Hrozny hněvu

Hrozny hněvu https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30589/bmid_hrozny-hnevu-isJ-30589.jpg 5 1155 200

Rozsáhlý sociální román zobrazuje život amerických zbídačelých farmářů z Oklahomy, putujících v době hospodářské krize 30. let za výdělkem. Farmáři, kterým banky vyvlastnily půdu a vyhnaly je z jejich domovů, se vydávají na tragickou pouť za prací do Kalifornie. Dílo je označováno za jeden z největších sociálních románů 20. století.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Sfinx – Bohumil Janda

The Grapes of Wrath , 1939

kacimilek
28.07.2014 5 z 5

Skvost.

LadyAnn
26.05.2014 5 z 5

Jeden z mých nejsilnějších literárních zážitků. Samotný příběh je naprosto šokující, depresivní a smutný tak, že jsem poslední kapitolu probrečela. Steinbeck je fenomenální vypravěč - najednou jste součástí krajiny a všechny postavy vidíte před sebou. Za zmínku stojí i úžasný překlad do češtiny. Dokonale vystavěné dílo, s hlubokým morálním přesahem a nadčasovými myšlenkami. Jasných 5 hvězdiček a kdyby to šlo, dám i šest.

Sydonie
17.05.2014 5 z 5

Tato kniha mě zanechala naprosto v šoku. Od té doby panikařím, když slyším slovo "krize".

Thanyss
04.05.2014 5 z 5

Po hroznech hněvu jsem sáhla, aniž bych předem věděla, o čem vlastně kniha je. Prostě jsem si řekla, že Steinbeckem nemůžu nic zkazit. A ejhle, nejenom, že jsem tím nic nezkazila, ale byla jsem opravdu mile překvapená. Tenhle příběh mě jednoduše dostal. Vlastně jsem ani neměla ponětí, jak to v Americe v té době vypadalo a díky Steinbeckovým velmi autentickým popisům nebohých stěhovavých Okiů, vyhnaných z půdy, jsem si udělala velmi živý obrázek. A že mi z jejich beznadějných osudů bylo mnohdy úzko, to přiznávám bez mučení okamžitě. Autor si rozhodně nebral příliš velké servítky a na jedné rodině dokázal popsat drsnost tehdejší situace, sílu a nezdolnost lidského ducha i bezcitnost systému, který sráží mzdy na nepřijatelné minimum a nechává lidi trpět hlady. Že hospodářská krize nebyla žádná procházka růžovým sadem, to je jasné zřejmě každému, ale teprve díky Steinbeckovi a jeho hlavním hrdinům jsem se k tomu dokázala více přiblížit.

medvěd
24.04.2014 5 z 5

řízné, drsné, nadčasové. Steinbeck je pan vypravěč.

tany9
01.04.2014 5 z 5

Úžasný sociální román o lidské podstatě a síle rodiny.

domi88
24.02.2014

Steinbecka jsem si zamilovala, když jsem četla Na východ od ráje, ale tohle jsem nemohla skousnout. Zvládla jsem 170 stran a dál to nešlo. Postavy jsou pěkné, ale číst přípravu králíka na 20 stranách a zabíjačku na dalších dvaceti, pak dálnice... Vím, že je to především o životě chudých lidí v Americe ve 30. letech, ale mě to zkrátka nechytlo.

julythreemosen
20.02.2014 4 z 5

Již druhá kniha, kterou jsem si od Steinbecka přečetla, a nemohu se ubránit srovnání... Ubírám jednu hvězdičku, jelikož se mi dějově i dynamicky zdála dokonalejší kniha Na východ od ráje. Faktem ale zůstává, že místy až kruté zachycení reality se vám dostane pod kůži. Steinbeckova dokonalost opět vytvořila velice kvalitní dílo s velice rozpačitým koncem (a to proto, že jsem nechápala, kde se poděl zbytek knihy - no, to byl vlastně konec... Škoda.) Původně jsem chtěl ubrat ještě jednu, protože i přese všechno byla kniha velice dlouhá. Rozmyslela jsem si to, protože nakonec jsem měla nutkání dozvědět se, jak to všechno dopadne, a ani jednou mě nenapadlo knihu odložit. Za přečtení určitě stojí. Je to nádherná knížka...

smnpka
25.01.2014 4 z 5

Na konci jsem si uvědomil, že je to docela podobný Cestě od C. McCarthy . Nic se nevyřeší, konec je otevřený. Ale o tom to asi neni, je to o tom zjistit, jaký časy byly a co to znamená krize. A to vám tahle kniha ukáže.

e-lišáček
14.11.2013 5 z 5

"Ty čubčí synové!"

Bruce Springsteen - The Ghost Of Tom Joad - "No home no job no peace no rest"

evickakyticka
26.10.2013 5 z 5

Ze začátku jsem si musela zvykat na nářečí Joadových, ale velice brzo jsem se do příběhu ponořila a vůbec mi to nevadilo.

Kniha je silným odrazem společnosti, která nemá jinou možnost než se spolehnout sama na sebe a od nikoho nečekat žádnou pomoc. I ženy měly v tomto příběhu silné postavení jako nepochybně důležitý "tmel" rodiny.

Ivaksa
17.09.2013 5 z 5

Od té doby co knihu znám,chápu rozdíl mezi poctivým podnikáním a sprostou spekulací,která jde doslova přes mrtvoly.V knize prožíváme strasti rodiny,která se přes všechnu krizi a rány osudu snaží držet pevně pohromadě v dobrém i zlém i v nejhorším.Velmi poučná,jedna z těch,které bych rozhodně doporučila jako povinnou školní četbu.

džej
02.09.2013 4 z 5

Velmi smutné čtení o migraci obyvatel USA ve třicátých letech, o krizi ve společnosti z pohledu nemajetných lidí, o silném sociálním cítění ve vrstvách nejchudších... úžasně lidsky vykreslené charaktery postav.

Monnyska
15.08.2013 5 z 5

hodně silná kniha, trošku složitější, ale zanechala ve mně opravdu velký kus :) strašný pocit, že se tohle někdy dělo :) doporučuji všem, aby si lidé uvědomili, že všechno závisí jen na penězích - společně to přece můžeme změnit :)

Veve131
14.07.2013

Kniha se mi velmi líbila. Všem doporučuji přečíst.

Romkal
28.06.2013 5 z 5

Prostě ůžasné!!Jako kdybych přečetla pravou podstatu lidského bytí!Na dnešní dobu neuvěřitelná rodinná soudržnost!A konec!!Dostal mě, dočetla jsem a spadla mi čelist!!Za čím se dnes vlastně honíme?Ta rodina, nad jedním hrncem brambor,ctila lásku manželskou,mateřskou,rodičovskou, sourozeneckou a dokázala soucítít i s cizími lidmi!A tak prostě!

TerJac
26.06.2013 5 z 5

Opět nepřekonatelný Steinbeck - úúžasné.

BooksLucyKing
13.06.2013 5 z 5

Úžasná kniha. Výborně popsaná tehdejší situace lidí, muselo to být hrozné tak žít, ale nedali se. My dneska ani nevíme jaký máme štěstí, že máme, co máme. Moje první kniha od Steinbecka a rozhodně ne poslední.

Bessie
21.04.2013 5 z 5

Neuvěřitelně silný, ale smutný příběh. Donutí člověka zamyslet se nad tím, co je v životě opravdu důležité.

Yorika
24.03.2013 4 z 5

Pokud dnes někdo mluví o krizi,měl by si přečíst právě tuto knihu.Drama 30.let v kombinaci se Steinbeckovou brilantní charakteristikou postav a dojemným příběhem.Snad jen ten konec byl jiný než jsem čekala.