhá vyvinout účinné léky rychleji než dosud. Každý z nás může zabránit tomu, aby lokální epidemie přerostla v pandemii. O krizových scénářích pro případ náhlého uvolnění metanu ze dna moří. Jakou roli hrají v proměně klimatu krávy a mangrovové porosty. Dětskou úmrtnost na planetě opět srazíme na polovinu. O autorovi Bill Gates je technofil, podnikatel, filantrop a autor knihy Jak zabránit klimatické katastrofě. V roce 1975 založil se svým přítelem z dětství Paulem Allenem Microsoft. Dnes je spolupředsedou Nadace Billa a Melindy Gatesových, v níž se přes dvacet let věnuje řešení globálních otázek v oblasti ochrany zdraví a rozvoje včetně prevence pandemií, vymýcení nemocí a problémů spojených s dostupností pitné vody a hygienou. Má tři děti.... celý text

Pasadenka
05.09.2023 3 z 5

Tak tedy tohle je docela zvláštní kombinace Smila a Babiše. Gates se aktivně snaží investovat své peníze do různých projektů a zdravotnictví a očkování je jedním z těchto projektů. A jak sám zdůrazňuje i v předešlé knize o klimatu, věří v technologický pokrok a technologické řešení problémů jak se dá čekat od zakladatele jedné z největších technologických firem současnosti. Vždy si při tom vzpomenu na knížku Prorok a čarodějník od Manna. V klima kruzích jsou to dva základní přístupy. Ale zpět ke knize.

Jako hou, hou, hou, zpomal hochu! Jako říká se, že samochvála smrdí, že jo? A tady to bylo hodně za hranou. Jak mi klima knížka od Billa jakž takž dávala smysl ono když už si klima knížky může psát holka, jejíž formální odbornost a zkušenosti končí na ulici s transparentem, tak proč ne jeden z nejbohatších nerdů, že ano. :) Neberte mě prosím doslovně, je to nadsázka, ale na pozadí člověka, hlavně u normativních knížek, hodně záleží. A zde se dostáváme k té Babišovské části. Taková snůška snů a myšlenek, co a jak by se mohlo, mělo smělo. A pak to samozřejmě okořeníme tím, že, ale tak já nejsem, ani nechci být politik, já si je jenom budu vodit kam chci a za penízky své, si budu transformovat celý svět dle obrazu svého. Už od dob Carnegieho se ve světě začal budovat zvláštní zvyk lidí, co si vydělají hodně peněz, že je to opravňuje k tomu, aby lidem pomáhali. Dle svého. Toto vměšování se do politiky bez formální politické záštity mi jednoduše nesedí. Jak lehce se rozdávají peníze, když je člověk není s to utratit, jak lehce se lidem říká, jak mají žít, když chtějí vaše peníze. A zpět ke knize pokus 2.

Teď bez té patiny, které se táhne knihou. Je to celkem nuda. Teoretické a statistické části jsou jak od Smile, pak máme PR, kde pořád dokola posloucháme o Gatesových a jejich super ultra skvělé nadaci. :D Omlouvám se, ono to bylo až trapné, kolikrát to tam omílá. Kromě jistého zhodnocení různých pandemií, na které se e vědeckých kruzích upozorňuje a varuje před nimi již víc, jak 10 let, po nějaké to informační přesycení, nedůvěru, polopravdy, lži a vše, o čem se poslední léta mluví pořád, tu pak máme tu techničtější část a Babišovské vize supervakcín, které budou fungovat na jedno píchnutí, nebo ještě lépe jedno nalepení a další super skvělé novinky už jen ovečky hezky namotivovat a naočkovat. :D

Po přečtení této knížky začínám rozumět, proč je Bill terčem konspirací ohledně vakcín a očipovávání, protože je k tomu dokonalý. :) I když pořád nechápu, proč by to měl jako dělat, ale s tím se konspirační teorie nikdy moc netrápí. :D

Závěr. Po všech těch zlých odstavcích musím říct, že je to solidní průměr. Mé subjektivní vnímání nemůže zastřít, že je to smysluplně sestavená, přehledná knížka, která se věnuje očkování a vakcínám a jejich vizi v 21. století.

politika sociologie společnost společnost a politika nadace pandemie koronavirus, covid-19

Bill Gates
americká, 1955
2021  77%Jak zabránit klimatické katastrofě
1997  73%Informační dálnice
1999  70%Byznys rychlostí myšlenky
2023  67%Jak zabránit další pandemii

Kniha Jak zabránit další pandemii je v