Ikona

Rusko, rok 1999… svět plný extrémů: cena chleba se vyšplhala na neuvěřitelný milion rublů a sociální struktury praskají pod náporem hyperinflace, chaosu, korupce a zločinnosti. Igor Komarov, charismatický vůdce jedné pravicové strany, slibuje zbídačelému národu nápravu. Postupně se z něj stává idol – ikona, kterou zdeptaní Rusové potřebují, aby se jí mohli klanět. Jenže pak z jeho stolu zmizí dokument a těm, kdo si jej na Západě přečtou, se z něj roztřesou ruce. Je-li Černý manifest pravý, pak Igor Komarov není spasitel Ruska, ale zrůda v lidské podobě. Oficiálně nemůže Západ dělat nic, ale přesto se rozhodne zabránit katastrofě. Pod starobylými zdmi Kremlu se začíná odehrávat gigantický zápas…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/375848/ikona-afx-375848.jpg 4.3376
Literatura světová, Romány, Thrillery
Vydáno, Knižní klub

Icon, 1996

Kniha Ikona

Kupodivu zase padal sníh. Ve městech závěje. Střechy bílé, splývají s bezbarvou oblohou. Jakoby nadešel čas, kdy covid setřel hranice mezi nebem a zemí. Nastaly dlouhé noci a tak jsem sáhla po Forsythově Ikoně. Vyšla v r. 1996, u nás v Knižním klubu v letech 1997 -2018, v nakladatelství Euromedia Grup : 1999 a 2001. Čeká nás, prokousat se knihou, krerá má 500 stránek. Mnohovrstvení, které tam nalezneme s mnoha spojitostmi , zasahující do dnešních dnů. Nic není konečné. Žádné řešení není dokonalé. Cílem retrospektivy je zamyšlení, co se udělalo dobře, co hůře, co se může udělat lépe. Hledat řešení je třeba. Edison vytrval...
Špionážní román plný dvojtých agentů. Studená válka skončila, ale obchodní boj o moc pokračuje. V románě za pomoci viru, upravování reality, tak aby vyhovovala mocenským cílům, hyperinflace, chaos, korupce, zločinnost, intriky. Kdo je Igor Komarov, kdo Monk ? Co je Černý manifest? Podobná literatura mi energii nedodává. Je moc dobře, že někdo má i jiné chutě a podobné knihy vznikají a nutí k zamyšlení. Od dob antiky, Shakespeara, až po dnešek charaktery lidí jsou stejné, tzv. archetypy. Nezáleží tedy tolik na době ani místu, kde se narodí a svou úlohu ve společnosti sehrají. Záleží, co jim ostatní lidí dovolí. Vědět, kdo jaké obchdy s kým, v jakém rozsahu uzavírá, přes které banky zisky tečou a ke komu. Mrazí mě představa osm miliard čehokoliv , s každoroční poptávkou. /fujkuk musí mazat miliony sdělení, no tohle. BG ujišťuje, že taky není v cechu zahradníků, zároveň předpokládá, že bohaté země by se mohly z kaše dostat. Ještě má smysl se nenávidět barevně?/ Mám ráda pohádkové konce, jak autor napsal. Forsyth ví o čem píše. Realizuje myšlenku : invidium může vyhrát boj, ale druh /podvedení bezmocní/ válku. Vůle druhu vítězí nad vůlí invidua.

JiMi017

Opět skvělý špionážní román, děsily mě pasáže, jak KGB plukovníkem Grišinem vyslýchala své lidi, co vynášeli dokumenty a informace pro CIA, jak je zradil americký agent a popis pracovních gulagů s útrpením vězňů. Jinak zajímavý děj od začátku, kdy ve dvou dějových liniích sledujeme příběh Jasona Monka a současné dění v Moskvě, které vyvolá ztáta Černého manifestu,rozruchna anglické ambasádě, vyšetřování jak ze strany Komarova, tak i britské tajné služby ohledně ukradeného manifestu. Druhá část už jde do přímé akce, kdy bývalý agent Monk rozehraje v Moskvě hru na likvidaci Komarova a jeho strany. Vstup sira Nigela do dění a jeho lišácké kousky, pěkně udržují v napětí až do poslední chvíle, kdy Monk likviduje Grišina a nastoluje se nová vláda. Epilog dovysvětluje události k celkovému pochopení. Hodně zajímavé, náhled na nastolení jiného režimu v Rusku, propojení různých vazeb v Rusku i vliv na běžné lidi. Každý si najde pasáže k zamýšlení a zavníma návaznost na skutečnou realitu. Jednoznačně knihu doporučuji.

karlik281
27.09.2020

příliš natáhký děj

heavy66
05.09.2020

Pokud budete o příběhu přemýšlet, najdete řadu logických chyb a oslích můstků (viz komentář Peleus). Přistoupíte-li k němu jako k dobrodružné pohádce s reálným základem a dobrým koncem, zažijete skvělou jízdu plnou zajímavých a čtivých momentů až do super akčního finále. Škoda jen, že Rusové už si svého cara vybrali a těžko očekávat nějaký zásadní obrat podobný tomu románovému.

alcan
27.08.2020

Taková špionážní akce, dost košatá, zpočátku trochu nudná.

petulik330
29.05.2020

začátek nihy se mi zdál trochu nezáživný a zbytečně zdlouhavý. Časem se mi kniha líbila mnohém více.

items
07.01.2020

Prvá časť mi prišla príliš dokumentaristická a zdĺhavá. Finálne sa mi však páčila viac ako časť druhá, kde autor nedal záporákom žiadnu šancu a kniha tak prišla o akékoľvek napätie.

B4LU
24.12.2019

Za mě jedno z Forsythových top děl.
Byť rozumím výhradám ohledně popisnosti knihy (napoprvé mě první polovina také téměř odradila), zvlášť s opětovným čtením člověk musí uznat, že všechny části v knize mají své místo, a to, jak celá ta struktura špionáže, intrik a klamů hladce zapadá do sebe je prostě dechberoucí. Co se týče špionáže, je to nejspíš nejlepší kniha, jakou jsem četl.
Drobným problémem je, že kniha popisuje z pohledu roku vydání budoucnost, která ovšem reálně nenastala, a tak je čtenáři od prvního okamžiku jasné, že čte fikci (na rozdíl od třeba Šakala). Na celkovém dojmu to ale nic neubírá.