Intimita

Čo znamená byť otcom v čase, keď sa ženy o seba dokážu postarať samy ? Opustením Susan, ženy, o ktorej Jay vie všetko, aj to, že už s ňou nič nechce mať, sa príbeh jednej prebdenej noci začína i končí. A predsa ho čítame ako detektívku: zostane po tom všetkom niekto ešte nažive?

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/110557/intimita-oKU-110557.jpg 3.846

Intimacy (1998)

Vydáno:, Slovart (SK)

Kniha Intimita

zuzulique

Pre väčšinu ľudí je hrdina zbabelý a egoistický, pre mňa odvážny. Možno preto, že by som v živote potrebovala viac odvahy pri zásadných rozhodnutiach.

"Neopúšťam tento nešťastný raj len preto, že ho neznášam, ale preto, že chcem byť niekým iným. Sen, či skôr nočná mora o šťastnej rodine nás máta všetkých; v dnešnej dobe je to jedna z mála utopických myšlienok, ktoré nám zostali. A tak verím, napriek všetkému - ako som povedal Asifovi - na lásku."

jiri77
28.11.2018

Nahlédnutí do mysli muže, který miluje své dvě děti a přesto se chystá opustit svou partnerku a hledá sám v sobě ospravedlnění svého rozhodnutí. Skvěle popsané myšlenkové pochody a pocity hlavní postavy knihy.

hs777
05.09.2018

Myšlenkové pochody muže opouštějícího manželku a dva malé syny, kterými se snaží vysvětlit, obhájit nebo spíš omluvit své jednání. Ani přes sto stran nestačilo - nepřesvědčil mě, že jde o víc než pouhé sobectví.

intelektuálka
13.08.2018

Sám autor svoji knihu nazval emocionální thriller...

Já ji vidím jako zajímavě napsanou hlubokou komorní sondu do nitra jednoho muže, který stojí před rozhodnutím - hledá odpovědnost k minulosti a zároveň pochopení pro svou budoucnost...

"Tehdy jsem myslím věřil tomu, že když člověk nemá děti, monogamie není nutná"

Na jeho rozhodování mají vliv dva přátelé - rozvedený stárnoucí Viktor, který marně hledá novou intenzitu citu...
a přítel Ášíš - žijící v poklidném svazku :

"Moudrý člověk zná hodnotu toho, co má."

Hrdina se ocitá v pozici osobního chápání tradiční úlohy jednotlivých pohlaví v životě ...

První kniha od autora a líbila se mi.

wosch
28.01.2018

Atraktivní téma je postupně překrýváno psychologickou plochostí hlavního hrdiny.

jant02
01.12.2017

Uhrančivě otevřená zpověď muže, který hledá důvody a omluvy pro ospravedlnění svého, i dle něho samého, zbabělého jednání. Výborně popsaná vnitřní rozpolcenost, citová vyprahlost, nejistota a tápání v sobě samém.

parxel
25.09.2016

Dočteno a jsem rád, že to mám za sebou. Hlavní postav, muž opuštějící svou rodinu, se neustále motal v kruhu rádoby intelektuálních keců, ale z pohledu vnitřního cítění a prožívání na mne působil jako vyprahlá poušť. Jako by už ani nebyl schopný nic cítit. Jakoby by ho vztah s matkou poznamenal natolik, že nikdy nebyl schopný dozrát do své celistvosti a stát se plnohodnotným mužem.

Celkově se mi tato kniha četla velmi obtížně. Absolutně nejhorší mi přišla absence pocitů u hlavní postavy. Jakoby příběh vyprávěl někdo, koho se to netýká. Zkrátka vůbec jsem se v této knize nenašel a proto jí ani nedovedu nikomu doporučit.

dobromilnebojsa
04.09.2014

úžasná kniha. Trochu nedospelý a nezrelý muž - ako každý chlap rieši odchod od svojej ženy, ktorá mu nedokáže dať dosť živočíšnej lásky a spontánnosti. Autor trefne popísal myšlienkové pochody mužského hrdinu ktorý je rozpoltený láskou k deťom a sebeckou túžbou po spontánnej neviazanej láske. Odporúčam všetkým vydatým ženám pochopili čo môžu urobiť proti hroziacemu rozpadu manželstva.

Komls
08.07.2014

Kniha pro vsechny premitajici muze a zvidave zeny. Najdou se velice zajimave myslenky, ale take dosti zmatene odbocujici pasaze. Kniha urcite neni pro kazdeho a rozhodne se neda precist jednim dechem...Neurazila, nenadchla...

GrasselováL
28.02.2014

Kniha me nijak nenadchla...bohuzel.

moni.ka
18.02.2014

Mrazivý popis toho, proč také muži opouštějí ženy, a jak si všechno dokáží dokáží racionálně odůvodnit. Zapomeňte na česky moudré "hlazení proti srsti". Tohle je síla.

cessy
14.05.2013

Nebyť výborných odporúčaní a zmienok o Intimite v rôznych beletristických knihách, zrejme by som po nej nesiahla, nakoľko obsahom načrtnutým v anotácií ma kniha nezaujala. Ani po prečítaní sa môj názor nezmenil, navyše voči hlavnej postave cítim obrovskú nechuť, vôbec mi neprirástla k srdcu. Avšak päť hviezdičiek dávam Kureishimu z dôvodu presvedčivého zachytenia a spracovania aktuálnej témy, ľahko uveriteľnému vykresleniu zmätených myšlienkových pochodov človeka stojaceho pred vážnym životným rozhodnutím, ktoré zmení celý jeho život. Chystá sa zameniť istotu za neistotu, už sa rozhodol, ale nedokáže sa prinútiť urobiť posledný krok, sám so sebou zvádza bolestivé vnútorné boje, analyzuje dôsledky svojho činu a hľadá preň ospravedlnenie.

Renava
30.04.2012

Vnímam to ako výpoveď citovo nevyzretého muža (mimochodom v súčasnej dobe pomerne bežného typu :-)), ktorý stojí pred krokom opustiť manželku (ktorú už nemiluje) a svojich dvoch malých synov (ktorých miluje nadovšetko)...
Sonda do mysle muža, analyzujúceho svoj nadchádzajuci čin a hľadajúceho akési sebaospravedlnenie, pričom bojuje sám so sebou, prehrabáva sa v spomienkach na manželské spolužitie, v zážitkoch s bývalou milenkou, ktorá pre neho podľa všetkého znamenala oveľa viac ako súčasná žena..Zároveň sa snaží ujasniť si dôsledky, ktoré bude mať tento čin hlavne vo vzťahu k jeho deťom.,
Hlavný hrdina na mňa pôsobí adolescentne, jeho rozhodnutie opustiť manželku na jednej strane prezentuje ako nezvratné, lebo má "pádny" dôvod - k manželke už nič necíti, no vzápätí to popiera, že možno keby ..(???), tak od nej "určite neodíde".. čím dokumentuje svoju vnútornú labilitu, osobnostnú nevyzretosť. Samozrejme záver ako pri väčšine kníh podobného filozofického typu autor ponecháva na fantázii čitateľa, rovnako je na ňom úsudok o správnosti (či nesprávnosti) manželovho rozhodnutia..
Aktuálna téma kopírujúca dnešnú rýchlu dobu, nielen čo do životného tempa, ale aj čo do frekvencie vážnych životných rozhodnutí. Kratučké čítanie na jeden večer, veľmi intímne, ako názov sám.

elpiska
19.01.2012

Knížka, která se čte jedním dechem a vyžaduje zamyšlení.
Muž, který odchází od své ženy, přemýšlí o správnosti svého rozhodnutí, i když je už v podstatě dávno rozhodnutý. Své pocity vyjadřuje tak živě a opravdově, že s ním nelze než souhlasit. Ale když se člověk zamyslí nad samotným činem - jde jen a jen o sobeckost.