Karambol

Karambol https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/321712/bmid_karambol-XLZ-321712.jpg 4 127 34

Inspektor Van Veeteren série

Probudil se a nejprve cítil nezměrnou úlevu. Ta trvala tři vteřiny, pak pochopil, že to nebyl zlý sen. Že to byla skutečnost. Ten hustý liják, náhlé trhnutí volantem, kluzká krajnice, to vše byla skutečnost. Tíha chlapcova těla v jeho náručí i krev, která mu kapala z kapuce. Opilý řidič usmrtí malého chlapce.

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Carambole , 1999

Kerberos
29.07.2019 4 z 5

Kde je ta hranice, za kterou je vrahovi už je všechno jedno.Nesser nezklamal,určitě si přečtu i další díly.

ElleNora
15.06.2019 5 z 5

Tentokrát se autor skutečně překonal. Žasla jsem nad promyšleným dějem a hltala stránky. Navíc dostáváme pohledy několika různých situací, kde i vyšetřovatelé mají vlastní příběhy.

broskev28
22.05.2019 5 z 5

Smrtící záře byla na mě příliš, takže číst hned další detektivní příběh od autora doposud neznámého, to byl v mém případě velký risk, a donutila mě k tomu pouze končící rezervace v knihovně. Před chvílí jsem dočetla, hodnocení mluví za vše.
Hakan Nesser (kdyby se takto jmenoval autor Řezníka či Smrtící záře, připadalo by mi to mnohem adekvátnější) se podle této knihy jeví jako skvělý autor, alespoň pro mne. Vyšetřovatelé i vyšetřovaní svou mentalitou a postojem k životu patří mezi běžně se vyskytující jedince: nejsou přehnaně depresivní, násilní, psychicky labilní (až vyšinutí). Zcela jistě i oni vykazují základní znaky živého organismu - rostou, dýchají, pohybují se, přijímají potravu a vylučují - ale nenarážíte na tyhle triviálnosti na každé stránce. Zkrátka jejich chování je povětšinou normální a má svou logiku (až na výjimky).
Kniha je určitě dobře přeložená, čtivá, a pro mne velmi překvapivě plná zajímavých myšlenek i humorných situací. Ze všech postav, včetně pachatele, na mě dýchá jakási lidskost, nebo jak bych to měla nazvat. Dialogy mezi některými vyšetřovateli byly skvělé (vdaná za práci, hlídač v kině zní dobře); jako by mezi jinak nepříliš nápadnými oblaky náhle zazářilo slunce. A úplně mě dostal názor samotného komisaře:
Život je značně přeceňovaná záležitost. Ale je lepší na to nepřijít moc brzy.

soukroma
07.04.2019 5 z 5

Výborné: žádná severská krimi, švédský autor předložil "nizozemskou" krimi, střídmou co do délky, potoků krve, šílených policajtů. Vyšetřovatelé jsou z masa a kostí, pěkně sehraní, takže i na špičkování dojde, a téměř neproniknutelný případ společnými silami nakonec zdolají, už kvůli komisaři. Psychologie obětí/zločinců je velmi dobře zobrazená. I závěr seděl.

A pár trefných postřehů (přidaných i do obecných citátů autora):

"Ve světě myšlenek je spousta úchylek.“

„Vrazi si své motivy vždycky hýčkají a samozřejmě je uznávají. Jenže jestli je uznává ještě někdo další, to je jiná věc.“

„Zločin se rodí ve škvírce mezi morálkou společnosti a morálkou jednotlivce."

Simstr
01.04.2019 5 z 5

Skvělé, napětí se stupňovalo, nemohla jsem knížku odložit.

000nugatovej
03.11.2018 4 z 5

Zpočátku nezvládnutý karambol na silnici a pak se dějí věci! Jsme skutečně jako ty kulečníkové koule v karambolu? Stačí jen změnit úhel pohledu a zprvu naprosto nepochopitelné a neakceptovatelné se stává pochopitelným?
A jako benefit skvostná a zároveň mrazivá myšlenka: "Jak známo, Chaos je sousedem Boha, ale v pekle bývá pořádek a řád..."

konicekbily
06.05.2018 4 z 5

Opět nadprůměrný výkon autora. Neřeší jenom případy zabití, či vraždy, ale zamýšlí se nad otázkou , jak snadné dojít k vykolejení dosavadního života na jedné straně a na případné pomstě, či pomoci/doporučení vysloužilého komisaře. Opět něco k zamyšlení.

Hana62
15.04.2018 5 z 5

Nesser nezklamal. Byla jsem ráda, že se více objevoval Van Veeteren, ale přála bych mu lepší důvod pro zasahování do vyšetřování. Miluji psychologické posuny hlavních postav, jejich smýšlení, jednání, úmysly. Jednoznačně 5*

intelektuálka
20.11.2017 4 z 5

Tenhle severský autor je jiný, jeho případy pomalu gradují a více se zaměřuje na psychologii zločinu. A tak je to i v tomhle vyprávění - nepředvídatelná nehoda vede k nepředvídatelnému jednání a zcela otřese životem pachatele.
"Kulečníková koule pomalu se valící k neodvratnému osudu."

SilvieSisinka
04.10.2017 4 z 5

Skvělá detektivka od super autora :-) Jen konec byl takový nic moc.

haski
16.09.2017 5 z 5

Dobrá detektivka, dobře se četla. Zvláštní příběh, pozvolna se rozjíždí a nemusíte se u toho bát. Za mě dobré.

Petuleke
12.09.2017 5 z 5

Za mě spokojenost a pět hvězdiček. Jiné knihy od tohoto autora načtené nemám, tuto jsem si náhodou vybrala v knihovně a nakonec jsem byla ráda, že to není takový nervák jako Nesbo nebo Kepler, a při tom stejně čtivé.

ReziEngli
02.05.2017 3 z 5

Bohužel, mě kniha nebavila. Četla jsem od autora Münsterův případ, a ten jsem slupla jako malinu. Ovšem Karambol mi přišel už ze začátku nudný a nezajímavý. Přišlo mi to, jako by si autor vymyslel skvělý příběh, ale nedokázal ho dobře zpracovat. Bohužel pro mě zklamání.

Martiiiik
11.04.2017 5 z 5

Dobrá kniha, jak je u Hakana zvykem.. Jen poslední stránky byly zvláštní, jako kdyby si Hakan nedokázal poradit se situací, která nastala.. Ale 5 hvězdiček je stejně zasloužených :-)