Hoši od Bobří řeky

7. vydání je první poválečné a obsahově i zpracováním je stejné jako předchozí vydání včetně obálky knihy. Rozpoznávacím znakem jsou desky knihy, na kterých je obvyklý motiv dvou smrků s pozadím hor doplněn oranžovým vycházejícím sluncem a siluetou stanu. Hlavní postavou je vedoucí Rikitan, který dá dohromady partu dvanácti chlapců. Každý je jiný, ale všichni se vzájemně dobře doplňují. Rikitan pro ně vymyslí program, který je vede k fyzické i psychické zdatnosti. Zamilovávají si přírodu, podle zálesáka Roye loví bobříky a aniž si to uvědomují, stávají se čestnými hochy a skvělými kamarády. Ve své klubovně Bobří hrázi i v přírodě spolu prožívají nesčetná dobrodružství...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32301/hosi-od-bobri-reky-32301.jpg 4.41382

Hoši od Bobří řeky (1.)

Dobrodružné, Literatura česká, Pro děti a mládež
Vydáno:, Jan Kobes

PlayEasy684
předevčírem

Jedna z naší TOP knih. Krásná, vynikající a poučná kniha, která s námi udělala podivuhodnou změnu (k lepšímu). I náš předek, herec Petr Haničinec žil touhle knihou, my jdeme v jeho šlépějích.

Martian

Ten Rikitan je tak nereálná postava, až jsem se tomu musel smát. Ale tohle dušínovství k Foglarovi prostě patří. Asi nikdo nemá rád poučování, jak být správným chlapcem, tedy podle Foglara, jehož představa je dnes už úplně mimo realitu. Zelená příšera tomu dává aspoň nějaké napětí.

ohovnenychobot
25.12.2018odpad!

Zrejme prvni oficialni homosexualove v ceske literature.

n.ezn.amy
10.12.2018

Myslím, že tato kniha má pořád co říct i dnešním generacím, kdy slušnost, čest povinnost by měla být předností každého správného kluka či holky. Je dobře, že tato kniha znovu vychází

Silwinka87
10.12.2018

Krásný příběh o partě kluků,kteří zažívají spoustu dobrodružství,pro malé skauty ideální.

parxel
09.12.2018

Pokud bych měl nějakou knihu označit jako knihu svého dětství, tak jsou to právě Hoši od Bobří řeky. Byla to moje první foglarovka, poprvé jsem se setkal s bobříky a asi nikdy nezapomenu na bobříka mlčení, kterého se mi v podstatě nikdy nepodařilo ulovit.

Letos v zimě jsem tuto knihu četl se svým synem a oba jsme si to moc užili. Dávám plný počet hvězd, protože málokterý autor uměl do obyčejného příběhu vzdechnout tak neobyčejnou atmosféru.

marhoul
22.10.2018

V naší rodině bylo čtení Foglara povinnost. A to je dobře.

OndřejMergl
21.10.2018

Albatros nově vydává Foglara a já plesám radostí, že se jedna z mých absolutně TOP knih dostává k dětem 21. století! V dnešní době je zvlášť důležité utužovat morální hodnoty a když se k tomu přidají ještě tak nádherné ilustrace! Co víc si přát?

DennisMoore
17.10.2018

Už jsem skoro zapomněl, jaká krása je číst Foglara. Velká! Jako tenkrát! Je dobře, že se Nadace o jeho odkaz tak svědomitě stará a že jeho dílo nenechává usnout, ale stále ho zpřístupňuje novým čtenářům. Nejnovější vydání Hochů od Bobří řeky je krásným příkladem toho, jak se to má dělat. Ačkoliv na Zdeňka Buriana nedám dopustit, nové "komiksové" ilustrace od Ester Kuchynkové jsou prostě skvělé, příběh krásně doplňují, nestrhávají na sebe pozornost a přímo z nich cítíte potřebnou vůni klukovského letního dobrodružství. Zrovna tak se povedl celý design, kniha použitím recyklovaného papíru, obálkou i barvami připomíná skautskou příručku a je do ní vložen také sešitek na plnění bobříků.

soupik2012
09.10.2018

Připomenutí mládí a krás naší přírody. Je věčná škoda, že současná generace již nemá šanci něco podobného zažít. V drtivé většině ani v knihách. Pokrok se nedá zastavit, ale je to skutečný pokrok? Kdo si přečte, poslechne tuto knihu, musí zatoužit po přírodě. Nádherně zpracovaná audiokniha s vynikajícím přednesem pana Jana Meduny.

qydko
02.10.2018

Nové vydání se současnými ilustracemi jsem musela mít. Ta kniha je pořád stejně super, jako když jsem ji četla poprvé.

xichtik
04.09.2018

Krásná kniha,u které jsem si zavzpominala na krásná léta,kdy jsem jezdila na skautské tabory.Diky knize jsem měla před očima část svého dětství ...

Chajda69
06.08.2018

Vlastně ani nevím, jestli jsem nějakou knihu četl víckrát, než právě tuhle. Parta správných kluků, ze kterých Rikitan dokázal dostat to nejlepší. Mikrosvět, kde neexistuje podlost, prospěchářství nebo pomluvy. Naopak, jako asi ve všech foglarovkách, vítězí čestnost, pravdomluvnost a přátelství.

Jak rád bych taky vyrazil k Bobří řece, nebo aspoň na hradby při západu slunce se zvučícím dřevem.

Pavelpi
01.08.2018

Nádherná kniha.Dostal jsem se k ní někdy v roce 1960,kdy mi jí půjčil můj táta,který měl řadu Foglarovek,včetně Rychlých šípů v Hlasatelích.Kamarádství a další skvělé myšlenky a hlavně lov bobříků.Samozřejmě jsme je lovili také s větším či menším úspěchem.Pouze nás mrzelo,že jsme nikde nemohli sehnat Píseň úplňku,kterou jsme si chtěli také zazpívat.Dneska už je mi samozřejmě o dost víc než tenkrát,s klukama jsme si zmizeli a ani nevím,jestli všichni ještě žijí a kde jsou.Ale Hoši od Bobří řeky jsou u mě v knihovně pořád na čestném místě a čas od času se do ní začtu a pak se mi začnou v hlavě honit vzpomínky na naší partu z dětství a také to,co jsme spolu hezkého zažili.

Thunder02
01.08.2018

Moje první Foglarovka a musim říci, že zároveň i nejlepší. Kniha mě bavila a svým stylem i poučila

danny_21
11.07.2018

Krásná knížka o kamarádství, ušlechtilých myšlenkách a klukovských dobrodružstvích při plnění bobříků v zapadnutém kousku přírody Sluneční zátoky. Jeden z nejmilejších a nejčtenějších kousků mého dětství, srdcovka jak se patří - 100 %

Maevie
09.07.2018

Rozhodně nejsem cílovka foglarovek - jsem holka a ještě mi táhne na třicet, ale tohle je tak milé a pěkné čtení, že si při něm snad každý dospělý zavzpomíná na dětství a opět zatouží plnit nějaké ty bobříky. Je to kniha, která děti inspiruje a těm odrostlým připomíná, co je důležité.

Blue
09.06.2018

Měl jsem obavy, že to nebude nic moc, vždycky jsem si říkal, že budou jen plnit nějaké bobříky, takže to bude spíš nuda. Mýlil jsem se. Je to výborné čtení, samozřejmě pro ty, kdo jsou naladěni na určité vlně. Foglar jistě také není četba pro každého.

Hawkey
10.05.2018

Více Rikitanů v dnešní době!! Člověk se sice musí usmívat nad některými pasážemi jako je mluva a smýšlení, ale hlavní myšlenka je myslím jasná. Není nic hezčího než být součástí společenství a trávit čas v přírodě. Ozkoušeno a doporučuji. Stejně jako tuhle inspirativní knížku.

Gwlanche
02.05.2018

Pan Foglar je a navždy bude mým nejmilovanějším autorem. I když čím jsem starší, tím těžší je číst některé jeho knihy. :)
Když jsem v 15 letech poprvé dočetla Hochy od Bobří řeky, měla jsem chuť okamžitě utéct někam do přírody, poznat svého Rikitana a najít to, co pan Foglar tak nádherně vylíčil na těchto stránkách. Myslím, že jsem to našla. :)

Elisabeth9
29.01.2018

Krásná kniha, přečetla jsem za dva dny. Věřím, že budu číst svým synům a splníme si co nejvíce bobříků. Připomnělo mi fajn táborová léta, byť v 90. letech, stany, bojovky, přátelství, překonávání přírodních podmínek a nepohodlí k utužování těla i ducha.

hrosik3
27.01.2018

Čtivá knížka plná laskavosti,objevů a dobrodružství. A hlavně kamarádství.

Květinka008
18.01.2018

Krásné ideály... No, měla jsem se narodit v jiné době než v této, vím to.
Nicméně mi na foglarovském pojetí vadí jedna věc - výhradně CHLAPECKÁ dobrodružství a tím (zřejmě nepřímo) založený šovinismus v českém skautingu.

iam_librarian
16.11.2017

Knihu jsem četla poprvé až nyní v dospělosti se svým synem. Příběh je úžasně inspirující. Kéž by takoví hoši byli mezi mladými i dnes. To už je, asi, ale jen říše fantazie. Moc si přeji, aby si z této knihy vzal můj syn ponaučení. A bude-li alespoň o něco lepším chlapcem než druzí, bude to pro mě velkým vítězstvím. :) Děkuji, pane Foglare. :)

Isew
18.09.2017

Přečteno s osmiletou dcerou. Byla nadšená, stejně tak i já. Přemýšlela jsem u toho, jak hodně se změnila doba. Nevím, jak by dnes dopadl Rikitan, kdyby oslovil dva malé hochy, scházel se s nimi a pozval je na výlet. Dřív mi to nepřišlo divné, teď dost. Dcera na to sama upozornila a říkala, že je to nebezpečné. Že by sama s nikým cizím nikam nešla. Divná doba. Strach nás obstoupil a bojíme se jeden druhého. Předem čekáme od cizích špatnost. Dřív si děti hrály samy, dnes jsme dětem stále za zády a dohlížíme, jestli se jim něco špatného neděje. Tudíž asi těžko polezou na strom a rozbijí si koleno, proběhnou močůvkou a budou nelibě páchnout pár dní, vyválí se ve skelné vatě nebo polezou na stoh a bude je to všude škrábat. Mně by to chybělo, ale ony ani neví, že o něco přichází. Alespoň, že jsou tady Foglar, Seton a probouzí v nich touhu po dobrodružstvích.

Damato
10.09.2017

Tak takhle nějak si představuji ideální nedělní ráno. Partner odjel na ryby, vnučky dnes zůstaly doma(odpoledne se mi bude stýskat,ale teď je to prima), pročitám v posteli komentáře DK a narazila jsem na tuhle krásnou knížku,kterou určitě doma máme. Ale kde? Cestou do trochu smutného,opuštěného détského pokoje ( je hrozné,jak je tady naklizeno...a smutno.. kluci se uz odstěhovali do svých DOMA a já tady jak pako každý čtvrtek uklízím a z dálky poslouchám...Mamí,mám hlad,kde mám to triko na fotbal,....jak vyprala,dyť bylo úúúplně čistý,měl jsem ho párkrát...jé mami,kam jsi mi zas dala .... Jak bordel,tady není bordel,my se v tom orientujeme,protože inteligent zvládne zmatek, mami nepruď a zavři prosím dveře...no,ale ty dveře zavři zvenku,matičko,zvenku...) Při ozvěně těchto vět se slzama v očích najdu v jejich knihovně tuhle knihu ,cestou zavolám partnerovi,jestli náhodou už nejede dom a když se dovím,co jsem chtěla .. že přijede až odpoledne, zapadnu zpátky do postele s touhle knihou a už se těším,jak se ponořím do jejich spravedlivého a milého světa. No existuje lepší nedělní dopoledne? Mimo jiné,když jsem foglarovky četla poprvé,vedli jsme si s kamarády kroniku i s obrázky( protože jsem byla jediná holka musela jsem ji psát já a kluci se tam akorát podepisovali otiskem prstu,kroniku jsme měli schovanou nad topením v sušárně paneláku, kdepak ji je asi konec.) měli jsme tam i vystřižky z časopisů Ohníček a Sedmičku pionýrů, dnes bych za to platila zlatem. Áchjo.

Jana283
22.08.2017

Jak píše Kapr - bible mého dětsví. Ale nesouhlasím, že od 5 do 15 let. To se dá číst pořád!
Jedna z mála front, kterou jsem byla ochotna v životě vystát byla v roce 1990 na podpis J.F. do této knihy. Společně s koncertem Karla Kryla jedny z nejhezčích chvil porevolučních dní... Omlovám se za trochu nostalgie....

frantisek8863
21.08.2017

Knihu hodnotím s určitou nostalgií, byla úžasná, dobrodružná, vtipná, místy i strašidelná, plná optimismu, nadšení, čestnosti, soudržnosti a skutečného přátelství. Návody na hry, jak smysluplně trávit čas, jak se fyzicky, psychicky a morálně posílit a ideály které mě po dočtení zahřály u srdce. Po přečtení několika Foglarovek mě trochu mě mrzelo, že jsem se jako dítě minul se skautingem o pár let.

kapr
18.08.2017

Bible i kuchařka pro čtenáře velmi zhruba od 5 do 15 let, které si ale rád přečte i každý, kdo z tohoto rozmezí poněkud vyčnívá. Epochální, ba přímo ikonické dílo. Určitě je lepší si tuto knihu přečíst, nežli na ní číst recezne. Vždycky se rád do této knihy znovu začtu, i když je určena pro poněkud mladší ročníky.
Předpokládám, že po příštím přečtení tento komentář ještě doplním.
(Psáno v pátek, dne 18.srpna 2017.)

NaiTenshi
13.08.2017

Moje první přečtená foglarovka, která mě přivedla ke skautingu. Už je to hodně let, musím ji zase trochu oprášit...