I Died for Beauty / Pre krásu umrela som (dvojjazyčná kniha)

I Died for Beauty / Pre krásu umrela som (dvojjazyčná kniha) https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/396705/bmid_i-died-for-beauty-pre-krasu-umrela--hqT-396705.jpg 4 12 2

Tento výber je reedíciou knihy Učili sme sa celú lásku, iba názov je nový. Obsahuje okrem nových prekladov pre vydanie z r. 2009 väčšinu básní z výberu Monológ s nesmrteľnosťou - všetky však podstúpili zásadnú revíziu zo strany prekladateľa Milana Richtera a veľmi často tak vznikol nový preklad. K výberu básní priradil to najpodstatnejšie z korešpondencie E. Dickinsonovej s literátom T.W. Higginsonom. V listoch sa priam ukážkovo zrkadlí Dickinsonovej práca so slovom a štýlom, jej enigmatickosť, ale aj túžba dozvedieť sa, či jej "verše sú živé".... celý text

Literatura světová Poezie
Vydáno: , MilaniuM

The Complete Poems of Emily Dickinson

uminaa
09.06.2021 5 z 5

Sú rôzne názory, dohady a príbehy o autorke, jej živote a tvorbe. Aj mňa osobne nalákala tajomnom, ktorým je opradená.
Ale toľko som sa o to tajomno okolo zaujímala, polemizovala sama so sebou, snorila na internete... až som zabudla na to podstatné. Bez ohľadu na to všetko - čo samotný verš vyvoláva vo mne - čitateľovi.

A tak som začala odznova. Len ja a slová. Upriamila som svoju pozornosť výhradne na verše a ani som sa nenazdala a premýšľala som – o sebe, o svete, o láske, o všetkom a zároveň o ničom.

Išla som na to sebecky a tak som dospela k tomu, že je mi úplne jedno, či sa Emily smrti (nielen tej svojej, ale aj smrti svojich blízkych) bála až tak, že si s ňou chcela vytvoriť akýsi „kamarátsky“ vzťah cez verše. Či jej slová boli terapiou pri vyrovnávaní sa so stratami, sklamaním a strachom. Je úplne jedno koho, ako a či milovala. Ide skôr o to, či ju dokážem milovať ja - čitateľ. A či to dokážem do takej miery, že jej básne vo mne ožívajú - každým slovom, každým veršom.

Jej verše sú živé - je večná.

Malý okamih nesmrteľnosti.

Emily Dickinsonová už navždy zostane v mojom zozname „Práve čítané“, pretože aj po milióntykrát je báseň živá, a aj iná - zas a znova.

(919)
Ak jedinému srdcu nedám puknúť žiaľom,
nebudem márne žiť.
Ak jediného človeka, čo trpí, aspoň málo
dokážem utešiť,

či ustatému drozdovi raz poviem,
kde hniezdo nájde si,

A ja zas tvrdím:
Vtedy sa zrodí,
až keď ho vyslovím.

Jednoducho geniálne!!!

A ešte jedna vec - pán Milan Richter, klobúk dolu a ďakujem!

Veľmi oceňujem, že je zbierka dvojjazyčná

ChristineDaee
08.12.2018 5 z 5

Prenádherne básne, ktoré sú skôr pestrofarebné detailné obrazy veľkých citov vo svete prírody, slnka, mesiaca, vtákov, včiel a kvetov. Možnosť porovnania s originálom je skvelá.