Jak se dělá evoluce - Od sobeckého genu k rozmanitosti života

Jak se dělá evoluce - Od sobeckého genu k rozmanitosti života https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30175/bmid_jak-se-dela-evoluce-thB-30175.jpg 5 30 3

Kniha tří mladých biologů se zabývá současnou evoluční teorií a její rolí v poznávání světa. Představuje tento obor jako dynamicky se rozvíjející a zábavnou disciplínu, plnou překvapivých objevů, ale i problematických momentů a rozporuplných poznatků. Esejistickou formou se snaží předvést biologii jako stále se proměňující a atraktivní obor, který prostřednictvím poznání minulého vývoje přispívá k pochopení současného obrazu přírody a kultury a který se stává stále důležitější součástí celkového pohledu na svět a člověka. Důraz je kladen na často kontroverzní objevy a jejich důsledky, ale i na to, jak vůbec k takovým objevům mohlo dojít, a jak nám na druhé straně pochopení evolučních procesů může významně pomoci řešit problémy současného světa. Publikace, založená na propojení textu s řadou příkladů, ozřejmí čtenáři nové a zajímavé souvislosti. Interpretace nejnovějších zásadních vědeckých poznatků i letitých vědeckých sporů jsou podávány s důrazem na srozumitelnost a zábavnost.... celý text

paulie87
15.04.2024 5 z 5

Kniha je nadupaná, plná faktů a informací. Je jasné, že člověk s nulovými znalostmi z oblasti biologie se bude prokousávat těžko. Na druhou stranu, nelze ani říct, že je nutné být odborník. Místy trochu autoři sklouzávají po vzoru pana Dawkinse k boji proti popíračům evoluce a dogmaticky věřícím. Vcelku logicky jejich argumenty smetou ze stolu a těžko jim nedat za pravdu. Je to často i vtipné, ale ne vždy nutné. Přes složitost je to ale čtivé dílo. Zajímavý je i popis různých názorových proudů. A nelze si ani neuvědomit, že sestavit takovou knihu dalo hodně práce.

katakomb
16.02.2021 5 z 5

Kniha není pro úplné neznalce, ač se snaží neopomenout a vysvětlit žádný podstatný pojem, objev nebo přístup. Nicméně pro mě jako pro laika to bylo 283 stran koncentrované evoluční biologie a musím se přiznat, že již během čtení jsem polovinu z předešlých stran zapomněl - to ale určitě není chyba autorů. Kniha nepředkládá žádnou ucelenou evoluční teorii, ale přesně to, co je napsáno v titulu: jak se dělá evoluce. Jde o přehled biologických základů (řekněme matérie) a evolučních mechanismů (pohyb) a o jejich zevrubný popis a zkoumání, jde o teoretické i praktické ověřování jednotlivých směrů, které v historii evoluční biologie udávaly směr, ale autoři se nijak výrazně nesnaží prosazovat vlastní hypotézy, naopak se snaží být co nejméně zaujatí a nestranní. Je to vynikající kniha, kterou určitě ocení lidé z oboru. Ač populárně naučná, je ta kniha přeci jen napsána tak dobře dopodrobna, že nakonec naučná stránka převládá nad tou populární a knihu to řadí dle mého názoru spíše do kategorie vědecké a naučné. Ač laik, tak knihu musím ohodnotit nejvyšším stupněm, protože je z každého odstavce patrná snaha autorů předat čtenáři co nejvíce a co nejsrozumitelněji (žádný vědecký nesrozumitelný jazyk, ale bohatá čeština) - a to jsem oceňoval nejvíce.

Gimli
26.01.2013 5 z 5

Skvělá kniha, ale překvapilo mě, jak moc je pesimistická. Celá ta snaha být nestranný pak často vede k pocitu, že vlastně nic nejde, nic neumíme a nejspíš všechno špatně interpretujeme :-). Někdy mi to dokonce připadalo až příliš násilné, např. zavržení adaptivity a vysvětlení určitých znaků čistě jako důsledek dynamiky ontogeneze. Nabízí se otázka, proč by ta dynamika ontogeneze nemohla být prostým důsledkem adaptace? Každopádně je pro mě pohled těchto tří českých autorů na evoluci zase něčím novým. Při čtení jsem navíc dostal několik nápadů na experimenty a napadlo mě několik hypotéz, které bych ve své práci mohl testovat. Jak se dělá evoluce bych nedoporučil evolučním panicům. Text knihy dle mého jakousi orientaci v problematice vyžaduje.

evoluce přírodní vědy biologie věda evoluční biologie

Autoři knihy

Stanislav Mihulka