Hubička

nehodnoceno
Hubička https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/525462/bmid_hubicka-65429ce70d21c.jpg 0 0 6

Povídka, podle níž napsala Eliška Krásnohorská libreto k opeře Bedřicha Smetany. Na paměť 500tého provedení Hubičky a k 110letému výročí narození Karoliny Světlé, které připadá na 24.11.1940, jako soukromý tisk pro své přátele k Novému roku 1940 vydalo nakladatelství L.Mazáč v prosinci 1939.

JointlieKat94
01.11.2023 4 z 5

Zastávám názor, že Vesnický román a Frantina byla povedenější dílka, ale tohle bylo taky dobré, jen ne tak překvapivé. :)

Je to vlastně jen kratší povídka, a taky si myslím, že to nebyla jen "Hubička" kvůli čemu byla Vendulka s budoucím chotěm Lukášem tak "rozhádaná". :)

Příběh byl super, a vlastně to byl zatím jediný, který skončil dobře, je tak? :)

los
27.05.2023 3 z 5

není podstatné, jestli toho či onoho hejska a paličáka morálně napravuje Evička, Sylva nebo Vendulka, líbí se mi, že Světlá umí do sentimentálního a často i šablonovitého příběhu vložit názorový konflikt, při jehož řešení i současný čtenář musí váhat, na čí straně zrovna stát

a jestli Světlá psala Hubičku podle skutečného příběhu, který jí vypravovali lidé z Ještědska, říkám si potutelně, jestli opravdu mluvili o "hubičce"

Vasobdivovatel
22.10.2020 5 z 5

Ještědské povídky a novely Karolíny Světlé miluji .Samozřejmě opera Bedřicha Smetany a s libretem Elišky Krásnohorské a kniha i opera se mi líbily.

Graine
16.08.2012

Povídka Hubička se odehrává v Podještědí a popisuje problematiku mravnosti a cti soudobé dívky

anthea
20.11.2011 4 z 5

Tři povídky: Námluvy (o chudé holce, co se dostane bohatému a hezkému chlapci, kterého chtějí všechny), O nebožce Barboře (Barka a Matýsek - "ti dva se chtěli jako se už dávno nikdo nechtěl", "byla v nich jedna duše". Oba velmi chudí, Barka pak zdědila barák a vzala si Matýska. Onemocněla na smrt, ale Matýsek to neměl ani tušit. Když zemřela, neměl být u toho a ani mu nikdo neřekl, že zemřela. Řekla, že půjde na pouť do Vambeřic, a když bez ní nebude moct být, aby šel za ní. Když si uvědomil, že už se Barka nikdy nevrátí, odešel doopravdy za ní na tu nejdelší z cest.) a Hubička (Humoreska ze života podhorského lidu. Vdovec Lukáš si namlouvá Vendulku, kterou miloval už, než se oženil se ženou, kterou mu namluvili rodiče. Měl dítě v kolíbce a Vendulka šla k němu pomáhat s domácností a dítětem, ještě než se vezmou. Měla velkou úctu k nebožce a nechtěla se k Lukášovi až do svatby mít. On to nechápal a tropil výtržnosti. To ona nevydržela a utekla k tetě Martince, u které se pak s Lukášem sešli, protože ho napadlo tam zajít a udobřili se.

Alix
30.11.-0001 4 z 5

Mladému Lukášovi zemřela manželka při porodu, ale protože to byl sňatek z donucení, může Lukáš konečně požádat o milovanou Vendulku, která souhlasí a hned se i ujme péče o narozené děťátko. Odmítá ovšem až do svatby veškeré něžnosti, což Lukáše pořádně naštve. Oba tvrdohlavci nadělají spoustu zmatků, skoro to vypadá na rozchod, ale nakonec to přece jen dobře dopadne.

Část díla

Karolina Světlá (p)