Horský křišťál

Horský křišťál https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74865/mid_horsky-kristal-tSD-74865.png 4 28 9

Kniha se odehrává ve světě rozpukaného věčného ledu, do kterého na Štědrý den zabloudí dvě děti. Vypráví příběh studené zimní noci, příběh dvou vesnic, příběh o odcizení a starosti, roztržce a usmíření. Stifter popisuje citlivě tento svět a vytváří nadčasové vánoční vyprávění, které každou generaci znovu okouzlí.

Novely Literatura česká
Vydáno: , Vitalis

Bergkristall , 1845

Knižní střípky
27.12.2023 3 z 5

Pro mě to byl hezký výlet do dávných časů, kdy se žilo úplně jinak než dnes. Pokud chcete také na chvíli utéct někam do minulosti, zkuste třeba tuto jednohubku.

drakamena
23.12.2023 4 z 5

Moc hezká novela s velmi živým popisem zimní přírody, hor a ledovců - a také bílé tmy. Šťastný konec zahřál u srdce a dojal. Prostě milý vánoční příběh.

Nuttelka
12.12.2023 4 z 5

(Audiokniha)
O jednu hvězdičku méně dávám jen z důvodu, že první půlka mě tak moc nepohltila jako ta druhá.. Jak se děti ztratily, vůbec jsem nedutala a strašně moc mě to dojímalo.. Chytlo mě to za srdce.

zazvorek
09.01.2022 3 z 5

Příběh prostinký, ale ten popis zasněžené krajiny, ledovce a tiché noci! Krásné.
Z dnešního pohledu je taky k nevíře houževnatost a klid dvou malých protagonistů, kteří museli přečkat mrazivou noc sami ve ztracenu. Kdo z nás by dokázal zachovat tak chladnou hlavu?

karolina8709
07.01.2022 5 z 5

Napínavý příběh o dětech z hor. Krásný barvitý popis přírody.

medlovice
24.11.2021 5 z 5

Překrásně napsaný , dojemný příběh. Dvě děti jdou od babičky a zabloudí v lese. Autor se vyhrál s popisem zmrzlého lesa , rozkreslil všechny barvy a led a sníh začal žít a okouzlil mě i děti, že jsme zapoměli na únavu. Moc jsem se o ně bála a proto jsem si přála, aby se dostali živí domů.

Eva2424
15.11.2021 5 z 5

Jednoduchý poetický příběh, který čtenáře zavede do zimních hor, nádherných a nemilosrdných. Dvě malé děti zabloudí v horách a tak sledujeme jejich putování v ledové zimě. Moc krásné.

sika444
12.02.2021 5 z 5

Nádherně vystavěná próza. Konrád je zde ztělesněním principu odpovědné vůle, díky níž člověk může přežít nejen přírodní nástrahy. Dokonalá atmosféra, popisy ledovce patří k nejpůsobivějším textům o přírodě.

moni.ka
03.05.2014 5 z 5

Nejedná se o povídky, ale o novelu, která poprvé vyšla v roce 1845. Velmi poetický vánoční příběh, s nádherným popisem horské přírody. Sugestivně popsané ticho zasněžené přírody je přímo slyšet. Krásná novela vhodná k dokreslení atmosféry předvánočního času.

Vánoce Šumava

Adalbert Stifter
česká, 1805 - 1868
1978  84%Horský křišťál (13 povídek)
2004  79%Lesní poutník
2003  80%Hvozd