Jak se dělá evoluce - Od sobeckého genu k rozmanitosti života

Jak se dělá evoluce - Od sobeckého genu k rozmanitosti života

Kniha tří mladých biologů se zabývá současnou evoluční teorií a její rolí v poznávání světa. Představuje tento obor jako dynamicky se rozvíjející a zábavnou disciplínu, plnou překvapivých objevů, ale i problematických momentů a rozporuplných poznatků. Esejistickou formou se snaží předvést biologii jako stále se proměňující a atraktivní obor, který prostřednictvím poznání minulého vývoje přispívá k pochopení současného obrazu přírody a kultury a který se stává stále důležitější součástí celkového pohledu na svět a člověka. Důraz je kladen na často kontroverzní objevy a jejich důsledky, ale i na to, jak vůbec k takovým objevům mohlo dojít, a jak nám na druhé straně pochopení evolučních procesů může významně pomoci řešit problémy současného světa. Publikace, založená na propojení textu s řadou příkladů, ozřejmí čtenáři nové a zajímavé souvislosti. Interpretace nejnovějších zásadních vědeckých poznatků i letitých vědeckých sporů jsou podávány s důrazem na srozumitelnost a zábavnost....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30175/jak-se-dela-evoluce-thB-30175.jpg 4.520
Literatura naučná, Věda, Přírodní vědy
Vydáno:, Paseka

Gimli
26.01.2013

Skvělá kniha, ale překvapilo mě, jak moc je pesimistická. Celá ta snaha být nestranný pak často vede k pocitu, že vlastně nic nejde, nic neumíme a nejspíš všechno špatně interpretujeme :-). Někdy mi to dokonce připadalo až příliš násilné, např. zavržení adaptivity a vysvětlení určitých znaků čistě jako důsledek dynamiky ontogeneze. Nabízí se otázka, proč by ta dynamika ontogeneze nemohla být prostým důsledkem adaptace? Každopádně je pro mě pohled těchto tří českých autorů na evoluci zase něčím novým. Při čtení jsem navíc dostal několik nápadů na experimenty a napadlo mě několik hypotéz, které bych ve své práci mohl testovat. Jak se dělá evoluce bych nedoporučil evolučním panicům. Text knihy dle mého jakousi orientaci v problematice vyžaduje.

Litta
06.02.2011

Výborná kniha, ovšem nedává mi smysl jedna věc:
v kapitole Šachová královna v první části knihy je uvedeno, že červená královna v Carrollově Alence by se měla překládat spíše jako černá, neboť v Anglii jsou prý šachové figurky červené a bílé. Kde autor vzal tuto informaci netuším, nikde se mi ji nepodařilo ověřit, jediná diskuse na toto téma, kterou jsem našla, mi také jednoznačně neukázala na Anglii a ostatní zdroje samozřejmě připouští i tuto barevnou kombinaci, nikoli však v souvislosti s určitou tradicí, pouze jako designerský rozmar.

Nevíte o tom něco víc?