Hranice

Děj Hranice se odehrává na jihu Spojených států a v Mexiku před druhou světovou válkou. Hlavním tématem je překročení pomyslného prahu dospělosti dvou dospívajících bratrů v sepětí s přírodou, jejími odvěkými rytmy, na pozadí boje dobra a zla. Příběh má silný filosofický náboj, ale dá se číst i jako western – jako příběh synů, kteří se rozhodli pomstít své zavražděné rodiče. Kniha volně navazuje na román Všichni krásní koně a je tak druhou částí tzv. Hraniční trilogie....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/64_/6448/hranice-3mf-6448.jpg 4.2149

Hraniční trilogie (2.)

Vydáno:, Argo

The Crossing (1994)

Kniha Hranice

Janek
18.10.2018

Málo akce a hodně filozofie, tahle knížka vyžaduje hodně času a stoprocentní pozornost.

Finn69
04.03.2018

I druhá část trilogie z mexické hranice je pořádně temný příběh. Oproti prvnímu dílu možná trochu méně akce a více filozofie, přesto (nebo právě proto) pořád kniha, od které se neodtrhnete.

helena5979
27.12.2017

Těžká, jako dusot koňských kopyt. Bez cíle, beznadějně beznadějné. Horké i ledové. Vleklé až za hranici, která vlastně neexistuje...

Ječmínek
02.12.2017

Drsná kniha.
Možná. Spíš ponurá.
Těžko stravitelná.
To ten McCarthyovský styl.
Dobrý základní příběh.
A co to ostatní.
Nejsem blbej. Hojný balast.
Billy váhal. Dotkl se klobouku, obrátil koně a odjel.

GreenMagritte
04.10.2017

Tak jako ve většině McCarthyho románech, i zde je v popředí cesta, putování s útržkovitými rozhovory o pravdě, spravedlnosti a snad i nesmrtelnosti. Billy by dost dobře mohl být i hlavní postavou předešlého dílu hraničářské trilogie Všichni krásní koně. Tušíme, že před sebou máme hrdinu, který si nenárokuje téměř nic na tomto světě, ale zanechává po sobě stopu tím více. Snad proto, že pochopil něco tajemného z lidského údělu, který se mu během putování vyjevil.

Román nese typické prvky McCarthyho tvorby. Třeba to, že hlavním hrdinou je dospívající mladík s jistým neidentifikovatelným smyslem pro čest a spravedlnost, ústředním motivem je putování pohraniční krajinou sonorské pouště, kde se potkávají poutníci nejrůznějších smýšlení a ras.

Ashurnibibi
31.08.2015

Nejduchovnější díl trilogie a pro mě rozhdně nejlepší z jeho nové tvorby.

Willandra
06.03.2015

Část s vlčicí mi zpočátku do knihy jako celku moc nezapadala, dokud jsem ji nezačala brát jako takovou část, kterou rozděluje taky jistá hranice – ta mezi naivním dětstvím (odvezu vlčici zpátky do Mexika, kde porodí štěnata a bude je tam vychovávat) a krokem do dospělého života (smrt rodičů).

V knize bylo několik zajímavých myšlenek. Moc se mi líbila tahle část:

"Pravdu mohou přinášet i ti, kdo si ji sami neuvědomují. Nosí s sebou něco, co má váhu a tvar, ale žádné jméno, jímž by to mohli nazvat nebo pod nímž by se to dalo vyvolat. Chodí světem a nemají ani ponětí o svém stavu, tak je pravda zlomyslná a takovou strategii používá. A pak stačí jediné gesto, jediné odhalení, a nevědomky zaplaví nějakou duši takovými bědami, že ji navždy změní, zaženou ji z cesty, jež pro ni byla určena, a vyšlou ji na jinou, dosud neznámou. Takhle přeměněný člověk se většinou ani nedoví, kdy k přeměně dojde a co ji způsobilo. A přesto se mu jí dostane. Aniž to chce, aniž si to zaslouží. Získá však onu prchavou svobodu, po níž lidé tak zoufale touží."

marvan00
27.10.2014

Magický realismus v podání McCormacka, pro mě zatím autorova nejuhrančivější kniha, jedna z těch, která místy přechází až do polohy mysteriózního podobenství lidského údělu. Stejně jako předchozí Všichni krásní koně i tahle kniha spadá do kategorie románu zasvěcení a pro mě zcela jistě ten nej bildungsromán, co jsem kdy četl. Kéž by mou mladickou četbu tvořily svého času jen takovéhle knihy!