Porcelánový koník z Dynastie Tchang

Porcelánový koník z Dynastie Tchang https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/5879/bmid_irena-hussova-porcelanovy-konik-z-d-yIs-5879.jpg 4 56 15

Irena Hussová série

Román švédské královny detektivek. Další případ inspektorky Ireny Hussové. Nikdo nezahlédl jeho pád tmavým listopadovým večerem. Tělo Richarda von Knechta se roztříštilo na mokré dlažbě. Záhy se ukáže, že nešlo o sebevraždu. Tento šedesátiletý přitažlivý muž patřil mezi největší boháče ve Švédsku a nejváženější muže v zemi. Vraždu okamžitě začne vyšetřovat tým göteborské policie v čele s komisařem Anderssonem a inspektorkou Irenou Hussovou. Byly motivem vraždy peníze, nenávist, nebo něco jiného?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Motto

Den krossade tanghästen , 1998

Otakaro
23.01.2024 3 z 5

Zkraje mi to přišlo psané až moc jednoduše holými větami. Pak jsem se jakž takž začetl. Přišel i okamžik, kdy mě to naprosto pohltilo, ale pak tento pocit zase ochladl... Dám určitě šanci i dalším pokračováním, snad jsem nešáhl vedle. Nejsem vášnivý čtenář detektivek, ale "deset románů o zločinu" od M. Sjowallové a P. Wahloo (omlouvám se, ale přehlasované "O" mi má klávesnice Huawei nenabízí...) mi naprosto vyhovovalo a beru je jako základ k porovnání. Zatím hodnotím vcelku kladně, ale příště uz budu (možná) kritičtější.

Aghatte
20.09.2021 5 z 5

Velmi pěkně se to čte, moje první setkání s autorkou, zaujala mě pěkná obálka a nezvyklý název.
Za přínosné považuji i sociální podtext, zakomponováno nerušivě do děje, otázky holocaustu, skinheadů, problematiku přistěhovalců, nezaměstnanost.....
Zajímavých témat je zde více, jsem zvědavá, o čem se píše v dalších dílech. Mám zatím jen druhý, ale další si seženu, pokud úroveň zůstane vysoká.
Pár překlepů a skutečně mě překvapilo, že na str. cca 234 ještě neměli telefonní číslo na syna zavražděného...., vadil mi popis násilí a uvažování nadřízeného v tom smyslu "ženy nic nevydrží, neměly by dělat mužskou práci" - po té, co Irenu zmlátí, zkope a málem zabije banda motorkářů... A to ona druhý den už sedí na poradě. Ty porady poněkud uměle natahovaly děj, ale daly možnost čtenáři si v hlavně srovnat, co už víme.
Jak v knize i zaznělo, vyšetřování je z velké části nudná, zdlouhavá, mravenčí práce, která v 90% nevede nikam. Autorce se ale povedlo čtenáře neunudit, i když ho vlekla vyšetřováním minutu po minutě.

čef
11.01.2021 5 z 5

Zajímavý příběh, je zde několik zdánlivě nesouvisejících dějů, které se však výborně na závěr spojí. Podezřelých je povícero, takže čtenář může deduktit do aleluja a to je samozřejmě dobře. Líbilo se.

rekon
12.08.2019 4 z 5

Další dobrá detektivka, Irena je inspektorka na svém místě, nenásilně se prolíná vyšetřování případu s jejím soukromým životem.

TeaPeter
27.03.2019 3 z 5

Trochu přeplácané různými nápady, ale přesto slušná detektivka.

pepa4081
21.08.2018 3 z 5

První detektivka ze série s Irenou Hussovou je jako většina dalších výborná. Je zde všechno to, co v dalších dílech. Irenina rodina, kolegové, potlučené tělo :-). Mohu jen doporučit.
Velmi uspokojivé.

bookcase
13.08.2018 4 z 5

Docela se mi to líbilo, bylo to sice trochu víc hutnější, co se týče propletených témat, ale jinak čtivé.

Awča
13.07.2018 3 z 5

Od autorky jsem již četla jednu z novějších (Revír), která se mi líbila. Porcelánový koník, první kniha této starší série, mi přišel těžkopádný, na můj vkus moc různých témat najednou (skinheads, sexismus), ne že by to bylo úplně špatné, ale tak nějak jsem si úplně nepočetla.

konicekbily
14.10.2017 5 z 5

Objevená nová švédská dvojice - autorka helene a hlavní hrdinka Irene - určitě stojí za sledování českého milovníka detektivek. Ji to napsáno stylem staré detektivní školy, hodně připomíná moji milovanou Agathu. Přečtu si celou sérii.

March
13.06.2017 3 z 5

Moje první kniha od autorky, občas zdlouhavé pasáže, ale takove severské wau to není

Puntíkatýhrnek
19.10.2016 3 z 5

Tohle je první knížka od autorky, kterou jsem četla..Taková trochu retro detektivka (stylem psaní)..Svým způsobem to není žádné strhující, ani napínavé čtení. Ale celkově na mě působí jako poctivě napsaná kniha. Trošku mi to připomíná Agathu Christie...Osobně mi tenhle styl psaní nevadí...mám ráda logické závěry, uvěřitelné motivy...a klasické motivy k vraždě jako jsou peníze, sex a mezilidské vztahy jsou prostě sázkou na jistotu... Takže mě ani moc nepřekvapuje vysoké hodnocení.

Stolda
18.03.2016 5 z 5

Tak je to dobré čtení, ale od Helene Tursten jsem četl určitě lepší

Damato
17.03.2016 5 z 5

K paní spisovatelce jsem se dostala náhodou a byla jsem z jejich detektivek každopádně velice nadšená a už při dočítání jedné jsem se těšila na další. Moc detektivek jsem ve svém životě nepřečetla ( jsem vyloženě netrpělivý člověk a málokdy jsem vydržela nekouknout na konec), ale tohle mě neskutečně chytilo a byla jsem velice překvapená, jaké to dokáže být suprové čtení.

marek1278
10.11.2015 4 z 5

První setkání s Helene (resp. s Irenou) bylo skutečně nad očekávání příjemné - příběh mě neskutečně bavil. Rozhodně doporučuji a těším se na další knížku

woodward
19.08.2015 4 z 5

Kdo vydrží s Irenou Hussovou přes celou sérii Helene Turstenové, užije si napětí, dozví se toho spoustu o Ireně a její rodině a sem tam zažije i pěkně děsivé situace. Na skandinávské poměry si autorka přece jen tolik nelibuje v ponurých, temných vyprávěních jako mnozí její kolegové-krajané, kteří tak rádi své civilizované, bohaté, pohodové země líčí v nejčernějších barvách. A vyprávět paní Turstenová nepochybně umí.

švédská literatura severská krimi severská literatura švédské detektivky

Helene Tursten
švédská, 1954