Intelektuálové

Intelektuálové https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31345/intelektualove-31345.jpg 4 79 23

Práce známého publicisty a spisovatele, bývalého šéfredaktora listu New Statesman, zkoumá, zda mají někteří čelní intelektuálové morální právo radit lidstvu, jak se má chovat. Jakým způsobem dospívají ke svým závěrům? Jak pečlivě prověřují své důkazy? Jak velká je jejich úcta k pravdě? Jak uplatňují veřejně vyhlašované zásady ve svém soukromém životě? Jaký je jejich vztah k penězům? Jak se chovají k životním partnerům, dětem – vlastním i nevlastním? Jak jsou oddání svým přátelům? Máte jedinečnou možnost seznámit se s: K. Marxem, J. J. Rousseauem, L. N. Tolstojem, E. Hemingwayem, B. Russellem, B. Brechtem, J.-P. Sartrem a dalšími… Obsah: Jean Jacques Rousseau: „Zajímavý blázen“ Shelley aneb Bezcitnost ideí Karel Marx: „Hrozné, do nebe volající kletby“ Henrik Ibsen: „Naopak!“ Tolstoj: Starší bratr Pánaboha Hluboké vody Ernesta Hemingwaye Bertold Brecht: Srdce z ledu Bertrand Russel: Případ logických nesmyslů Jean-Paul Sartre: „Malá koule chlupů a inkoustu“ Edmund Wilson: Oharek vyrvaný z ohně Ztrápené svědomí Victora Gollancze Lži, bohapusté lži a Lillian Hellmanová Úlet rozumu Vydání první... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Návrat domů

Intellectuals , 1988

Miramarek
17.05.2014 3 z 5

Když název "Intelektuálové" čtete ironicky posměšným tónem, víte přesně, jakým stylem je kniha napsána. Chvílemi jsou medailonky zbytečně bulvární. Ale člověka to čtení baví - "oni" jsou totiž stejní jako my.

Morsie
23.10.2013 5 z 5

Po téhle knize jsem sáhla vlastně ani dobře nevím proč. Snad kvůli intelektuálům, o kterých je, snad kvůli dobrým referencím. Zkrátka jsem byla zvědavá na jiný, nijak sentimentálně ani uctivě zkreslený pohled na několik významných mozků minulého a předminulého století. Je to zvláštní kniha, nebere si servítky a nahlíží pod pokličku nejednoho velkého muže. Zbavuje vás iluzí a odkrývá nepříjemnou pravdu. Za to si té knihy vážím asi nejvíc - je upřímná. No co, byli to lidi - někdy docela odporní a nemorální, ale byli - není důvod je zbožšťovat a přisuzovat jim důležitost, která jim ani nenáleží. Vskutku zajímavá kniha, která vám rozšíří rozhled i náhled.

mončičáček
20.05.2012 4 z 5

Paul Johnson je můj oblíbený historik, mám ráda jeho styl psaní, moc hezky se čte. Navíc výběr "intelektuálů" je velmi zajímavý a pestrý - vedle Enresta Hemingwaye, Sartra nebo Brechta stojí Jean Jasquess Rousseau, Shelley, ale také Karl Marx. Doporučuju všem :-)