Imaginární přítel

Imaginární přítel https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434613/bmid_imaginarni-pritel-5Ga-434613.jpg 3 399 143

Napínavý hororový příběh od autora bestselleru Ten, kdo stojí v koutě. Kate Reesovou život naučil, že násilníkovi, co přísahá, jak se polepší, není radno věřit. A tak sebere uprostřed noci svého sedmiletého syna Christophera a společně se vydávají hledat nový život. Cesta je zavede až do malého městečka Mill Grove v Pensylvánii, které je tak odlehlé a zapomenuté, že by je tam nikdy nikdo nehledal. Jenže když necháte jedno nebezpečí za zády, neznamená to, že další na vás už nečeká. A přitom se z počátku zdá, že konečně našli klidné místo k životu. Jenže pak Christopher zmizí. Šest dlouhých dní po něm není ani stopy. Dokud zničehonic nevyjde z lesa na kraji města. Není zraněný, je na něm ale něco divného. Nevrací se totiž sám. V hlavě slyší hlas, který mu napovídá, co má dělat. Hlas, který pro něj má jasný úkol. Christopher musí do Vánoc v lese postavit stromový domek. Pokud to nedokáže, stane se všem v Mill Grove včetně jeho milované maminky něco nepopsatelně strašného...... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Kalibr

Imaginary Friend , 2019

anajkah
12.09.2022 odpad!

Jednoduše děs běs, slibný začátek, od poloviny knihy jen utrpení.

VerVer789
26.08.2022 2 z 5

Slibný začátek, konec tragédie. Zdlouhavé, otravně se opakující tytéž věty. Dočetla jsem silou vůle.

Lukethd
02.08.2022 odpad!

Neskutečný blábol. Utrpení až do konce knihy. Nikdy více.

Potolu
16.07.2022 5 z 5

Tak tohle byla pecka! Jako jasne, konec byl silene moc natahovany a ja si rikala: "Kdy uz to konečně skončí?!", ale jinak napeti od zacatku knihy. Ty jo, precteno asi za týden, coz vzhledem k tloustce knihy a detem je fakt něco... :-D
Taky se mi libilo poslani cele knihy - vdecnost, vira, láska, pokora, skromnost... Koneckonců, pokud tohle ze sveta vymizí, tak uz fakt bude asi apokalypsa...

vlkcz
14.07.2022 3 z 5

Neskutečně zdlouhavé a zmatené, i když obojí mohlo být cílem. Ano, je tam kingovská atmosféra, ale být to o třetinu kratší nic by se nestalo a bylo by to mnohem čtivější. Po "Charliem" velké zklamání.

Lisa_Flames
02.07.2022 1 z 5

Celý děj se nekonečně táhl. První polovina mě sice aj bavila, ovšem rozuzlení trvalo zbytečně dlouho, nedávalo smysl a náboženskej kontext byl taky velký zklamání. Škoda 650 stránek.

kindlice
07.06.2022 1 z 5

Čekala jsem více, i přes ne úplně kladné hodnocení, ale větší blbost jsem nečetla. Slátanina všeho možného.

IreneP
01.06.2022 4 z 5

Od Imaginárního přítele mě málem odradila ta spousta špatných recenzí. Ale byla by chyba a velká škoda, protože v Imaginárním příteli jsem našla takového mladšího bráchu románu To, který považuji za top, co se hororových děl týká. Knížku, která má přes 600 stran a k tomu dost malá písmena jsem ale přečetla za pár dní, bavila mě celou dobu a překvapovala mě. Zamilovala jsem si hlavní postavy (klaďase i záporáky) a dokonce mě nezklamal ani konec. Přiznávám, že závěrečná "bitva" mohla být trochu kratší, ale zase se takhle dostalo na každou postavu, a to jich v knížce opravdu není málo. Autorovi se podařilo vytvořit americké městečko, které pod svou zdánlivou obyčejností skrývá zlo. Zlo, které dokáže zneužít a využít každého obyvatele, pokud dostane možnost. A aby tu možnost nedostalo, od toho je tu dětský hrdina, jeho matka, jeden důchodce a šerif. Ano, trochu Derry, trochu Castlerock nebo Hawkins. Imaginární svět vedle toho skutečného.

Barbora.M
17.05.2022 odpad!

Knihu jsem četla necelý týden.
Doma jsem ji měla přes rok a podle propagace jsem se na ni dost těšila.
Jenomže jsem zklamaná. Tohle má být hororový thriller? A kde jsem se měla bát nebo mi měl běhat mráz po zádech? Kdyby byl příběh o půlku kratší, vůbec by to knize neublížilo. Toho imaginárna tam bylo až moc, jako kdyby autor vzal všechny možné i nemožné nadpřirozenosti a nutně je potřeboval použít.

Kniha neurazí ani nenadchne, spíš teda nenadchne. A ač jsem člověk, který si knihy kupuje a nemá kartičku do knihovny, asi tuto mít ve své knihovně nepotřebuji a pošlu ji o dům dál.

samkko
10.05.2022 5 z 5

Nemám co dadat. Takto intenzivní zážitek jsem doposud z žádného čtení neměl. Knihu jsem přečet za 6 dní a užíval jsem si každé jediné napsané písmenko. Chbosky dokázal napsat snad ten nejlepší a nejvíce epicky pojatý horor ever! Jsem unešen postavami, příběhem, koncem, lokacemi, atmosférou a stylem vyprávění. Pravděpodobně si domů koupím vlastní výtisk a budu si knihu vystavovat a kochat se i její překrásnou obálkou.

ladyfromskye
01.05.2022 odpad!

Tak tohle byl hodně špatný vtip.
Předchozí kniha Chboskyho mě naprosto dostala, a přestože jsem od Imaginárního přítele nečekala nic míň a nic víc než "obyčejný" thriller/horor, tak to, co jsem dostala, mě fakt šokovalo.
Knížkou jsem se prokousávala rok a půl. Prvních 150, 200 stran bylo fajn, ale potom... Nejradši bych si nafackovala za to, že jsem vydržela až do konce téhle slátaniny. Škoda každé přečtené stránky tohoto "díla". Ne a ne a ne, NEDOPORUČUJI!

Snoopi
20.04.2022 odpad!

(SPOILER) Původně jsem chtěla knihu doporučit jako "ucházející thriller v Kingově stylu", jenže ji bohužel musím označit za naprostou slátaninu.
Již samotná výstavba textu je až příliš překombinovaná a zbytečně kostrbatá. Kdyby se autor držel pravidel psychologického dramatu s prvky thrilleru, nepochybně by vytvořil zajímavý román s tématem schizofrenní osobnosti. Jenže vychází z prvků young adult žánru, do něhož ze všech sil cpe nadpřirozené hororové prvky typu "NĚKDO TĚ SLEDUJE; JÁ TĚ VIDÍM", a přidává další nesmysly: obří epidemie záhadné nemoci, neposkvrněné početí ve stylu Panny Marie, záhadní útočící jeleni, postava Hezkého pána a Syčící paní, obličejový mrak s obrysy lidské tváře aj. Ve svém úsilí co nejlépe napodobit svůj literární vzor jde až na samou dřeň, čímž příběh zcela degraduje a ztrácí na své hodnotě. Zdá se mi, jakoby autor též poněkud "vybrakoval" i jiné horory - viz motiv postav, které mají zašitá ústa a oči. Podobný typ hrůzy však dnes již nevystraší ani malé dítě.
Stále dokola se zde opakují ty samé fráze a hlášky, např. "Něco bylo špatně. Něco tu nehrálo." Samozřejmě nechybí přehršle výroků typu: "Miluji tě; Mám tě rád/a/."
Děj je zbytečně rozvleklý, postrádá napětí a "nevyspraví" ho ani střídání dějových rovin různých postav.
Objevuje se mnoho klišé z typicky amerických reálií: teenageři a jejich starosti s láskami, šikana ve škole, vzdor vůči rodině a světu, zneužívání... Postavy jsou velmi drsně konfrontovány se svou minulostí a svými strachy.
Objevuje se zde i několik slabých míst a nesrovnalostí, vyvolávajících otazníky - autor zmiňuje místo, kde "nebyla spatřena lidská noha" - a hned vzápětí popíše iniciály milenců na stromě. Také stavba samotného dokonalého domku na stromě vzbuzuje otázku, JAK se něco tak náročného podařilo vytvořit dětem, neřeší se fakt, kde vůbec berou materiál a nářadí...
Vadila mi též i přemíra vulgarismů. Poslouchala jsem jako audioknihu v podání Igora Bareše. Ačkoliv ho jako herce obdivuji, zde mne svým exaltovaným a přehnaným projevem zklamal.

megamysl1901
09.04.2022 5 z 5

Super kniha, originální příběh. 5*. Doporučuji.

HanaNov
22.03.2022 1 z 5

Tak tohle je slátanina, jakou jsem neměla v ruce už hodně dlouho! Musela jsem se nutit, abych se dobrala konce, pořád jsem doufala, že tam na mě bude čekat nějaké logické vysvětlení, uzavření, že se to poskládá tak, aby to dalo smysl. Jenže nedalo..

Začátek vypadal docela slibně, jenže pak se to začalo odvíjet úplně jinam a stále více to zabředávalo do úplných absurdností a nesmyslů. Jeleni, imaginární svět, který neustále obchází pravidla své vlastní existence, celé město posedlé šílenstvím, neposkvrněné početí,... To je prostě tak šílená směs, že se to fakt dá jen stěží pochopit.

JoMia
08.03.2022 1 z 5

Knihu jsem měla doma poměrně dlouho než jsem se k ní dostala. Začátek se poměrně slibně rozjížděl, ale...
Prvních 200 stránek dobře, poté se 300 stránek opakovalo téměř to stejné a posledních pár stránek opět o trochu lepší.
Za mě zbytečně moc zdlouhavé a místy o ničem.

Dela111
23.02.2022 2 z 5

Imaginárního přítele jsem měla nachystaného k přečtení dlouho, odrazovalo mě celkem nízké hodnocení. Konečně jsem sebrala odvahu a pustila se do četby. První třetina byla dobrá, tam bych ještě hodnotila vysoko, kolem poloviny už jsem měla dost a v poslední třetině jsem povzbuzovala sama sebe stylem "to dáš", abych to vůbec dočetla...

Imaginární přítel je rozsáhlý horor inspirovaný Kingem, jak přiznává i sám autor. Základ příběhu je vymyšlený dobře, ale napsáno je to tak, že je všeho moc, je to zbytečná bichle, kde se opakují situace i fráze.
Knihy s vysokým počtem stran mi nevadí, pokud tedy mají poutavý nebo jinak zajímavý děj. Tady však musím říct, že mě snad žádná jiná kniha stále stejným opakujícím se dějem neunavila jako tato. Bylo to nekonečné, táhlo se to jak rozpečený sýr, dostala jsem se do stavu, kdy mi bylo úplně jedno, jak to dopadne, kdo koho sežere, hlavně ať to skončí! O polovinu bych to zkrátila!

Tato kniha bude asi nejvhodnější pro skalní příznivce hororového žánru, těm snad nebude vadit, že vygradované finále tvoří celou druhou polovinu (!) rozsáhlé knihy a je to v podstatě totéž stále dokola, stále dokola... Uff...

snimcibdim
06.02.2022 3 z 5

Čeho je moc - toho je příliš.
Kniha začíná jako vcelku běžný mysteriózní thriller o ztraceném a podivném dítěti, v němž se dá očekávat buď normální duševní úchylka, paranormální schopnosti nebo nějaká duchařina. Posléze se vše rozvine do slibného čistokrevného hororu s vánoční tematikou ve stylu Stephena Kinga (či jeho synka - viz.Vánoční říše).
Základní námět není vůbec špatný (pokud přistoupíte na jeho pohádkovost a pohrávání si s křesťanstvím), v knize je dost zajímavých nápadů (např. jeleni stokrát jinak) a působivé surrealistické scény - takže by to mohlo celé krásně fungovat, kdyby autor neztratil soudnost a druhou půli totálně nerozbředl.
Finále je rozpatlané cca na půl knihy a autor v něm už jen recykluje a donekonečna variuje prvky, nápady a linky z první poloviny a ubíjí gradaci (a svého čtenáře) zbytečným kýčovitým sentimentem a scénkami jak z béčkových zombie filmů.
Takže člověku je nakonec vcelku jedno, jak se to vyvíjí a jak to skončilo, hlavně že už to má za sebou. Bohužel. A škoda.
Zkonzumováno až do konce jen díky Igoru Barešovi, který knihu excelentně (!!!) načetl jako audio.

Džuszna
05.02.2022 4 z 5

Po této knize jsem velmi toužila, lákala mě. Přečetla jsem ji před pár minutami. Příběh je to pěkný, zajímavý, rozhodně ale mohl mít méně stránek, bylo to takové roztahané a posledních 20 stránek jsem už jen přelétla, protože už jsem to chtěla mít za sebou. Líbilo se mi to, ale bylo toho moc. Přesto doporučuji

KnihomolkaKatka
01.02.2022 5 z 5

Na tuhle knihu jsem se moc těšila. Neklamala. I přesto, že má oproti velikosti stránek hodně malá písmenka, měse četla překvapivě dobře. Malého Christophera jsem si zamilovala od první stánky. Kdyby nebyl tak malý, řekla bych, že je jeho postava hodně naivní, ale protože je teprve sedm, je normální, že nevnímá svět tak jak my, dospělí. Musím přiznat, že jsem se ohledně určitých věcí také jako on nechala nachytat a pevně věřím, že to jenom svědčí o kvalitě knihy. Inspiraci Stephen Kingem a Stranger Things nezapře. Vůbec mi to nevadila. Stephena mám od knihy To a Temné věže ráda a Stranger Things miluju, i když jsem se na ně původně nechtěla podívat. Skvěle propletené dějové linky postav. Moje první setkání s autorem a určitě ne poslední. :)

Arkagas
13.01.2022 2 z 5

(SPOILER) Matka s dítětem, která utíká od násilnického partnera nakonec začne život v novém městečku, kde se její syn na 6 dní ztratí v Apoštolském lese. Kde celou dobu byl si nepamatuje, ale objeví jedno ví jasně - na mýtině musí postavit zahradní domek, pronásledují ho jeleni, kteří sužují celé městečko a najednou z něj není nejpomalejší žák ve třídě, ale ten co přečte knihu na posezení a vypočítá jakýkoliv příklad. Navíc umí číst lidem myšlenky a to všechno jen díky setkání s "Hezkým pánem", který k němu promlouvá, ale prozatím má jen podobu bílé šustící igelitky. Tak tady musí být každému jasné, že tu něco nehraje. První třetina knihy je skvělá - graduje napětí, nutí Vás číst dál, abyste věděli o co tu vlastně jde, ale bohužel si tohle tempo neudrží. Sám Chbosky říká, že tato kniha má být poctou Stephenu Kingovi, který ho inspiroval, jenže když dva dělají totéž, není to totéž. Má to sice extrémně pomalé tempo a zdlouhavé popisy jako King, ale chybí tomu to magično a gradující tempo. To tu naopak spíš upadá a posledních 300 stran bylo místy vážně utrpení. Ne, tohle rozhodně není kniha pro každého a nedivím se, že ji hodně lidí odložilo, protože ani já jsem k tomu místy neměla daleko. Navíc celá pointa sice není špatná, ale zase jí za mě chybí dotaženost.
Moje hodnocení: 6/10

americká literatura horory parta dětí nadpřirozené schopnosti dobro a zlo

Stephen Chbosky
americká, 1970