Hrozny hněvu

Hrozny hněvu https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30589/bmid_hrozny-hnevu-isJ-30589.jpg 5 1155 200

Rozsáhlý sociální román zobrazuje život amerických zbídačelých farmářů z Oklahomy, putujících v době hospodářské krize 30. let za výdělkem. Farmáři, kterým banky vyvlastnily půdu a vyhnaly je z jejich domovů, se vydávají na tragickou pouť za prací do Kalifornie. Dílo je označováno za jeden z největších sociálních románů 20. století.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Sfinx – Bohumil Janda

The Grapes of Wrath , 1939

chodícírohožka
14.12.2017 4 z 5

Další poutavé autorovo dílo o obyčejných lidech a jejich každodenních radostech i starostech. Jen z mého pohledu nedokončený závěr ve mě probudil jakési podivné znepokojení, nespokojenost (jak dopadl Tom? a co pak bylo s rodinou?) a zvláštní "hovorová" mluva mi čtení trochu znesnadňovala (neviděla jsem žádný rozdíl mezi vykonstruovaným nářečím, inspirovaným východočeskou hantýrkou, kterým mluvili tzv. okiové a pražským dialektem policistů), nicméně chápu překladatelův záměr a oceňuji jeho snahu o rozlišení těchto skupin lidí. Celkově se jedná o velmi dobré dílo (z mého pohledu však ne tak skvělé jako "Na východ od ráje").

Dr.Linus
06.12.2017 5 z 5

Timšel!

Janek
05.12.2017 3 z 5

Při vší úctě k autorovi - kniha se mi zdá až příliš dobově podmíněna. Byla jsem nadšena z románu Na východ od ráje, i v Hroznech hněvu jsem se snažila hledat biblické paralely (a že jich tam je!), ale - tentokrát to na mě už tolik nezapůsobilo.

Jap
01.12.2017 5 z 5

Místy trochu těžší čtení, ale Steinbeck to umí. Je nutné se překousnout přes úvod a pak už panu spisovateli věříte každé slovo. Je to příběh o naději, touze, bídě, nenávisti a hladu, ale hlavně o rodině a o obyčejném žití se všemi radostmi a starostmi.

PierRe Vesper
28.11.2017

Dík knižní výzvě za druhou knihu v mém životě, kterou jsem nedočetl. Tohle opravdu není můj styl.
Třeba někdy, až nebude co číst, ji dočtu...

Danca196
23.11.2017 5 z 5

Kniha je psána trochu těžším stylem než jsme zvyklí u současné literatury. Každopádně je to nádherné dílo, které rozhodně stojí za přečtení, kniha je plná naděje, utrpení a rodinné pospolitosti...

Bar16
17.11.2017 3 z 5

Po knize jsem sáhla převážně kvůli knižní výzvy, ale určitě bych si ji někdy přečetla i tak. Je dobrá, člověku až mrazí, když si uvědomí, jak si kolikrát neváží toho, co má. Kapitoly, které se netýkaly rodiny Joadových, mě moc nebavily, celkově se kniha četla strašně pomalu a mě trochu přišlo, že se táhne. Rozmýšlela jsem se mezi třemi a čtyřmi hvězdami, a jelikož mě moc netáhlo knihu otevřít kdykoli a kdekoli, dávám hvězdy tři. I přesto je to ale dílo opravdu kvalitní.

Melic
23.10.2017 5 z 5

Na východ od ráje mě natolik oslovilo, že jsem zkusil další autorovo dílo. A potvrdilo se, že se jedná o mistra spisovatele. Steinbeck dovede věrně popsat skutečnost, nejen dějově, ale i pocitově a současně knihy obsahují určitou moudrost a poselství. Pro mě ponuřejší než Na východ od ráje, ale co do kvality podobné. Doporučuji.

roso.mak
15.10.2017 5 z 5

Nenič zemědělskou půdu špatným hospodařením a nedělej si dluhy, pokud opravdu nemusíš.

Mistrně napsaná (a přeložená, četla jsem překlad z roku 1941) kniha, která je záznamem jedné ošklivé doby. Byla mi předávána jako kniha, která má být smutná, což mi nepřišlo. Celou dobu jsem měla pocit, že je osud hlavních hrdinů trestem za chování a hospodaření předchozích generací, že si za to vlastně můžou sami lidé, celá společnost, za celý systém nastavený na půjčkách, které se splácí sklizní.

Tak a teď si jdu půjčit něco o historii Krize v US.

adelinka
04.10.2017 5 z 5

Myslím, že je to náročnejšie čítanie, aspoň pre mňa bolo. Čítala sa pomaly, napriek tomu, že som chcela byť už na konci. Chcela som asi ukončenie ako v rozprávke.... Asi ťažko sa vieme vcítiť do pocitu hladu - tá predstava je nepredstaviteľná, hlavne pre mňa, keď som v chladničke stále pichnutá... :-( .Aj keď som knihu dočítala, nevedela som ako život rodiny skončil.....:-(

AlenaZelova
02.10.2017 3 z 5

Knihu jsem četla poměrně dlouho, téma je zajímavé, avšak v ději nejsou žádné velké zvraty až ke konci byla kniha pro mě o něco zajímavější. Přesto jsem ráda, že jsem knihu přečetla, už dlouho jsem se na ni chystala.

Messilina
01.10.2017

Tak trochu " socialistický román made in USA". Odráží dobu, ve které byl napsán. Já ho považuji za trochu moc těžký na to, číst ho před spaním, jako jsem to dělala já.

Usignolo
26.09.2017 5 z 5

Co k tomu říct..když jsem to dnes o půl třetí ráno dočetla, měla jsem pocit, že to, že ležím v posteli, je neuvěřitelný luxus..ze začátku jsem se bála, že to nedám, protože je to dost náročná kniha. A na konci? Hltám hltám a najednou buch..konec. Má to pro mě dvě roviny - naprosté zoufalství z absurdity celé té krize (děti umírají hlady a pomeranče jsou polity petrolejem..) a hroznou nervozitu z toho, co bude s Tomem, jestli se Růže uzdraví, jak to dopadne s pánem ze stodoly, kam všichni půjdou a tak dále.......

Aerine
14.09.2017 3 z 5

Druhé čtení po mnoha letech. Nechtělo se mi do toho, protože jako jeden z mála dojmů mi zůstalo to, že se mi to "blbě" četlo. Po pár stránkách jsem přišla na to proč: Nespisovná přímá řeč. K postavám to ale patří, bez tohoto jazyka by nebyly postavy věrohodné. Ale i tak mi to dalo dost zabrat. Zápletka je jednoduchá, ale o to víc závažná. A v podstatě celkem aktuální.

bekule
08.09.2017 5 z 5

Steinbecka jsem objevila někdy dávno v nácti a všechny jeho knihy přečetla ještě před dovršením dvaceti let. I když jsem Hrozny hněvu od té doby ,a že je to už víc než třicet let, nečetla ,dodnes si pamatuji svoje pocity při čtení .Jedna z mých nejsilnějších nezapomenutelných knih ,i přes to že jsem nenašla odvahu si ji přečíst znovu.

Taj-ka
30.08.2017 4 z 5

Nejdřív mě čtení hrozně deprimovalo. Postupem jsem se na to začala koukat kladněji a knížka mě naplnila nadějí a pokorou a začala jsem jí hltat. Prohltala jsem se až ke konci s rostoucí nadějí a najednou jsem si všimla, že jsem pár stránek od konce. Rozhodně velký zážitek, ale není to moc čtení pro odlehčení mysli.

Šmudla590
16.08.2017

Tato kniha je naprosto výjimečná a je v ní zobrazena drsná realita hospodářské krize. Steinbeck v ní popsal lidskou bídu, jak si ji téměř nikdo z nás už nedokáže představit. Je v ní oslava lidství v tom dobrém slova smyslu a zároveň i lidská krutost. Viděla jsem i skvěle natočený film podle této knihy. Steinbeck napsal hluboký a opravdový příběh tak dokonale, že mi při něm běhal mráz po zádech.

helenkan
13.08.2017 5 z 5

Musim se přiznat,že mi knížka dala trochu zabrat. Zvláště ten začátek,který byl dost zdlouhavý a někdy i nudný. Jsem ráda,že jsem to nevzdala. Je to skvělé dílo.

mcleod
24.07.2017 5 z 5

Geniální kniha... tedy kromě velmi rozvláčného začátku (do prvních okamžiků stěhování, což bylo asi prvních 100 stran), kdy bylo čtení poněkud namáhavější, a to i kvůli hroznému dialektu, na který je třeba si zvyknout (jehož použití ale překladatel v doslovu ve vydání z roku 1946 vysvětluje velmi rozumně). Stěžejní část je psaná výborně, střídání "úvahových" a příběhových kapitol bylo perfektní. Jen závěr knihy mi připadal takový divný. Ale přesto si myslím, že svou hloubkou byl stejně výborný jako zbytek knihy. Nemyslím si totiž, že by kniha šla do ztracena... ano, sice nevíme, co se s Joadovými nakonec stalo, ale i to respektuje smysl knihy. Ta je především o sociálních problémech, o přiblížení zmaru, který doprovázel hospodářskou krizi, bez jakéhokoli zájmu, regulace či podpory ze strany státu. Jedna rodina, která na začátku příběhu hraje prim, se pomalu rozpouští v mase hladem rozzuřených lidí. A právě zmíněný závěr je vrcholem ztráty sebeúcty a totálního zoufalství, kam až mohla zahnat lidi bída a hlad, ale zároveň vrcholem maximální pomoci svému bližnímu a vzájemné sounáležitosti. Tím tato kniha končí... dalším krokem už může být jen vzpoura či revoluce, ve které již nemohou nic ztratit. "... a v očích hladovějících se zračí pocit, že vše selhalo, v očích hladovějících roste hněv. Hrozny hněvu se nalévají v duších lidu - a těžknou, těžknou k vinobraní."

Lady Greystoke
06.07.2017 5 z 5

Smutné, neutěšené, leč mistrovské dílo. A mistrovský překlad. Též mě velmi potěšily barevné ilustrace v knize. To se dnes už snad ani nevidí.